Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Schnapps
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2013, o 09:09

Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Schnapps »

Witam,

chciałbym wziąć samochód w leasing na TAXI, czy wiecie może, które firmy zajmują się takimi leasingami?
Chciałbym rozpocząć działalność, czyli złożyć wniosek o licencję i od razu jeździć samochodem z leasingu.
Czy uważacie to, że gdy samochód będzie moim głównym źródłem dochodu (czyli dzięki nie mu będę zarabiał pieniądze na raty) będzie łatwiej dostać mi leasing? Nie jako to gwarantuje to, że będę spłacać raty, w przeciwieństwie, co do innych nowo powstałych firm, gdzie samochód jest tylko środkiem do zdobycia pieniędzy (kosztem), a tak naprawdę, ciężko przewidzieć czy firma się utrzyma będzie mieć na spłatę raty(czyli rozumiem, że w takim przypadku dając samochód podejmują większe ryzyko), ponieważ, samochód na nich nie zarabia.

Powiedźcie mi jak to jest z tym pełnym odliczeniem VAT?
Czy wystarczy obojętnie jaki samochód osobowy? Jeśli nie, to może nadawałby się do pełnego odliczenia np. VW Caravelle, czy też on nie kwalifikuje się na "ciężarowe" i pełne odliczenie VAT od zakupu i paliwa?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Michał Krupiński »

Schnapps pisze:Witam,

chciałbym wziąć samochód w leasing na TAXI, czy wiecie może, które firmy zajmują się takimi leasingami?
Chciałbym rozpocząć działalność, czyli złożyć wniosek o licencję i od razu jeździć samochodem z leasingu.
Czy uważacie to, że gdy samochód będzie moim głównym źródłem dochodu (czyli dzięki nie mu będę zarabiał pieniądze na raty) będzie łatwiej dostać mi leasing? Nie jako to gwarantuje to, że będę spłacać raty, w przeciwieństwie, co do innych nowo powstałych firm, gdzie samochód jest tylko środkiem do zdobycia pieniędzy (kosztem), a tak naprawdę, ciężko przewidzieć czy firma się utrzyma będzie mieć na spłatę raty(czyli rozumiem, że w takim przypadku dając samochód podejmują większe ryzyko), ponieważ, samochód na nich nie zarabia.
Przy odpowiednio wysokiej wpłacie własnej (np.: 25%) nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem leasingu.
Niemniej musisz pamiętać, że mimo wszystko leasing taxi, to dla firmy leasingowej transakcja podwyższonego ryzyka. Dlaczego?
Samochód eksploatowany jako taksówka szybciej traci na wartości i jest trudniej sprzedawalny.

Dlatego wpłata własna musi być odpowiednio wysoka, zwłaszcza jeśli dopiero ruszasz z działalnością.


Schnapps pisze:Powiedźcie mi jak to jest z tym pełnym odliczeniem VAT?
Czy wystarczy obojętnie jaki samochód osobowy? Jeśli nie, to może nadawałby się do pełnego odliczenia np. VW Caravelle, czy też on nie kwalifikuje się na "ciężarowe" i pełne odliczenie VAT od zakupu i paliwa?
Ani Caravelle ani żaden inny samochód osobowy nie daje prawa do odliczania całego VAT. Możesz odliczyć tylko 60% VAT od wpłaty wstępnej oraz rat leasingu, ale nie więcej niż 6.000 złotych łącznie. Nieodliczona część VAT jest kosztem uzyskania przychodu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Schnapps
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2013, o 09:09

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Schnapps »

A czy da radę wziąć samochód na firmę i późniejsze oznajmienie, że chcę się użytkować ten wóz jako TAXI?
Naprawdę nie można odpisywać VAT od paliwa przy TAXI? Przecież to praktycznie jedyny koszt? Czytałem, że od pick-up'ów można odliczać pełny VAT, czytałem, też, że jak ktoś użycza komuś samochód i w leasing też można odliczać cały VAT od kupna. A czy też może istnieje taka możliwość, aby samochód na TAXI był bankowozem? W końcu przewozi się w nim non-stop znaczne ilości pieniędzy, w tym utarg, a chyba do przewozu utargów służy bankowóz?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Schnapps pisze:A czy da radę wziąć samochód na firmę i późniejsze oznajmienie, że chcę się użytkować ten wóz jako TAXI?
Teoretycznie jest to możliwe, ale nie wiem czy jest sens ryzykować.
Lepiej ubiegać się o taxi przynajmniej sprawa będzie jasna od początku.
Schnapps pisze:Czytałem, że od pick-up'ów można odliczać pełny VAT, czytałem, też, że jak ktoś użycza komuś samochód i w leasing też można odliczać cały VAT od kupna.
Istnieje taka możliwość.
Schnapps pisze:A czy też może istnieje taka możliwość, aby samochód na TAXI był bankowozem? W końcu przewozi się w nim non-stop znaczne ilości pieniędzy, w tym utarg, a chyba do przewozu utargów służy bankowóz?
Śliski temat. Skarbówka czepia się bankowozów i kwestionuje odliczania VAT. Można walczyć co prawda, ale czy chce Ci się.
Z tego samego powodu wiele firm leasingowych w ogóle nie chce finansować bankowozów (ryzyko fiskalne).

Awatar użytkownika
eru

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: eru »

jak bedziesz taxiazem nie bedziesz odliczal VATu bo taxi nie jest vatowcem placisz zus i masz karte podatkowa to jest najkozystniejsze bo nie wazne jaki przychod masz placisz zawsze ta sama kwote jakies 270zł zapomnij o odliczaniu VATu i i ciezko bedzie uzyskac leasing ja sie staralem i chcieli ode mnie np zabezpieczenie hipoteka poczekalem 5 miesiecy i zlozylem wniosek o dotacje

Awatar użytkownika
Mateuszgdansk

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Mateuszgdansk »

Witam mam pytanie czy samochód wpisany w koszty firmy A mogę uzyczyc na taxi dla zony? I odliczac 50 procent VAT w firmie a a prywatnie jeździć taxi

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing na samochód TAXI, możliwość i odliczenie

Post autor: Jarosław Król »

Mateuszgdansk pisze:Witam mam pytanie czy samochód wpisany w koszty firmy A mogę uzyczyc na taxi dla zony? I odliczac 50 procent VAT w firmie a a prywatnie jeździć taxi
Tzn. teoretycznie musi być jakiś związek pomiędzy posiadaniem samochodu, a zaliczaniem go do kosztów działalności. Jeśli jest to "fikcja", to nie jest to zgodne z przepisami podatkowymi. W praktyce jednak ciężko jest to zakwestionować i w praktyce wielu pzedsiębiorców bierze na siebie więcej samochodów niż faktycznie potrzebuje i odlicza podatki...

Więc jednozncznie ciężko stwierdzić, że spokojnie możesz odliczać podatki od samochodu, którego nie użytkujesz w firmie, ale z drugiej strony jest mało prawdopodobne, że fiskus by Ci to udowodnił, więc sam musisz podjąć decyzję...


ODPOWIEDZ