Wcześniejsza spłata rat i wykup pojazdu

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
jaroda
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2021, o 22:06

Wcześniejsza spłata rat i wykup pojazdu

Post autor: jaroda »

W kwietniu 2018 wziąłem w leasing na 5 lat samochód. Teraz wobec zagrożenia koniecznością płacenia wysokiego podatku przy sprzedaży wykupionego auta po nowy roku postanowiłem spłacić wszystkie raty i wykupić samochód z leasingu jeszcze w tym roku. Mój księgowy mówi mi, że muszę otrzymać z firmy leasingowej oddzielną fakturę na spłacone raty i oddzielną na ratę wykupu. Firma leasingowa oznajmia mi, że oni wszystko potraktują jedną fakturą. Księgowy mówi, że wówczas nie będzie mógł mi odliczyć tych rat od podstawy opodatkowania. Zastanawiam się, co mam zrobić? Miał ktoś taką sytuację?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wcześniejsza spłata rat i wykup pojazdu

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Cześć,
Zgadza się - jeśli ma to być faktura kończąca jednocześnie leasing, to będzie ona przenosiła własność pojazdu i wtedy będzie na niej zawarty cały niespłacony jeszcze kapitał.

Musiałbyś zrobić najpierw aneks, który spowoduje, że ostatnie raty będą wyższe i dopiero wtedy będzie kolejna faktura wykupowa. Jednak biorąc pod uwagę, że do spłaty zostało jeszcze sporo czasu, czyli sporo kapitału, a realnie zostały tylko dwa miesiące, żeby zdążyć do końca roku, to raczej nie da się w dwóch ratach upchnąć całego kapitału, gdyż byłoby to zbyt ryzykowane na gruncie podatkowym.

ODPOWIEDZ