Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
nochikanin
PRO
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2010, o 21:45

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: nochikanin »

Ustawa o rachunkowości mówi:

Umowa jest umową leasingu (finansowego), jeżeli spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
1. przenosi własność jej przedmiotu na korzystającego po zakończeniu okresu, na który została zawarta,
2. zawiera prawo do nabycia jej przedmiotu przez korzystającego, po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia nabycia,
3. okres, na jaki została zawarta, odpowiada w przeważającej części przewidywanemu okresowi ekonomicznej użyteczności środka trwałego lub prawa majątkowego, przy czym nie może być on krótszy niż ¾ tego okresu. Prawo własności przedmiotu umowy może być, po okresie, na jaki umowa została zawarta, przeniesione na korzystającego,
4. suma opłat, pomniejszonych o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90% wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień. W sumie opłat uwzględnia się wartość końcową przedmiotu umowy, którą korzystający zobowiązuje się zapłacić za przeniesienie na niego własności tego przedmiotu. Do sumy opłat nie zalicza się płatności na rzecz korzystającego za świadczenia dodatkowe, podatków oraz składek na ubezpieczenie tego przedmiotu, jeżeli korzystający pokrywa je niezależnie od opłat za używanie,
5. zawiera przyrzeczenie finansującego do zawarcia z korzystającym kolejnej umowy o oddanie w odpłatne używanie tego samego przedmiotu lub przedłużenia umowy dotychczasowej, na warunkach korzystniejszych od przewidywanych w dotychczasowej umowie,
6. przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, z zastrzeżeniem, że wszelkie powstałe z tego tytułu koszty i straty poniesione przez finansującego pokrywa korzystający,
7. przedmiot umowy został dostosowany do indywidualnych potrzeb korzystającego. Może on być używany wyłącznie przez korzystającego, bez wprowadzania w nim istotnych zmian.


Jeżeli którykolwiek z tych punktów (w naszym przypadku Pkt. 2) jest spełniony = leasing finansowy a nie operacyjny. Ot i cała herezja wyjaśniona ;)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Hoover »

Napisałeś o leasingu operacyjnym według zasad Ustawy o Rachunkowości.
W ustawach podatkowych są inne zasady ustalania co jest leasingiem operacyjnym a co finansowym.

Słyszałeś może o leasingu operacyjnym pozabilansowym? :roll:
Wypadałoby wiedzieć takie rzeczy mając status pro. :?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Michał Krupiński »

Panowie - mam wrażenie, że każdy z Was pisze o czymś innym. :)

Faktycznie jest tak, że co innego jest leasingiem operacyjnym według zasad rachunkowości i co innego według zasad o podatku dochodowym i o VAT.
Dlatego mamy taki twór jak leasing finansowy, który jest jednocześnie leasingiem operacyjnym dla rozliczania podatków - jest to znakomita zresztą ilość umów leasingu w naszym kraju.
Czyli takich gdzie cała rata jest kosztem uzyskania przychodu, ale jednocześnie korzystający ma zagwarantowane prawo wykupu przedmiotu leasingu na zasadach "uprzywilejowanych".

I tu faktycznie można uznać, że nochikanin głosi herezje. :)

Jednak w tym wątku mowa jest nie o leasingu "klasycznym", a o wynajmie długoterminowym. I tu faktycznie takie umowy zachowują zasady rachunkowe bycia umowami leasingu operacyjnego.
I faktycznie wysokość wykupu, którą mi podano jest wysokością szacowanej wartości rynkowej w dniu wykupienia pojazdu, a raczej w dniu zakończenia kontraktu.

BTW: Zasadniczo to ja zacząłem ten temat licząc bardziej na dyskusję o różnicach pomiędzy leasingiem "klasycznym", a wynajmem długoterminowym. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Hoover »

Dobrze może zaszło nieporozumienie, ale trzeba było nie mieszać zasad rachunkowych z podatkowymi. Użytkownik pro mógłby to wiedzieć. :roll:

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Jarosław Król »

Użytkownik pro mógłby to wiedzieć. :roll:
Dla ścisłości - opis PRO w profilu znaczy ni mniej ni więcej tylko tyle, że taki użytkownik zajmuje się zawodowo leasingiem i CFM i ma dodatkowo dostęp do Forum PRO.

To w żadnym przypadku nie jest certyfikat na wiedzę! :)

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Hoover »

To w żadnym przypadku nie jest certyfikat na wiedzę!
Dobrze wiedzieć

Awatar użytkownika
nochikanin
PRO
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2010, o 21:45

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: nochikanin »

Kolego Hoover - temat posta brzmi - leasing a wynajem długoterminowy. Większość produktów "wynajmu długoterminowego" na rynku jest tak właśnie skonstruowana(serwis + operacyjny). Nie rozumiem skąd ta agresja ;) dodaj sobie +10 do wiedzy pod avaterem, a jeżeli to forum nie służy wymianie poglądów tylko na przechwałkach kto jest bardziej PRO to nie mam nic przeciwko abyście zmienili mi ten status wykluczając mnie z tego elitarnego grona.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Michał Krupiński »

a jeżeli to forum nie służy wymianie poglądów tylko na przechwałkach kto jest bardziej PRO to nie mam nic przeciwko abyście zmienili mi ten status wykluczając mnie z tego elitarnego grona.
Halo, halo! :D
Proszę nie włączać całego "forum" w utarczki słowne pomiędzy użytkownikami. :) :)

Grupa PRO jest dla osób, które związane są z leasingiem i które chcą do niej przyłączyć. Niektóre osoby zostały nawet do tej grupy przyłączone "siłą". ;)
W każdym razie myślę, że każdy jest w niej mile widziany kto ma tylko ochotę dołączyć i zwłaszcza dzielić się swoją wiedzą.

A myślę, że nikt nie jest tu alfą i omegą, a jeśli się kimś takim czuje, to tym gorzej dla niego, bo już więcej się niczego nie dowie i nie nauczy. :) ;)
Każdy się może czasem mylić nawet jeśli na leasingu zjadł zęby. Są czasem takie zagadnienia, że nawet sądy wydają skrajnie różne wyroki, itd. w analogicznych sytuacjach. :D

W tym konkretnym przypadku to już w ogóle doszło - mam wrażenie - do niezrozumienia co druga strona miała na myśli...
Dlatego chyba lepiej będzie wyluzować ogólnie. :)

Pozdro
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: Hoover »

Przyznaję nie zwróciłem uwagi, że chodzi o wynajem. :roll:
Sory

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Leasing a wynajem długoterminowy (CFM) - porównanie

Post autor: KOLEC »

Możecie napisać jeszcze raz o co chodzi, bo można się pogubić.


ODPOWIEDZ