Brak marży na umowie a jej rzekome podniesienie

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
contigo
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2019, o 13:13

Brak marży na umowie a jej rzekome podniesienie

Post autor: contigo »

Posiadam leasing w dawnym Raiffeisen Leasing.

Dokonałem zakupu ubezpieczenia pojazdu we własnym zakresie, co zgodnie z klauzulą na umowie podnosi mi marże o 2.2p.p.
Wobec tego delikatnie urosła mi rata leasingu (wzrosły odsetki).

Nie mniej jednak, na umowie nigdzie nie mam wyszczególnionej wyjściowej marży lub tego jak ją obliczyć.
Jedynie we wzorze liczenia OOL znajduje się zapis że marża jest zamieniona przez skrót "b" i wszędzie to "b" jest używane ale nigdzie nie jest wyrażone wyjściowo i skąd to wziąć.

Dzwoniłem w tej sprawie do PKOLeasing i tam po sprawdzeniu skanu umowy faktycznie konsultant stwierdził, że marża nie jest wyszczególniona.
Złożono dyspozycję i mają mi to wyjaśnić.

Moje pytanie brzmi natomiast czy w związku z tym, że nie ma marży na umowie, Finansujący ma prawo podnieść mi tą marżę skoro jej nie ma?
Chciałem wystąpić do nich o przeliczenie rat leasingu od początku przy zastosowaniu 0% marży ponieważ nie ma jej na umowie więc na jakiej podstawie miałaby ona być naliczana do OOL, oraz prosić o zwrot nadpłaconych rat leasingu.

Mogą mi powiedzieć skoro było 0% to podnieśliśmy o 2.2% i od tego momentu tak liczyć ale dla mnie nadal jest to nielogiczne, bo aby podnieść nawet z 0% to to 0% powinno się znaleźć na umowie, a tego nie ma.

Czy mam w swoim rozumowaniu rację i czy ma to sens aby złożyć taką reklamację?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Brak marży na umowie a jej rzekome podniesienie

Post autor: Lui »

contigo pisze:Jedynie we wzorze liczenia OOL znajduje się zapis że marża jest zamieniona przez skrót "b" i wszędzie to "b" jest używane ale nigdzie nie jest wyrażone wyjściowo i skąd to wziąć.
Skoro jest harmonogram opłat, to marżę można sobie obliczyć samemu korzystając np.: z arkusza kalkulacyjnego.
Nie ma prawnego obowiązku podawania marży w umowie leasingowej. RL/PKO podaje jednak stopę bazową (np.: WIBOR 1M), aby sprawa była jasna, jaką jej wysokość zastosowano do wyliczenia oprocentowania.
contigo pisze:Chciałem wystąpić do nich o przeliczenie rat leasingu od początku przy zastosowaniu 0% marży ponieważ nie ma jej na umowie więc na jakiej podstawie miałaby ona być naliczana do OOL, oraz prosić o zwrot nadpłaconych rat leasingu.
Niby na jakiej podstawie? :roll:
Firma leasingowa nie musi podawać wysokości marży - jest harmonogram opłat i z niego wynika, ile się płaci.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
contigo
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2019, o 13:13

Re: Brak marży na umowie a jej rzekome podniesienie

Post autor: contigo »

Lui pisze:Firma leasingowa nie musi podawać wysokości marży - jest harmonogram opłat i z niego wynika, ile się płaci.
Idąc tym tokiem myślenia (nie odbierz tego jako czepialstwa z mojej strony), to mogą sobie harmonogram zmienić jak chcą i na podstawie tego mam płacić.

Mam w umowie wzór obliczania OOL, mam tak jak mówisz w tym wzorze "a" - stopa bazowa = wibor 1m co jest dość jasne i "b"- marża, która nie jest wyszczególniona. Skoro brakuje mi jednej zmiennej we wzorze to jak mam policzyć OOL czy mnie nie oszukują przykładowo? No nie jestem w stanie.

Nie mogę zakładać, że znam OOL więc sobie przekształcę wzór i wyliczę ta jedną niewiadomą, bo to jest oczywiste, że tak mogę zrobić.

Załóżmy natomiast przypadek, że chcę sprawdzić czy bank prawidłowo liczy OOL (bo im nie ufam, mam takie prawo itp.), zgodnie ze wzorem w umowie, co wobec tego podstawiam za marżę do wzoru?


ODPOWIEDZ