Czy osoba trzecia może korzystać z przedmiotu leasingu?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Zoll
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 17:09

Czy osoba trzecia może korzystać z przedmiotu leasingu?

Post autor: Zoll »

Było: Jak to jest?

Witam szanowne grono!

Nigdy sam nie korzystalem z leasingu,ale nie jestem zupelnie zielony. Zamowilem samochod,ktory odbiore w maju iplanuje zakupic go poprzez leasing. Niestety martwia mnie zapisy w umowie o tym, ze osoba trzecia nie moze korzystac z przedmiotu leasingu.

Czy z tego samochodu nie bedzie mogl korzystac moj syn i zona?

// NOTATKA MODERATORA //
Czytaj więcej na ten temat: Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią
Ostatnio zmieniony 3 lip 2013, o 09:37 przez Jarosław Król, łącznie zmieniany 2 razy.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czy osoba trzecia może korzystać z przedmiotu leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

Domyślam się, że chodzi o zapis, który odnosi się do kwestii użyczania samochodu osobom bez wiedzy leasingodawcy. Innymi słowy jeśli poinformujesz leasingodawcę i wyrazi on na to zgodę, to nie ma problemu.
Wydanie takiej zgody z reguły jest płatne i jest to pozycja, która zawarta jest w Tabeli Opłat. Koszt wydania takiego pozwolenia wynosi ok. 100 - 300 PLN, w zależności od firmy leasingowej.

Można przyjąć, że przesłanki umieszczenia w OWUL zapisów o braku możliwości użyczenia przedmiotu leasingu osobom trzecim, są co najmniej dwie.
1. To jest tak zwany bat na "niegrzecznych" klientów, o którym już wspominaliśmy. Czyli umowy są konstruowane w taki sposób, że leasingodawca w każdej chwili może zrobić kuku leasingobiorcy jeśli korzysta on z przedmiotu leasingu niezgodnie z zapisami umowy. W praktyce nikt nie wnika kto tym autem jeździ. Ale furtka zawsze jest jeśli klient zacznie stwarzać problemy - np. będzie miał zwindykowany przedmiot, który okaże się zniszczony, itp.
Nie będzie mógł wtedy unikać odpowiedzialności, że przedmiot zniszczył mu Kaziu, któremu pożyczył czy coś...
Trochę to durnowato napisałem, ale mniej więcej o to chodzi.

2. Kwestia ubezpieczenia. Umowa ma taki zapis, żeby nie wyszło, że leasingodawca pozwala korzystać osobom trzecim, a ubezpieczyciel nie. Innymi słowy - jest to kolejny przepis, który wyłącza odpowiedzialność leasingodawcy za to co dzieje się z przedmiotem leasingu i przenosi ją na leasingobiorcę.
Bardziej więc martwiłbym się tym co jest zapisane w warunkach ubezpieczenia.


Jest jeszcze jedna sprawa. W orzecznictwie Sądu Najwyższego żona i dzieci nie są traktowani jako osoby trzecie. Co prawda orzecznictwo to nie dotyczy umów leasingowych, ale np. spraw ubezpieczeniowych, czy korzystania/przenoszenia majątku. Sądzę więc, że podobnie trzeba przyjąć w przypadku korzystania z przedmiotu leasingu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Czy osoba trzecia może korzystać z przedmiotu leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

Poniżej kopia postu użytkownika Michael z tematu Problemy finansowe - jak "uratować" samochód będący w leasingu?, związany z podnajmem osobie trzeciej przedmiotu leasingu:
Cieszę się, że mogę być choć trochę pomocny. :)

Co do tego podnajmu, to najczęściej firmy leasingowe zastrzegają sobie w umowie, że nie można tego robić bez informowania ich o tym i otrzymania zgody na to.
Za taką zgodę część firm leasingowych pobiera opłatę w okolicach 100 - 300 złotych. Zapewne tak też będzie w przypadku EFL.

Można jednak powiedzieć, że jest to trochę martwa regulacja, bo firma leasingowa nie ma za bardzo możliwości, żeby sprawdzać czy czasem przedmiot leasingu nie został użyczony czy podnajęty osobie/firmie trzeciej.
Zdecydowana większość leasingobiorców to po prostu olewa, tym bardziej, że często przedmioty leasingu użytkowane są przez rodzinę, zaprzyjaźnione firmy, czy firmy działającej w jakiejś mniej lub bardziej formalnej grupie, itd.
Więc jest to takie trochę nieżyciowe, ale jednak jest.

Nie będę namawiał do niewystępowania o taką zgodę, bo mimo, że taka jest z reguły praktyka, to jednak byłoby to niepoważne z mojej strony, żeby udzielać takie rady. :)

Trzeba po prostu pamiętać, że firma, która podnajmie od Ciebie samochód, może nie chcieć go zwrócić, albo uszkodzić, skasować, utracić, itd.
Wtedy finansujący może zrobić problem...

Więc ogólnie - jeśli to ma być taki wynajem stricte komercyjny dla kogoś kto jest Ci zupełnie obcy, to myślę, że raczej lepiej będzie wystąpić o taką zgodę.
Uchronić to też wtedy może zresztą przed ewentualnymi konsekwencjami przy likwidacji szkody. Wiadomo, że firmy ubezpieczeniowe lubią wykorzystać każdy argument przeciw wypłacie odszkodowania.
Lepiej chyba więc dmuchać na zimne - tak mi się wydaje.


ODPOWIEDZ