Leasing samochodu, a jego serwis

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
yogi_at_pozen
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2012, o 15:06

Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: yogi_at_pozen »

Witam,

szukalem na wszystkie sposobu ale nic nie znalazlem dlatego zakladam nowy watek z nastepujacym pytaniem.
Rozmyslam nad "wzieciem samochodu osobowego w leasing", z tym ze chcialbym ten samochod na koncu wykupic i dalej nim jezdzic.
W zwiazku z powyzszym zalezy mi na tym by samochod byl w miare dobrze serwisowany, a nie zajezdzony w okresie leasingu i na złom...
Natomiast nie jest tajemnica Poliszynela ze serwis samochodu w tzw. ASO to ostatecznosc, z ktorej znaczna czesc "zdrowo myslacych" korzysta tylko w okresie gwarancji (choc zdarzaja sie tacy ktorzy po zakupie samochodu w salonie, nigdy wiecej sie tam nie pojawiaja :) - oczywiscie z racji stosunku jakosci swiadczonych uslug do ich ceny - ale nie o tym ma byc temat.

I tutaj moje pytanie wlasciwe: jak wyglada kwestia serwisu samochodu w okresie leasingu - czy leasingodawca z racji tego ze jakby nie patrzeć jest wlascicielem pojazdu, narzuca np.:
- koniecznosc serwisowania samochodu tylko i wylacznie w ASO,
- koniecznosc wykorzystywania wylacznie oryginalnych czesci zamiennych,
- korzystanie z ASO tylko przez okres w ktorym samochod jest na tzw gwarancji producenta czy w calym np. 5-letnim okresie leasingu,
- etc.

Pytanie moze banalne, ale odpowiedzi moga kosztowac/przyniesc zysk rzedu kilkuset zlotych rocznie co dla małej DG jest grą wartą świeczki :)

Z góry dziękuję za konstruktywną dyskusję,
Michał

// Jeżeli trafiłeś tu szukając informacji o serwisowaniu przedmiotu leasingu, to proponujemy przejście do strony: Przeglądy i naprawy przedmiotu leasingu - gdzie trzeba robić?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: Michał Krupiński »

Pytanie moze banalne, ale odpowiedzi moga kosztowac/przyniesc zysk rzedu kilkuset zlotych rocznie co dla małej DG jest grą wartą świeczki
To chodzi o oszczędności czy o jak najlepsze dbanie o samochód, bo już nie wiem? :)

Każda firma leasingowa ma to opisane różnie w OWUL, jednak zawsze przesłanie jest takie, że leasingobiorca musi dokonywać okresowych przeglądów tam gdzie zaakceptuje to producent/dystrybutor przedmiotu, ewentualnie tam gdzie zgodzi się leasingodawca.
W przypadku samochodów, zwłaszcza na gwarancji w praktyce sprowadza się do tego, że przeglądy trzeba robić w sieci dealerskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że nikt tego nie sprawdza - więc w praktyce leasingobiorca może nie robić żadnych przeglądów i zrobić z przedmiotem co mu się tylko podoba. Jest tylko jeden warunek - umowa musi być spłacana i bezproblemowa.

Jeśli dojdzie do sytuacji, że leasingobiorca będzie chciał rozwiązać umowę i zwrócić przedmiot leasingodawcy, albo zostanie mu on odebrany na skutek windykacji to konsekwencje w postaci utraty wartości z powodu nieserwisowania samochodu w sieci dealerskiej dotkną i tak leasingobiorcę (będzie musiał pokryć różnicę).

Tak to w skrócie wygląda.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
yogi_at_pozen
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2012, o 15:06

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: yogi_at_pozen »

Na wstepie dziekuje za odpowiedz.
Michael pisze: To chodzi o oszczędności czy o jak najlepsze dbanie o samochód, bo już nie wiem? :)
oczywiscie chodzi o oszczednosc przy zachowaniu dbałości - temat na inny watek/forum, ale kazdy wie ze przeglad w ASO dla samochodu sredsniej klasy to koszt 700-1000 PLN a to samo, z uzyciem tych samych materialow mozna u dobrego mechanika zrobic za polowe, z reguły mając przy tym wiekszą pewnosc odnosnie jakosci wykonanego serwisu.

Zgodnie z sugestiami dotyczacymi zapytan o leasing podanymi w innym watku, nie chcialem wysylac pytan do leasingodawcow, wolalem skorzystac z opinii, ludzi ktorzy maja juz "wziety" leasing i moga wypowiadac sie na podstawie praktyki :)
Michael pisze: Każda firma leasingowa ma to opisane różnie w OWUL, jednak zawsze przesłanie jest takie, że leasingobiorca musi dokonywać okresowych przeglądów tam gdzie zaakceptuje to producent/dystrybutor przedmiotu, ewentualnie tam gdzie zgodzi się leasingodawca.
W kilku miejscach kiedys przeczytalem, ze pojawila sie interpretacja sądowa, mowiaca, ze nawet w okresie gwarancji, samochod nie musi byc serwisowany wylacznie w sieci ASO, wystarczy ze uzywane materialy i procedury beda spelnialy normy producenta - nie potrafie jednak przywolac odpowiedniego "newsa" na potwierdzenie tej tezy. Zgodnie z powyzszym moglibysmy serwisowac samochod w dowolnej (niezaleznie od akceptacji dystrybutora/leasingodawcy) stacji obslugi - tylko ze wlascicielem pojazdu jest leasingodawca.
Wczoraj czytalem jedno forum (leasingpokrzywdzeni.pl/) i tam byla przytoczona sentencja z orzeczenia sadowego, ktora w skrocie sprowadzala sie do stwierdzenia ze: "wlasnosc pojazdu ustanowiona na leasingodawcy jest tylko 'zabezpieczeniem' jego wierzytelnosci wynikajacej z umowy leasingu" - z tego by wynikalo ze leasingodawca nie moze/nie powinien wykorzystywac "wlasnosci pojazdu" do narzucania miejsca, w ktorym pojazd ma byc serwisowany, na zasadzie "jestem wlascicielem i tak ma byc!!"
Michael pisze: W przypadku samochodów, zwłaszcza na gwarancji w praktyce sprowadza się do tego, że przeglądy trzeba robić w sieci dealerskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że nikt tego nie sprawdza - więc w praktyce leasingobiorca może nie robić żadnych przeglądów i zrobić z przedmiotem co mu się tylko podoba. Jest tylko jeden warunek - umowa musi być spłacana i bezproblemowa.

Jeśli dojdzie do sytuacji, że leasingobiorca będzie chciał rozwiązać umowę i zwrócić przedmiot leasingodawcy, albo zostanie mu on odebrany na skutek windykacji to konsekwencje w postaci utraty wartości z powodu nieserwisowania samochodu w sieci dealerskiej dotkną i tak leasingobiorcę (będzie musiał pokryć różnicę).
Tak jak napisalem wczesniej, o samochod zamierzam dbac bo zamierzam go wykupic i jezdzic nim dalej, nie mniej jednak chcialbym zracjonalizowac wydatki poprzez unikniecie koniecznosci serwisowania w ASO po okresie gwarancji.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: Michał Krupiński »

"wlasnosc pojazdu ustanowiona na leasingodawcy jest tylko 'zabezpieczeniem' jego wierzytelnosci wynikajacej z umowy leasingu" - z tego by wynikalo ze leasingodawca nie moze/nie powinien wykorzystywac "wlasnosci pojazdu" do narzucania miejsca, w ktorym pojazd ma byc serwisowany, na zasadzie "jestem wlascicielem i tak ma byc!!"
Tak jak wspomniałem wcześniej - w umowie stosuje się zapisy, że przedmiot należy serwisować w sieci dealerskiej lub innej na którą zgodzi się producent lub leasingodawca - stosując takie zapisy leasingodawca o prostu się zabezpiecza na różne okoliczności i stawia sprawę jasno.

Niemniej leasingodawca nie kontroluje gdzie serwisujesz przedmiot leasingu, bo nie ma na to środków, etatów i czasu.
Praktyka jest taka, że każdy leasingobiorca serwisuje sobie przedmioty tam gdzie mu pasuje i wszyscy sobie z tego zdają sprawę.

Dopiero jak dochodzi do jakiegoś zgrzytu, w wyniku którego przedmiot trafia do leasingodawcy (np.: windykacja), to przedmiot taki przechodzi wycenę i/lub jest opisywany do odsprzedaży.
Jeżeli w wyniku tego, że samochód nie ma książki serwisowej osiągnie on niższą cenę odsprzedaży, to różnica i tak obciąży leasingobiorcę, który zwrócił lub któremu był odebrany przedmiot leasingu.

Dlatego w praktyce nie ma większych przeszkód, żebyś serwisował przedmiot gdzie Ci pasuje, bo ewentualnie tego negatywne konsekwencje poniesiesz i tak Ty sam.
Natomiast jeżeli liczysz, że pod Ciebie, któryś leasingodawca zmieni zapisy w umowie, to jest na to niewielka szansa.

Oczywiście możesz wystąpić z pismem o zgodę na serwisowanie w jakimś konkretnym miejscu, ale jaka będzie odpowiedź tego nie wiem.

Generalnie - moim zdaniem - nie jest to problem. Jak wspomniałem - zapisy sobie, a praktyka sobie - aczkolwiek oczywiście nie namawiam do łamania postanowień umowy. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
yogi_at_pozen
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2012, o 15:06

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: yogi_at_pozen »

Szybko, zwięźle i na temat :) taką wiedzę praktyczną chciałem usłyszeć. Jeszcze raz dziękuje.

Awatar użytkownika
Matti
PRO/Moderator
Posty: 163
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:45

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: Matti »

Może pomogłoby nieco wykupienie dodatkowego zewnętrznego ubezpieczenia, jak przedłużenie gwarancji producenta, czy gwarancja na części w nowych i używanych samochodach? Może to nic nie dać, ale zawsze to jakieś "pocieszenie", gdy nie serwisowało się pojazdu w okresie trwania gwarancji producenta i się ją utraciło.
Gdy ubezpieczyciel ma w ofercie GAP, to z reguły posiada także i powyższe opcje.
"Nie znam się na tym, więc tym chętniej się wypowiem..." --> FAIL!

Awatar użytkownika
yogi_at_pozen
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2012, o 15:06

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: yogi_at_pozen »

Tylko ze mi nie chodzi o to by leasingowac samochod i nic w nim nie serwisowac i nie wymieniac zuzytych czesci.

Wrecz przeciwnie, chce to robic, bo zamierzam ten samochod dalej uzytkowac po okresie leasingu.
Sęk w tym ze chcialbym to robic rozsadnie dysponujac pieniedzmi - tak jak napisalem wczesniej, wiekszosc z nas zdaje chyba sobie sprawe ze ASO niekoniecznie jest najlepszym/najtanszym miejscem do serwisowania samochodu - czesto spora rotacja personelu powoduje niski poziom wyszkolenia i w konsekwencji partaczenie roboty, ale to temat na inne forum zdaje sie :)

W zwiazku z powyzszym chcialbym taki samochod (z cala pewnoscia PO okresie gwarancji producenta) serwisowac u mojego sprawdzonego fachowca, ktory to samo robi lepiej, z uzyciem tych samych czesci (kupionych np. na allegro z pominieciem kosmicznej marży ASO) i za mniejsze pieniadze. Ot i filozofia...

Stąd było moje pytanie, jak na taki proceder zapatruje sie Leasingodawca, i na nie odpowiedzial Micheal.

Awatar użytkownika
merszel
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2021, o 15:24

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: merszel »

Witam,

W odniesieniu do artykułu:
https://www.fmleasing.pl/porady/serwiso ... y-okresowe
Zastanawiam się nad leasingiem używanego samochodu, który zdecydowanie chcę wykupić na końcu.
Serwis samochodu chciałbym prowadzić poza ASO i wszystko co opisane w artykule jest dla mnie jasne.
Wg artykułu jedyne potencjalne sytuacje kiedy mogą się pojawić problemy to oddanie samochodu bez wykupu lub problemy windykacyjne.

A jak to wygląda w sytuacji gdy np. dojdzie do kolizji, szkody całkowitej czy kradzieży?
Po szkodzie całkowitej wrak wraca do leasingodawcy i może zostać sprzedany, czy w takiej sytuacji brak serwisu w ASO może również oznaczać problemy? Podobnie przy mniejszej szkodzie lub kradzieży, czy może dojść do jakiejś weryfikacji przeprowadzonych czynności serwisowych?

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
merszel
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2021, o 15:24

Re: Leasing samochodu, a jego serwis

Post autor: merszel »

Nie wybrałem jeszcze konkretnego egzemplarza, ale zakładam, że może być przez jakąś część leasingu na gwarancji.


ODPOWIEDZ