Pominięcie podatku przy wykupie, oraz następny leasing

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Dario
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2018, o 10:08

Pominięcie podatku przy wykupie, oraz następny leasing

Post autor: Dario »

Witajcie
Przepraszam, że pytanie może być głupie ale to mój pierwszy leasing i nadal nic nie wiem.
Zakończyłem leasing kilka dni temu (dokumenty z banku już w drodze). Wykup był ustalony na 10tyś, auto chcę sprzedać (im szybciej tym lepiej) a wziąć następne w leasing.
Mam kilka pytań:
1. muszę rejestrować auto czy mogę sprzedać ot tak z danymi banku ?
2. podatek - wieść niesie, że jeśli w jednym miesiącu zrobi się wykup -> sprzedaż -> zarobione tak pieniądze wpłaci na poczet nowego leasingu to podatku nie płacę ?

wiem, że obudziłem się trochę z ręką w nocniku, ale staram się nadrobić zaległości

Dziękuję i pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Pominięcie podatku przy wykupie, oraz następny leasing

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
Dario pisze:1. muszę rejestrować auto czy mogę sprzedać ot tak z danymi banku ?
Nie musisz rejestrować na siebie, można sprzedać z danymi leasingodawcy.
Więcej na ten temat: Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu wykupionego z leasingu w akapicie: "Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca"
Dario pisze:2. podatek - wieść niesie, że jeśli w jednym miesiącu zrobi się wykup -> sprzedaż -> zarobione tak pieniądze wpłaci na poczet nowego leasingu to podatku nie płacę ?
To zależy jak "złożą się" kwoty, bo:
- jeśli wykupisz samochód na firmę, to te 10 tys. zł z wykupu jest kosztem uzyskania przychodu
- jeśli go sprzedasz, to kwota uzyskana ze sprzedaży jest przychodem. Jeśli cena sprzedaży będzie wyższa niż koszt wykupu, to w tym momencie powstaje Ci dochód na tej operacji, czyli teoretycznie masz podatek do zapłacenia.

I teraz jeśli weźmiesz kolejny leasing i wpłacisz odpowiednio wysoką kwotę jako czynsz inicjalny - na tyle wysoką, że ona zniweluje Ci dochód powstały ze sprzedaży samochodu, to faktycznie nie powstanie dochód i nie masz w ten sposób podatku do zapłacenia.

Najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia podatku od sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu jest wykup prywatny, ale wtedy trzeba odczekać pół roku od wykupu, żeby móc sprzedać auto. Więcej: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

ODPOWIEDZ