Przekazanie auta wykupionego z leasingu, członkowi rodziny

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
lukpio3
Posty: 12
Rejestracja: 12 wrz 2016, o 12:50

Przekazanie auta wykupionego z leasingu, członkowi rodziny

Post autor: lukpio3 »

Witajcie,
Postanowiłem zadać pytanie na forum ponieważ mam już mały mętlik w głowie. Co innego czytam w internecie, co innego mówi moja księgowa. W marcu będę wykupował samochód z leasingu za 10% jego wartości. Tak mam w umowie. Auto wykupuję jako osoba prywatne ponieważ nie chcę go użytkować w firmie, natomiast nie chcę go również użytkować ja. W związku z tym że samochód nie ma jakiejś olbrzymiej wartości bo zaledwie 23 tysiące brutto więc po sprzedaży, zapłaceniu vatu i podatku zostaną mi jakieś grosze, chciałbym przekazać auto ojcu. Oczywiście nieodpłatnie, nie chcę od niego żadnych pieniędzy i nie jest to żaden wałek, nic nie kombinuję. Po prostu najzwyczajniej w świecie chcę mu go przekazać. Moja księgowa natomiast twierdzi że owszem, mogę to zrobić ale najwcześniej po pół roku od wykupu, inaczej będę musiał zapłacić vat i podatek jak przy normalnej sprzedaży. Nie chcę aby auto było zarejestrowane na mnie przez te pół roku bo i tak ja z niego korzystał nie będę tylko ojciec a chodzi mi tu głównie o ubezpieczenie. W życiu różnie bywa, coś się stanie i mi poleci po zniżkach. A że mam kilka aut w firmie to będzie dla mnie dość bolesne. Dlatego chcę formalnie przekazać go jemu, razem z ubezpieczeniem które jest do września ale chcę aby to było na niego, oficjalnie abym ja w razie czego nie ponosił żadnych konsekwencji. Z drugiej właśnie strony, gdzie nie wejdę na podobne artykuł to wszędzie piszą że tak, gdybym odsprzedawał to auto ojcu przed upływem pół roku wówczas muszę zapłacić vat i podatek natomiast w związku iż ja chcę to auto przekazać, nieodpłatnie, nie zachodzi dla mnie z tego tytułu żadna korzyść finansowa w związku z czym nie ma czego opodatkowywać. I jak to w końcu jest? Bo już się gubię. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
lukpio3
Posty: 12
Rejestracja: 12 wrz 2016, o 12:50

Re: Przekazanie auta wykupionego z leasingu, członkowi rodziny

Post autor: lukpio3 »

Dziękuje ślicznie za odpowiedź. Faktycznie, zweryfikowałem jeszcze prawie temat i mogę śmiało przekazać auto darowizną. Mam natomiast jeszcze jedno pytanie. Czy auto po wykupieniu muszę zarejestrować na siebie i dopiero zrobić akt darowizny czy mogę zrobić to bez rejestracji tzn sporządzić akt darowizny w momencie otrzymania faktury wykupu i karty pojazdy tak aby ojciec mógł na siebie od razu zarejestrować samochód? Bo jeżeli będzie przekazywał go i tak od razu to bez sensu abym ja ponosił koszty rejestracji, robił cesję ubezpieczenia na siebie bo obecnie jest na firmę po czym za moment aby ojciec znowu rejestrował na siebie i płacił drogi raz za to samo. Chyba że prawnie jest to nie możliwe i auto muszę mieć zarejestrowane na siebie aby móc je przekazać no to wiadomo, z prawem nie wygrasz.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Przekazanie auta wykupionego z leasingu, członkowi rodziny

Post autor: Lui »

lukpio3 pisze:Czy auto po wykupieniu muszę zarejestrować na siebie i dopiero zrobić akt darowizny czy mogę zrobić to bez rejestracji tzn sporządzić akt darowizny w momencie otrzymania faktury wykupu i karty pojazdy tak aby ojciec mógł na siebie od razu zarejestrować samochód?
Nie ma potrzeby rejestracji, tylko Twój ojciec przy przerejestrowywaniu będzie musiał okazać fakturę wykupową, żeby urząd wiedział w jaki sposób przebiegała droga zmiany własności.

Kolejny przydatny artykuł: Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu wykupionego z leasingu
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ