Leasing operacyjny - cesja

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

Mam pytanie w zakresie cesji leasingu. Czy w sytuacji gdy obecny leasingobiorca korzysta z usług firmy leasingowej "xyz" to w przypadku oddania/przejęcia leasingu w formie cesji należy wszelkie formalności załatwiać u dotychczasowego leasingodawcy ?

P.S. do końca leasingu zostało obecnemu leasingobiorcy od którego chce przejąć leasing 15 rat leasingowych + wysoki wykup.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

Dodam, że obecny leasingobiorca ma 4 letni leasing, jest zatem na półmnetku.
Jeśli dobrze czytam poradnik https://www.fmleasing.pl/porady/cesja-p ... ak-dokonac … żeby umowę leasingu traktować zgodnie z przepisami podatkowymi … musiałbym de facto przejąć na dotychczasowych zasadach , co nie do końca jest dla mnie korzystne gdyż :

a/ wykup musiałbym uwzględnić w EŚT i amortyzować 40% w skali roku
b/ samochód po wprowadzeniu do EŚT przy jego sprzedaży musiałbym zapłacić podatek dochodowy

wymyśliłem zatem, że korzystniej byłoby przy cesji leasingu wynegocjować jego wydłużenie, i teraz mam pytanie czy skoro zostało mu 15 rat do spłaty wystarczyłoby (dosyć wysoką kwotę wykupu) rozbić w taki sposób kwotę wykup rozbić na brakujący okres (36-15= 21 miesięcy) czyli o 21 miesięcy, czy może całość muszę rozbić na nowy okres 3 lat ?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Lui »

Można zrobić cesję, a później aneksem zmienić harmonogram. Najlepiej zapytaj tego leasingodawcy jak to rozwiązuje, bo różne są rozwiązania
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

No właśnie na razie się nie mogę z nim dogadać, bo okazuje się że obecny leasingobiorca załatwiał to w salonie (VW/Skoda) … a tam doradcy nie zawsze wszystko wiedzą.

Ale przejmując cesją leasingu samochód = musze to zrobić u dotychczasowego leasingodawcy ? nie mogę go zmienić ?

Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

Dodam, że rat zostało na około 20 tyś zł , wykup jest na 80 tyś zł … dlatego mi zależy na tym żeby to rozbić na dłuższy okres.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Lui »

Cesję możesz zrobić tylko u tego samego leasingodawcy.

Jest jeszcze opcja, że dotychczasowy leasingobiorca wykupi samochód i odsprzeda go do wybranego przez Ciebie leasingodawcy. Wtedy zaczniesz leasing od nowa na swoich warunkach. Tylko wątpię, żeby obecny leasingobiorca chciał zrobić taki ruch i wyłożyć tyle kasy.

Fakt, że leasingodawcą jest Volkswagen komplikuje temat, bo to strasznie gówniana firma, która nie ułatwia przy takich akcjach, a kontakt jedt bardzo utrudniony
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

No właśnie kontakt jest strasznie utrudniony … bo dostałem namiary na doradcę w salonie VW/Skody … ale widać że nie chce im się zająć tematem , co innego jakbym przyszedł do salonu i chciał kupić auto … od razu byłaby obsługa all inclusive...

Niestety w tym wypadku jestem zdany na łaskę i nie łaskę sprzedawcy VW/Skody … bo tylko u nich to załatwić mogę.


Czyli wg Ciebie korzystniej byłoby przejąć leasing na tych samych warunkach i np. za miesiąc zmienić harmonogram?

Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

A czy przy tej cesji, trzeba jeszcze o czymś pamiętać? … na co zwrócić szczególną uwagę , o coś poprosić jeszczem. Mam na myśli pełne zabezpieczenie mnie przed ewentualnym nieuczciwym obecnym Leasingobiorcą.
(W kwestii odstępnego, jestem umówiony że przelew zrobię na podstawie faktury po podpisaniu cesji lub w dniu podpisania umowy cesji)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Lui »

Chester pisze:Czyli wg Ciebie korzystniej byłoby przejąć leasing na tych samych warunkach i np. za miesiąc zmienić harmonogram?
Najpierw bym się upewnił w VWL czy możliwa będzie zmiana harmonogramu i wydłużenie okresu, bo ta firma bardzo to utrudnia - zwłaszcza przy umowach z wysokim wykupem nie chce nawet pozwolić na wydłużanie leasingobiorcom, tylko daje wybór - albo wykupujesz, albo oddawaj samochód.
Chester pisze:Mam na myśli pełne zabezpieczenie mnie przed ewentualnym nieuczciwym obecnym Leasingobiorcą.
Jeśli dojdzie do cesji, to już przez ten sam fakt będzie wiadomo, że umowa z dotychczasowym leasingobiorcą jest rozliczona i sprawa jest czysta.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Chester
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2018, o 11:21

Re: Leasing operacyjny - cesja

Post autor: Chester »

Lui pisze: Najpierw bym się upewnił w VWL czy możliwa będzie zmiana harmonogramu i wydłużenie okresu, bo ta firma bardzo to utrudnia - zwłaszcza przy umowach z wysokim wykupem nie chce nawet pozwolić na wydłużanie leasingobiorcom, tylko daje wybór - albo wykupujesz, albo oddawaj samochód.
Zastosowałem się do wskazówek, doradca VWL zaproponował, aby dla pewności to obecny leasingobiorca zwrócił się o symulację i ustalenie nowego harmonogramu , koszt 50 zł netto, wówczas VWL ustali nowy harmonogram i wtedy mi przekaże. Coś takiego mi doradca VWL zaproponował.


ODPOWIEDZ