Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Els411

Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Els411 »

Witam Wszystkich,

Sytuacja wygląda następująco, osoba na działalności jednoosobowej chce sprzedać samochód X który jest w leasingu. Z uwagi na to, że jestem zainteresowany kupnem, chcemy ze sprzedającym zawrzeć umowę przedwstępną (rezerwacja samochodu) wraz z zaliczką, która sfinansuje wykup samochodu od firmy leasingowej.
Wiem, że prawnie samochód nie jest własnością sprzedającego a jeszcze firmy leasingowej, ale chcę w umowie przedwstępnej zawrzeć informacje, że sprzedający zobowiązuje się do wykupienia samochodu od firmy leasingowej, a następnie sprzedaży już jego własności.
Czy takie działania (tego typu umowa przedwstępna) są prawidłowe? Czy sprzedawca nie może zawrzeć umowy przedwstępnej na samochód który w danym momencie nie jest jego własnością.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Jarosław Król »

Els411 pisze:Witam Wszystkich,

Sytuacja wygląda następująco, osoba na działalności jednoosobowej chce sprzedać samochód X który jest w leasingu. Z uwagi na to, że jestem zainteresowany kupnem, chcemy ze sprzedającym zawrzeć umowę przedwstępną (rezerwacja samochodu) wraz z zaliczką, która sfinansuje wykup samochodu od firmy leasingowej.
Wiem, że prawnie samochód nie jest własnością sprzedającego a jeszcze firmy leasingowej, ale chcę w umowie przedwstępnej zawrzeć informacje, że sprzedający zobowiązuje się do wykupienia samochodu od firmy leasingowej, a następnie sprzedaży już jego własności.
Czy takie działania (tego typu umowa przedwstępna) są prawidłowe? Czy sprzedawca nie może zawrzeć umowy przedwstępnej na samochód który w danym momencie nie jest jego własnością.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kodeksowa zasada swobody umów przewiduje, że stosunek prawny można układać między stronami dowolnie, o ile nie narusza to ustanowionego już prawa i norm społecznych. Więc jest duża swoboda.

Moim zdaniem nie ma sensu wpisywać do takiej umowy, że ktoś zobowiązuje się wykupić samochód, bo jakby nie da się kogoś przymusić do wykupu.
Można jednak "zobowiązać" kogoś, żeby taki, konkretnie oznaczony samochód Ci dostarczył. Myślę, że w umowie można opisać status tego auta, że jest własnością firmy leasingowej X, a firma Y go użytkuje i ma prawo jego pierwokupu.

Pomyślałbym także u umowie zadatku, a nie zaliczki. Bo wtedy tamta firma jest bardziej zobowiązana do sprzedaży Ci auta - jeśli tego nie zrobi, to masz prawo żądać od nich dwukrotności zadatku.

Awatar użytkownika
Els411

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Els411 »

Dziękuje za odpowiedź.

Awatar użytkownika
samobójca

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: samobójca »

Witam, czy ostatecznie udało się sporządzić i wdrożyć w życie wspomniany wzór umowy na bazie przesłanych wytycznych, jestem praktycznie w analogicznej sytuacji i chciałbym porównać dokumenty czy mam zawarte wszystkie istotne zapisy zabezpieczające ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Jarosław Król »

samobójca pisze:Witam, czy ostatecznie udało się sporządzić i wdrożyć w życie wspomniany wzór umowy na bazie przesłanych wytycznych, jestem praktycznie w analogicznej sytuacji i chciałbym porównać dokumenty czy mam zawarte wszystkie istotne zapisy zabezpieczające ?
Kolega Els411 pisał bez logowania kilka miesięcy temu. Jest mało prawdopodobne, że tu zajrzy w jakimś krótkim czasie.

samobójca, A Ty jak to sporządziłeś?

Awatar użytkownika
pawlo

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: pawlo »

Witam, czy mogę otrzymać wzór takiej umowy? jestem w identycznej sytuacji. pozdrawiam

Awatar użytkownika
rafalo

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: rafalo »

Pomoże ktoś? Też potrzebuję takiego wzoru

Awatar użytkownika
Justyn

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Justyn »

Poproszę o taki wzór.

Awatar użytkownika
Piotr123456

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Piotr123456 »

Witajcie,

Nie jestem prawnikiem, ale mam podobną sytuację. Napisałem coś takiego - prośba o komentarz mądrych ludzi;)

1. Sprzedający oświadcza iż użytkuje samochód osobowy marki _______________________będący w leasingu w _______________________ i zamierza go w celu realizacji niniejszej umowy niezwłocznie po jej zawarciu i zaksięgowaniu wpłaty zaliczki Kupującego wykupić:
a. Sprzedający zobowiązuje się do wszczęcia procedury wykupu niezwłocznie po zawarciu niniejszej umowy;
b. Sprzedający zobowiązuje się opłacić fakturę wykupu niezwłocznie po jej otrzymaniu od ______________________________(leasing);
c. Sprzedający zobowiązuje się dokonać niezwłocznie wszelkich innych wymaganych przez ____________________(leasing) działań mających na celu umożliwienie dalszej odsprzedaży auta Kupującemu;
d. Sprzedający niezwłocznie po wykonaniu powyższych czynności umożliwi zakup auta Kupującemu.
2. Kupujący wpłaca na rachunek bankowy Sprzedającego ___________________________ zaliczkę w wysokości __________ celem wszczęcia procedury wykupu;
3. Zaliczka odliczona zostanie od finalnej ceny zakupu, która wynosi ___________ zł brutto (cena zawiera 23% podatek VAT);
4. Zaliczka zwracana jest Kupującemu w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie Sprzedającego;
5. Zaliczka nie jest zwracana Kupującemu w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie Kupującego;

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Post autor: Lui »

Jak dla mnie jest całkiem dobre. Jest jasno opisane o co chodzi i co jest celem. Przy ewentualnym sporze sądowym nie powinno być watpliwości.

Dodałbym może jakieś terminy na realizację tej umowy, bo „niezwlocznie” jest dość płynne, a jak choćby leasingodawca zacznie coś przedłużać, bo, np. zgubi dokumenty, albo przez covid będzie się ślimaczył, to żeby nie być w sytuacji, że będzie się zmuszonym czekać całymi tygodniami, no bo to w sumie nie będzie przyczyna leżąca wprost po stronie sprzedającego.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ