Leasing - przerwanie umowy po rozpoczęciu?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Costa87

Leasing - przerwanie umowy po rozpoczęciu?

Post autor: Costa87 »

Od niedawna jestem posiadaczem auta finansowanego w leasingu operacyjnym. Moja umowa dopiero co weszła w życie (samochód odebrałem w połowie stycznia br.), opłaciłem pierwszą ratę za luty 2021.
Jednak mam pewien dylemat, w związku z którym piszę tutaj zapytanie :roll: Mianowicie, czy jest jakaś furtka prawna umożliwiająca wycofanie się z umowy leasingowej? Czy mogę jeszcze zwrócić auto i odzyskać wkład własny + ubezpieczenie pojazdu + kwotę raty? czy raczej droga jest już zamknięta?
Pomoże ktoś? Doradzi? :?
A może istnieje jakieś inne wyjście z sytuacji :?:


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing - przerwanie umowy po rozpoczęciu?

Post autor: Jarosław Król »

Costa87 pisze: 8 mar 2021, o 20:27 Od niedawna jestem posiadaczem auta finansowanego w leasingu operacyjnym. Moja umowa dopiero co weszła w życie (samochód odebrałem w połowie stycznia br.), opłaciłem pierwszą ratę za luty 2021.
Jednak mam pewien dylemat, w związku z którym piszę tutaj zapytanie :roll: Mianowicie, czy jest jakaś furtka prawna umożliwiająca wycofanie się z umowy leasingowej? Czy mogę jeszcze zwrócić auto i odzyskać wkład własny + ubezpieczenie pojazdu + kwotę raty? czy raczej droga jest już zamknięta?
Pomoże ktoś? Doradzi? :?
A może istnieje jakieś inne wyjście z sytuacji :?:
Cześć,
Wycofanie się z umowy na tym etapie będzie bardzo trudne. Tzn. zawsze może zwrócić pojazd, ale wtedy umowa będzie podlegała rozliczeniu, co ostatecznie okaże się dość kosztowne.

Najlepszym sposobem jest cesja - czyli znalezienie kogoś, kto przejmie od Ciebie umowę. Więcej o cesji znajdziesz tu: https://www.fmleasing.pl/porady/cesja-p ... ak-dokonac

Awatar użytkownika
Costa87

Re: Leasing - przerwanie umowy po rozpoczęciu?

Post autor: Costa87 »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Chciałby dopytać jeszcze o kwestię związaną z oddaniem auto do leasingodawcy. Z jakimi konsekwencjami należałoby się liczyć, przy rozwiązaniu umowy przedterminowo oraz oddaniu pojazdu? Jakie procedury przewiduje się w takiej sytuacji? Co rozumieć przez pojęcie dodatkowych kosztów związanych z oddaniem samochodu do leasingodawcy i zerwaniu umowy?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing - przerwanie umowy po rozpoczęciu?

Post autor: Jarosław Król »

Costa87 pisze: 11 kwie 2021, o 10:45 Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Chciałby dopytać jeszcze o kwestię związaną z oddaniem auto do leasingodawcy. Z jakimi konsekwencjami należałoby się liczyć, przy rozwiązaniu umowy przedterminowo oraz oddaniu pojazdu? Jakie procedury przewiduje się w takiej sytuacji? Co rozumieć przez pojęcie dodatkowych kosztów związanych z oddaniem samochodu do leasingodawcy i zerwaniu umowy?
Leasingodawca naliczy opłatę manipulacyjną za wcześniejsze zakończenie umowy (od kilkuset złotych do nawet ponad 1000 zł w zależności od firmy), a do tego zażąda wszystkich pozostałych do końca umowy rat + wykupu. Taka należność zostanie pomniejszona o wartość zwróconego pojazdu, którą firma leasingowa uzyska sprzedając go na "wolnym" rynku. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że większość firm leasingowych sprzedaje auta poleasingowe dość niedbale, a niektóre mają nawet system "celowego" wyprowadzania odzyskanych przedmiotów ze spółki leasingowej do mniej lub bardziej formalnie powiązanych podmiotów za dużo mniejszą wartość.

To powoduje, że tak zakończona umowa może być dla leasingobiorcy bardzo niekorzystnie rozliczona. Dlatego dobrze jest samemu monitorować proces sprzedaży zwróconego pojazdu, a nawet samemu próbować znaleźć na niego nabywcę, który zapłaci godziwą cenę.

Więcej info także: https://www.fmleasing.pl/porady/zakoncz ... zed-czasem


ODPOWIEDZ