rozwiązanie umowy w EFLu

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
ppawel
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2009, o 14:00

rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: ppawel »

Mam pytanie do osób które wiedzą może z praktyki jak w EFL wygląda zwrot przedmiotu leasingu i rozwiązanie umowy przed czasem?

Próbowałem odstąpić cesję ale bez skutku i nie mogę już dłużej spłacać rat za samochód który nie pracuje od pewnego czasu w firmie, czy ktoś orientuje się jak wygląda takie rozliczenie?

1. Czy wartość końcowa to ilość rat * pozostałe do spłaty mce czy odliczane są wtedy odsetki i naliczany sam kapitał?
2. Czy są jakieś dostkowe opłaty z tym zwiazane?
3. Jak rozliczają zwrot pojazdu? Wiem, że kiedyś wystawiali taki samochód na aukcje i często szedł za śmieszne pieniądze...
4. Czy idą na układ ratalny w stosunku do pozostałej wartościa (kapitał - wartość pojazdu) czy odrazu poddają 100% tej różnicy windykacji?


z góry dziękuje za pomoc


Paweł


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: Spayker »

ppawel pisze:Mam pytanie do osób które wiedzą może z praktyki jak w EFL wygląda zwrot przedmiotu leasingu i rozwiązanie umowy przed czasem?
Masz pecha, bo akurat EFL jest firmą, która sobie mocno ciśnie w trąbkę z klientami w takich sytuacjach. Ile lat trwa Twoja umowa i ile wpłacałeś?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: Michał Krupiński »

ppawel pisze:1. Czy wartość końcowa to ilość rat * pozostałe do spłaty mce czy odliczane są wtedy odsetki i naliczany sam kapitał?
Musisz spojrzeć w OWUL, tam będziesz miał opisane w jaki sposób wyliczane jest dyskonto.
Na pewno pozostała kwota do spłaty jest pomniejszana i nie spłaca się pełnej kwoty kapitału i odsetek. Jednak to o ile mniej się spłaca reguluje OWUL.
ppawel pisze:2. Czy są jakieś dostkowe opłaty z tym zwiazane?
Na pewno będzie jakaś opłata za rozwiązanie umowy przed terminem.
Wg. obecnej tabeli EFL za przedterminowe zakończenie umowy obowiązuje opłata 690 PLN.
Dojść może jeszcze ewentualna opłata za wycenę wartości samochodu. Czyli pewnie ok. 200 - 300 PLN.

Generalnie procedurę postępowania + ewentualne dodatkowo płatne pozycje powinieneś mieć opisaną w swoim OWUL.
ppawel pisze:3. Jak rozliczają zwrot pojazdu? Wiem, że kiedyś wystawiali taki samochód na aukcje i często szedł za śmieszne pieniądze...
No więc to jest niestety problem,
Zapewne w OWUL masz zapis, że do rozliczenia będzie wzięta kwota za którą "poszedł" samochód.
ppawel pisze:4. Czy idą na układ ratalny w stosunku do pozostałej wartościa (kapitał - wartość pojazdu) czy odrazu poddają 100% tej różnicy windykacji?
Zawsze można się dogadać.
Wszystko zależy od ich woli, itd.

Ogólnie w wielu sprawach można się porozumieć i warto rozmawiać. Choć tak jak zauważył przedmówca, tak i ja mogę potwierdzić, że EFL pod tym względem do najłatwiejszych firm nie należy.

Ale powodzenia! Musisz po prostu z nimi przedyskutować jak sprawa wygląda.]
Na Twoją korzyść działa fakt, że firmy leasingowe mają wysoką windykację (lecą im wskaźniki), a dodatkowo rynek wtórny nie jest za ciekawy. Więc wcale nie pali im się, żeby tak wszystkim od razu wszystko odbierać na podłych warunkach.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
ppawel
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2009, o 14:00

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: ppawel »

dzięki za info,

jeśli zdecyduje się na oddanie pojazdu podziele się z Wami wiedzą na ten temat,


Paweł

Awatar użytkownika
TOMAJ

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: TOMAJ »

Michael,

Witam,

Mam putanko odnośnie wczesniejszego zakończenia umowy w Bre Leasingu ,zostało mi 11 rat na 36 jakie było ,myslałem ,że mi zrobią dyskonto do tych 11 rat a tu niestety Pani mi podaje wartość wykupu ,która jest dokłądnie taka sama jak 11 rat + wykup +700 zł opłaty za wcześniejsze zakónczenie umowy .
Chciałem przed rokiem zakończyć umowe to mi powiedziano ,że napewno nie zrobią mi dyskonta ze względu na to ,że musza minąc 24 miesiace ,oczywiście dyrektor i pracownik z którym rozmawiałem już nie pracują.
Czy jest to obowiązek leasingu czy dobra wola żeby zrobili dyskonto do przedterminowo zakónczonej umowy ?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: Michał Krupiński »

Witaj TOMAJ,
Tu jest lekki paradoks, bo Kodeks Cywilny w jasny sposób reguluje sprawy dyskonta (a konkretnie pomniejszania o korzyści należnego wynagrodzenia/odszkodowania) w przypadku rozwiązania umowy z winy leasingobiorcy, albo w skutek jej wygaśnięcia, np. z powodu szkody całkowitej.

Natomiast nie ma zapisu o pomniejszeniu o korzyści jeśli umowa ulega skróceniu na wniosek leasingobiorcy.

Zasadniczo większość cywilizowanych firm leasingowych dokonuje dyskonta w takim przypadku i sposób dyskonta opisany jest wtedy w OWUL.
Jeśli BRE Leasing nie robi czegoś takiego, to tylko źle świadczy o tej firmie.

Myślę jednak, że taką sytuację można podciśgnąć pod art. 709-17 KC w sprawie leasingu - czyli:
Art. 70917. Do odpowiedzialnosci finansujacego za wady rzeczy powstałe na skutek
okolicznosci, za które finansujacy ponosi odpowiedzialnosc, uprawnien i obowiazków stron w
razie dochodzenia przez osobe trzecia przeciwko korzystajacemu roszczen dotyczacych
rzeczy, odpowiedzialnosci korzystajacego i osoby trzeciej wobec finansujacego w razie
oddania rzeczy tej osobie przez korzystajacego do u-ywania, zabezpieczenia rat leasingu i
swiadczen dodatkowych korzystajacego, zwrotu rzeczy przez korzystajacego po zakonczeniu
leasingu oraz do ulepszenia rzeczy przez korzystajacego stosuje sie odpowiednio przepisy o
najmie, a do zapłaty przez korzystajacego rat przed terminem płatnosci stosuje sie
odpowiednio przepisy o sprzeda-y na raty.
Tu jakby wpływają raty przed terminem i z tego tytułu (art. 585 KC) należy się leasingobiorcy jakaś "rekompensata".

Proponowałbym porozmawiać jeszcze z BRE. Może ktoś się pomylił informując o konieczności zapłaty rat w pełnej wysokości - bo tak jak wspomniałem praktyka z reguły jest inna.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Alfx
PRO
Posty: 21
Rejestracja: 14 wrz 2010, o 20:43

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: Alfx »

Jak wyżej.

Musiała zajść pomyłka, ponieważ BREL zwyczajowo dyskontuje wartość PL pozostająca do spłaty przy wcześniejszym rozwiązaniu umowy na wniosek Korzystającgo.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Korzystający nie płaci i unika kontaktu z BREL. Wtedy w pełni wykorzystują zapisy OWUL.

Pozdr.

Awatar użytkownika
miroslaw14

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: miroslaw14 »

Ja - pomimo statusu "złotego klienta" - doszedłem do przekonania,że leasing to wielka lipa dla leasingobiorcy. Ustawodawca praktycznie zagwarantował korzyści z tej działalności dla Finansującego i dla Dostawcy.A za wszystkie ewentualne potknięcia,wpadki obciąża się leasingobiorcę.W myśl zasady płacz i płać!
Szkoda,że ogromna większość firm leasingowych lub może i wszystkie postrzegają klienta, jako osobę ważną i godną dla wspólnego biznesu-ale przed podpisaniem umowy, kiedy zabiega się o klienta. Po podpisaniu, niejednokrotnie klient jest pozostawiony sam sobie, a w wielu przypadkach traktowany poniżająco i przedmiotowo.
Kochają klienta, kiedy regularnie płaci i przystaje na wszystkie warunki, jakie dyktuje leasingodawca. W odwrotną stronę jest to rzecz niemożliwa i wręcz wrogo traktowana.Jeden z moich "przedmówców" w jednym z tekstów dotyczących jakiejś pani, która utyskiwała na leasing w jenach napisał pewna uwagę, że w wielu przypadkach źle trafionych umów leasingowych stoją konkretni etatowi pracownicy firm leasingowych, dla który nie liczy się klient,człowiek,ale kolejna zawarta umowa do wykonania planu i "zgarnięcia" prowizji od zawartej umowy. No i opisał takiego delikwenta,jako standard - łeb wyżelowany na grzebień, garnitur ciemny w paski i buty w szpic. Mój Boże,jak się ubawiłem, kiedy przed jednym z biur leasingowych jadąc autem zobaczyłem takiego delikwenta na papierosku. Wypisz,wymaluj idealnie wyglądał, jak opisał go jeden z w.w przedmówców.Sam do siebie się śmiałem, kiedy przypomniałem sobie opis tego delikwenta i obrazek z ulicy!
Do innych fachowców z branży leasingowej - proszę nie brać tego sobie do serca,ale w Polsce taka jest rzeczywistość jeśli chodzi o leasing.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: Michał Krupiński »

Jeden z moich "przedmówców" w jednym z tekstów dotyczących jakiejś pani, która utyskiwała na leasing w jenach napisał pewna uwagę, że w wielu przypadkach źle trafionych umów leasingowych stoją konkretni etatowi pracownicy firm leasingowych, dla który nie liczy się klient,człowiek,ale kolejna zawarta umowa do wykonania planu i "zgarnięcia" prowizji od zawartej umowy. No i opisał takiego delikwenta,jako standard - łeb wyżelowany na grzebień, garnitur ciemny w paski i buty w szpic. Mój Boże,jak się ubawiłem, kiedy przed jednym z biur leasingowych jadąc autem zobaczyłem takiego delikwenta na papierosku. Wypisz,wymaluj idealnie wyglądał, jak opisał go jeden z w.w przedmówców.Sam do siebie się śmiałem, kiedy przypomniałem sobie opis tego delikwenta i obrazek z ulicy!
Do innych fachowców z branży leasingowej - proszę nie brać tego sobie do serca,ale w Polsce taka jest rzeczywistość jeśli chodzi o leasing.
Przyznaję się do autorstwa tego "opisu". :)
Są tacy ludzie w branży, jest ich zdecydowanie zbyt wielu, ale nie jest to też reguła.
Są też osoby naprawdę pro i na poziomie, faktem jest, że nie zawsze zajmują się one bezpośrednim kontaktem z klientem, ale handlowcy też są często na poziomie. Jak to z ludźmi - są tacy i tacy i jeszcze inni. Trzeba po prostu mieć niestety własny rozum i znać mechanizmy. To dotyczy każdej branży i każdej sfery usług - nie tylko leasingu.
Nikt nie zadba o interes człowiek tak jak on sam!

Co do firm leasingowych też są różne. W przypadku leasingu w jenach/frankach, itp. też były takie, które wręcz same z siebie proponowały swoim klientom czasowe zmniejszenie rat czy inne rozwiązania, które pozwoliłyby uniknąć zatorów płatniczych i problemów z windykacją.

Także nie ma reguły! :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
vivido

Re: rozwiązanie umowy w EFLu

Post autor: vivido »

Kilka lat miałem kontakt z ludźmi jako handlowiec.W tej chwili prowadzę wlasną firmę.Tak jak w każdej branży są ludzie pełniący swoje obowiązki profesjonalnie i osoby nastawione na zysk.Długo pewnie się jeszcze to nie zmieni...
Sam mam wzięty samochód w leasing w ELF.Zostałem obsłużony profesjonalnie i jestem obsługiwany nadal...
Co się zaś tyczy zaległości to żadna firma czy też bank nie pozwoli sobie na zaległości.Zawsze można rozmawiać a nie chować głowę w piasek...powodzenia


ODPOWIEDZ