Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Michał Krupiński »

Jakub Diduch pisze:Czyli się zgubiłem. Wychodzi jednak na to, że nawet RF uważa, że to leasing powinien zapłacić VAT.
To jest stanowisko z 2014 roku i dotyczyło trochę czego innego (za chwilę o tym wspomnę).

Aktualne stanowisko RF w sprawie OC z vat/bez vat zostało przygotowane niejako na naszą (czyli FmLeasing.pl) prośbę i jest także opublikowane na stronie Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/pdf/Analiza_RF_VAT_leasing.pdf
Szkoda, że Interrisk "przegapił" ten tekst i powołuje się tylko na ten, który mu odpowiada - jest to kolejna manipulacja ze strony ubezpieczyciela, bo aktualne stanowisko RF jest oczywiste i zupełnie inne niż Interrisk by chciał (i nie tylko Interrisk).

Przyznam, że ja też wtedy zwróciłem biuru RF, że te dwa teksty są lekko rozbieżne i wspomniałem, że nieuczciwi ubezpieczyciele wycierają sobie tamtą starszą publikacją - za przeproszeniem - gęby.

Otrzymałem odpowiedź, cytuję (chodzi o ten stary tekst):
/.../ tekst jest nadinterpretowany. Ważne jest kto fizycznie jest zobowiązany do naprawy.

Tak jak piszemy w tym najnowszym tekście: skoro faktura za naprawę uszkodzonego pojazdu zostaje wystawiona na leasingobiorcę (nie na firmę leasingową), to w takiej sytuacji, co do zasady, bezprzedmiotowe wydaje się podnoszenie argumentu, że to leasingodawca ma status podatnika podatku VAT.
Ponieważ zacząłem jeszcze dopytywać i drążyć, że jednak ja widzę pewnego rodzaju rozbieżności, to dodatkowo otrzymałem następującą odpowiedź:
Nowy tekst wskazuje jakie jest stanowisko Rzecznika w tej kwestii. To analiza szersza niż przywoływany tekst (stary), w którym autor kładł główny nacisk na okoliczność, iż to firma leasingowa - jako właściciel pojazdu - ma prawo do odliczenia podatku VAT. Temat był więc "zawężony" jedynie do tego jednego aspektu z pominięciem tzw. aspektu podatkowego, czyli tego, że w świetle przepisów prawa podatkowego, to odbiorca usługi ma prawo do ew. odliczenia kwoty podatku VAT, a tym - w omawianym zakresie - jest najczęściej leasingobiorca. Niestety ta kwestia zdaje się być ignorowana przez zakłady ubezpieczeń przy rozpatrywaniu tego typu spraw.
Podsumowując - powoływanie się przez ubezpieczycieli obecnie, a konkretnie po 23 maja 2018 r. (bo wtedy poznaliśmy aktualne pisemne stanowisko RF), na ten starszy tekst jest manipulacją i nadużyciem.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
rambus_100lica

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: rambus_100lica »

Uzyskałem odpowiedź Rzecznika Finansowego w sprawie rozbieżności w ich piśmie a analizą Pana N. Kraja, oto pełna treść:

"Szanowny Panie,
W odpowiedzi na wiadomość z dnia 24 stycznia 2019 r. skierowaną do Rzecznika Finansowego wyjaśniam, co następuje.
Przedstawione niżej informacje nie mogą być traktowane jako opinia prawna, a jedynie jako pogląd Rzecznika lub ukierunkowanie w działaniu, dlatego poniższe wyjaśnienia należy potraktować wyłącznie pomocniczo.
W pierwszej kolejności należy wskazać, co zostało Panu już przedstawione, że jak wynika z przedstawionej przez Pana dokumentacji szkoda jest likwidowana z umowy obowiązkowego ubezpieczenia sprawcy wypadku. Poszkodowanym w sprawie, a co za tym idzie uprawnionym z umowy ubezpieczenia jest mLeasing Sp. z o.o. Samo upoważnienie Pana do likwidacji szkody jako leasingobiorcy nie czyni Pana klientem podmiotu rynku finansowego. Zatem Rzecznik nie może podjąć interwencji w sprawie.
Ponadto wystąpienie do sądu w zakresie roszczeń przysługujących co do zasady właścicielowi (leasingodawca) wymaga udzielenia Panu cesji wierzytelności, a jej uzyskanie związane jest z zawartą umową leasingu. Relacje te pozostają również poza kompetencją Rzecznika
Finansowego.
Argumentację wskazaną w opracowaniu Pana N. Kraja można wykorzystać do budowania argumentacji pozwu, jednak pragnę poinformować, iż w orzecznictwie sądów powszechnych można spotkać się jednak z rozstrzygnięciami, które wskazują, że odszkodowanie należy ustalać według statusu podatkowego finansującego, a nie korzystającego. Sądy wychodzą z założenia, że zobowiązanie do naprawy samochodu na podstawie umowy leasingu nie jest normalnym następstwem szkody, gdyż wynika z uprzednio zawartego zobowiązania w związku czym należy uwzględniać status podatkowy leasingu, a nie korzystającego.
W przypadku zaistnienia w przyszłości potrzeby skorzystania z pomocy Rzecznika Finansowego zapraszam do przeanalizowania treści zamieszczonych na stronie internetowej http://www.rf.gov.pl, a także do skorzystania z porad z zakresu prawa ubezpieczeniowego oraz zabezpieczenia emerytalnego udzielanych przez eksperta podczas dyżurów telefonicznych.
Z poważaniem,
Biuro Rzecznika Finansowego"

Być może ja to źle oceniam ale widzę porady rzecznika jako:
"Chcielibyśmy pomóc ale nie możemy. Idź do sądu i pokaż naszą analizę może przyniesie to jakiś rezultat."

Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jakub Diduch »

Przykre to, ale w ostatnim zdaniu zawarł Pan kwintesencję całej sprawy. Znam przypadki, w których jeden sąd w sprawach o identycznej sytuacji prawnej wydawał trzy różne wyroki. I tu jest podobnie. Co sąd, to interpretacja. Szkoda tylko, że pozycja RF jest w tym wszystkim tak słaba i nie wiążąca dla instytucji rynku finansowego.


Awatar użytkownika
maq
Posty: 19
Rejestracja: 16 sie 2018, o 23:13

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: maq »

Witajcie,
piszę bo miałem dzisiaj małego dzwona. Konkretnie człowiek wjechał mi w tył - jego wina. Zastanawiam się jak rozegrać sprawę. Mam kilka pytań.

1. Sprawca jest ubezpieczony w AXA, a firma ta w jednym z artykułów na portalu fmleasing jest zaznaczona "na zielono" - czyli prawdopodobieństwo numeru z niedopłatą VATu w przypadku likwidacji na linii leasingobiorca - TU wygląda na małe. Czy powinienem zaryzykować i naprawić auto w wybranym przeze mnie warsztacie, czy założyć iż mimo tego że ten ubezpieczyciel podobno płaci kwotę z VAT, to jednak może sprawić mi niemiłą niespodziankę na samym końcu procesu wiedząc, że sprawa będzie już nie do odkręcenia.

2. Którą opcję polecacie bardziej: samemu wskazać warsztat czy zrobić to nad swoją głową (tzn. powierzyć sprawę firmie leasingowej do bezgotówkowego załatwienia) i czekać na odbiór auta licząc że zaprzyjaźnione warsztaty leasingodawcy to coś więcej niż warsztat pana Mietka.

3. Jakie jest zazwyczaj podejście firm leasingowych do kwestii likwidacji szkody, jeżeli korzystamy z ich mechanizmów (biorą temat na siebie, wskazują warsztat, itp.). Czy zależy im, żeby naprawić auto dobrze, czy korzystają z byle jakich podwykonawców (bo nie oni tym autem jeżdżą), naprawiają na zamiennikach i przyjmują pierwsze lepsze wyceny (bez żadnej refleksji czy nie są oby za małe)?

4. Załóżmy że leasingobiorca prowadzi działalność gospodarczą i odlicza sobie 50% VAT.
Niech likwidacja szkody kosztuje 10000 + Vat. Przyjmijmy iż warsztat wystawił normalną FV na 10k+VAT, a TU wypłaci tylko kwotę netto, czyli 10000.
Leasingobiorca na działalności odlicza sobie połowę VATu, czyli 1150. Zatem 1150 złotych musi dopłacić. 75% z 10000 netto może sobie wrzucić w koszty więc nie płaci podatku dochodowego w wysokości 1450, zatem po odjęciu wspomnianych 1150 i tak jest na plusie. Czy gdzieś się pomyliłem (na co dzień korzystam z księgowej)?

5. Chyba skłonię się do opcji TU - leasingodawca. Czy jest coś o czym powinienem jeszcze wiedzieć (jakaś standardowa wiedza w takich przypadkach)? Na coś zwracać uwagę, żeby nie dać się przekręcić? Monitorować proces wyceny szkody, sam ją sobie wycenić, itp.? :)

dzięki

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

maq pisze:1. Sprawca jest ubezpieczony w AXA, a firma ta w jednym z artykułów na portalu fmleasing jest zaznaczona "na zielono" - czyli prawdopodobieństwo numeru z niedopłatą VATu w przypadku likwidacji na linii leasingobiorca - TU wygląda na małe. Czy powinienem zaryzykować i naprawić auto w wybranym przeze mnie warsztacie, czy założyć iż mimo tego że ten ubezpieczyciel podobno płaci kwotę z VAT, to jednak może sprawić mi niemiłą niespodziankę na samym końcu procesu wiedząc, że sprawa będzie już nie do odkręcenia.
Artykuł pisany był kilka miesięcy temu. Na wszelki wypadek lepiej zadzwonić do AXA i upewnić się, czy nie zmienili swojej polityki. Jeśli nie, to ryzyka w zasadzie nie ma.
maq pisze:2. Którą opcję polecacie bardziej: samemu wskazać warsztat czy zrobić to nad swoją głową (tzn. powierzyć sprawę firmie leasingowej do bezgotówkowego załatwienia) i czekać na odbiór auta licząc że zaprzyjaźnione warsztaty leasingodawcy to coś więcej niż warsztat pana Mietka.
Firmy leasingowe raczej współpracują z dużymi lakiernio-blacharniami, np.: przydealerskimi.
maq pisze:3. Jakie jest zazwyczaj podejście firm leasingowych do kwestii likwidacji szkody, jeżeli korzystamy z ich mechanizmów (biorą temat na siebie, wskazują warsztat, itp.). Czy zależy im, żeby naprawić auto dobrze, czy korzystają z byle jakich podwykonawców (bo nie oni tym autem jeżdżą), naprawiają na zamiennikach i przyjmują pierwsze lepsze wyceny (bez żadnej refleksji czy nie są oby za małe)?
Jak wyżej.
maq pisze:4. Załóżmy że leasingobiorca prowadzi działalność gospodarczą i odlicza sobie 50% VAT.
Niech likwidacja szkody kosztuje 10000 + Vat. Przyjmijmy iż warsztat wystawił normalną FV na 10k+VAT, a TU wypłaci tylko kwotę netto, czyli 10000.
Leasingobiorca na działalności odlicza sobie połowę VATu, czyli 1150. Zatem 1150 złotych musi dopłacić. 75% z 10000 netto może sobie wrzucić w koszty więc nie płaci podatku dochodowego w wysokości 1450, zatem po odjęciu wspomnianych 1150 i tak jest na plusie. Czy gdzieś się pomyliłem (na co dzień korzystam z księgowej)?
Z tym że wypłacone odszkodowanie jest przychodem, więc nie jest się na plusie podatkowo.
maq pisze:5. Chyba skłonię się do opcji TU - leasingodawca. Czy jest coś o czym powinienem jeszcze wiedzieć (jakaś standardowa wiedza w takich przypadkach)? Na coś zwracać uwagę, żeby nie dać się przekręcić? Monitorować proces wyceny szkody, sam ją sobie wycenić, itp.? :)
Monitorować zawsze warto choćby po to, żeby to odbyło się w miarę szybko.

Awatar użytkownika
maq
Posty: 19
Rejestracja: 16 sie 2018, o 23:13

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: maq »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Jest jeszcze kwestia tzw. odszkodowania od utraty wartości auta. Czy w przypadku pojawienia się takowego zadośćuczynienia, to należy się ono leasingodawcy (w sumie to jego auto) czy leasingobiorcy (jeździ autem ze zmniejszoną wartością co da o sobie znać po wykupie i próbie dalszej odsprzedaży).
Dzięki

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

Jeśli jest to umowa "klasycznego" leasingu z wykupem (spłacasz wartość pojazdu/kapitał), to takie odszkodowanie powinno trafić do Ciebie nawet jeśli leasingodawca będzie likwidował szkodę.

Aczkolwiek dla pewności lepiej zapytać leasingodawcy jak to rozwiązał - bo nie dam głowy, że wszystkie firmy leasingowe tak postępują.

Awatar użytkownika
Paweł

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Paweł »

Mam ta samą sytuacje. Ubezpieczyciel PZU, Samochód w mleasing. Kwotę którą musiałem zapłacić to 6500 zł VAT. Odpowiedz na pismo przygotowane przez kancelarie niestety negatywna. Pozostaje postępowanie sądowe. Jak sytuacja wygląda w tej chwili? Czy są jakieś nowe pozytywne lub negatywne wyroki sądowe? Jakie musiałbym mniej wiecej ponieść koszty takiego postępowania jeśli przegrałbym sprawę?

Awatar użytkownika
Jacek vel JacekMed

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jacek vel JacekMed »

Witam serdecznie,

Wszystko wskazuje na to, że czekają mnie podobne problemy.

Różnica jest taka, że przed rozpoczęciem likwidacji szkody (też jestem poszkodowanym leasingobiorcą) autoryzowany warsztat jako wskazany przez firmę leasingową podsunął mi do podpisu oświadczenie, że zobowiązuje się do zapłaty VATu ponieważ PZU im tego VATu nie wypłaci i bez takiego mojego zobowiązania oni nie podejmą się naprawy. W tym momencie zapaliła mi się "czerwona lampka", oczywiście niczego nie podpisałem i wstrzymałem się z decyzją do czasu zbadania sprawy, ale niestety podejrzenia i opisane tutaj na forum sytuacje się potwierdzają - firma leasingowa umywa ręce podobnie jak ubezpieczyciel i jako działalność jednoosobowa chcą mnie obciążyć kosztami tego VATu. Problem dotyczy porysowanego zderzaka i nie jest to nic wpływającego na jakość i bezpieczeństwo jazdy, a nawet słabo to widać i zastanawiam się czy usuwać w tej całej sytuacji tą szkodę, ale z drugiej strony nie wiem czy mogę teraz zrezygnować. Chciałbym tez wiedzieć na przyszłość gdyby przytrafiła się większa szkoda jak sie zabezpieczyć przed podobną sytuacją???

Proszę o pomoc i sugestie.
Dziękuje,
Jacek


ODPOWIEDZ