Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Sz_I

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Sz_I »

Dzień dobry,

Jestem również poszkodowana w szkodzie, auto w leasingu Santander, ubezpieczyciel PZU - nie chce wypłacić do autoryzowanego serwisu 50% vatu. Od ubezpieczyciela dostałam odpowiedź, że: "...z dokumentacji zgromadzonej w szkodzie wynika, iż pojazd ten stanowi przedmiot leasingu. Tym samym, refundacja kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu przysługuje poszkodowanemu, którym jest Firma leasingowa. Wynika to z faktu, iż bezsprzecznie podczas trwania umowy leasingu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca i to ten właśnie podmiot - jako posiadacz samoistny - poniósł uszczerbek w majątku, spowodowany uszkodzeniem pojazdu. Takiej straty nie ponosi posiadacz zależny, którym jest korzystający (leasingobiorca), nawet jeśli on zleca i przekazuje pojazd do naprawy".

Ciekawa interpretacja - tylko, że faktura za naprawę szkody jest wystawiona na moją firmę i to serwis będzie do mnie wysyłał wezwania do zapłaty a nie do Leasingodawcy.

PZU powołuje się przy tym na orzecznicwto SN lecz nie podaje żadnej sygnatury ani daty tego orzecznictwa.

Czy komuś Państwa już udało się uzyskać jakieś postępy? Korzystne wyroki, etc???


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: sonnenberg »

Dzisiaj odebrałem wezwanie do zapłaty kwoty odpowiadającej wartości VAT z firmy windykacyjnej za naprawę blacharską z 2018r. Przez cały ten okres nie zostałem poinformowany przez dealera naprawiającego pojazd o takim fakcie. Auto już dawno sprzedane a tu taki kwiatek.

Dodatkowo firma windykacyjna proponuje mi wypełnienie druku cesji wierzytelności żeby mogła dochodzić tej kwoty od ubezpieczyciela ale zastrzega w umowie, że jak przegra w sądzie to ja mam pokryć tą kwotę oraz koszty sądowe...

Co wy na to?
Jak to ugryźć.
Salon ma mnie w dupie...

Awatar użytkownika
Justyna

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Justyna »

Widzę że problem wstecznego upominania się od leasingobiorcy nie będącego płatnikiem VAT przez warsztat niezapłaconego przez ubezpieczyciela VAT jest częsty. Z lektury forum oraz odnośników internetowych widać, że leasingobiorca jest traktowany jak frajer do wydojenia przez wszystkich i raczej trudno sprawę odkręcić. Są dostępne listy ubezpieczycieli stosujących ten wstrętny trik. To ja poproszę o białą listę leasingodawców (biorących w tej sytuacji zapłatę i rozliczenie VAT na siebie) oraz czarną, gdzie leasingodawca w takiej sytuacji odmawia współpracy. Czas zagłosować portfelami.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Michał Krupiński »

Informacyjnie podzielę się historią jednego z czytelników/użytkowników FmLeasing.pl - być może zajrzy tu i też zechce dodać coś od siebie.

Był poszkodowany z OC sprawcy, ubezpieczycielem była jedna z firm, która jakiś czas temu była na "zielonej" liście, czyli jakiś czas temu wypłacali OC z VAT, ale najwyraźniej w pewnym momencie zmienili praktyki i przestali "dopłacać" VAT. Obecnie przenieśliśmy ich z tego powodu na "czerwoną" listę.

Wracając do poszkodowanego - nie dał za wygraną i poświęcił - jak sam nas poinformował - 6 miesięcy na wymianę pism, ale ostatecznie ubezpieczyciel zdecydował o wypłaceniu odszkodowania razem z VAT.

Nie tak powinno to wyglądać, ale jak widać determinacja potrafi przynieść efekty.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Lui »

Ciekawe dlaczego ulegli. Zachowali resztki przyzwoitości, czy obawiają się sporu sądowego?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
arpo

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: arpo »

Witam Państwa,
trafiłem tu, ponieważ już zacząłem zgłaszać szkodę, ale też zapaliła mi się "czerwona lampka" gdy na infolinii padło hasło dot. zapłaty VATu (jednak o ile dobrze zrozumiałem, ze strony leasingodawcy jest deklaracja zapłacenia VAT przy naprawie w warsztacie wskazanym przez nich). Auto w mLeasing, ubezpieczenie własne w Allianz (w kwocie BRUTTO), OC sprawcy w PZU, ja nie jestem VATowcem. Przeszukałem ten wątek i nikt nie poruszył tu zagadnienia naprawy auta z własnego AC z regresem. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć, czy jest to jakieś "zabezpieczenie" przed potencjalną batalią o VAT? Myślę o tym, ponieważ mając AC od kwoty brutto w wariancie serwisowym, bez udziału własnego, bez redukcji sumy ubezpieczenia i z utrzymaniem wartości rynkowej, wydaje się, że likwidacja z AC jest względnie "bezpieczna" (oczywiście pomijając odnotowanie szkody na moim koncie do czasu zakończenia regresu). Nie wiem tylko, czy tu problem VATu także nie nastąpi, tzn. jeśli Allianz zapłaci za naprawę brutto i zwróci się do PZU o zapłatę równowartości, a wtedy PZU pokaże środkowego palca i odda netto, to czy Allianz będzie prowadził dalej batalię z PZU czy i tak wróci z tym do mnie?
Z góry dziękuję za podzielenie się wiedzą i/lub doświadczeniami.

Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jakub Diduch »

Dzień dobry po przerwie. Ciekawy obrót sprawy. RCI leasing, który spuścił nas po brzytwie i nie odpowiedział na żadne z dotychczasowych pism, zmienił stanowisko. Pozyskałem informację od znajomego przedsiębiorcy, że ponoć wydali pisemną dyspozycję salonom, że w razie naprawy dla klienta zwolnionego z vat lub 50% mają jednak uwzględniać to na fakturze za naprawę i nie ścigać za niezapłacony vat. Wystosowaliśmy zatem ponowne pismo. Czekamy. Ale skoro na poprzednią korespondencję nie odpowiedzieli, to się za bardzo nie łudzimy. Zwłaszcza, że w naszej sprawie stanowisko zajęło nawet Ministerstwo Finansów wskazując na niezgodne z wyrokami SN brzmienie umów leasingowych. Rci jednak to nie ruszyło. Zobaczymy, co dalej.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Lui »

Dzień dobry,
Jakub Diduch pisze:w naszej sprawie stanowisko zajęło nawet Ministerstwo Finansów wskazując na niezgodne z wyrokami SN brzmienie umów leasingowych
Czy to stanowisko jest gdzieś dostępne online na stronach rządowych?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jakub Diduch »

Lui pisze:Dzień dobry,
Jakub Diduch pisze:w naszej sprawie stanowisko zajęło nawet Ministerstwo Finansów wskazując na niezgodne z wyrokami SN brzmienie umów leasingowych
Czy to stanowisko jest gdzieś dostępne online na stronach rządowych?
Dzień dobry.
Nie. To indywidualna odpowiedź ministerstwa adresowana do minie w związku z konkretnym problemem prawnym. Konkluzja jest taka, że wzorce umów leasingowych RCI stoją w sprzeczności z orzecznictwem, niemniej z uwagi na fakt, że jako przedsiębiorca zaakceptowałem ich brzmienie, mają moc obowiązującą.

Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jakub Diduch »

Jakub Diduch pisze:
Lui pisze:Dzień dobry,
Jakub Diduch pisze:w naszej sprawie stanowisko zajęło nawet Ministerstwo Finansów wskazując na niezgodne z wyrokami SN brzmienie umów leasingowych
Czy to stanowisko jest gdzieś dostępne online na stronach rządowych?
Dzień dobry.
Nie. To indywidualna odpowiedź ministerstwa adresowana do minie w związku z konkretnym problemem prawnym. Konkluzja jest taka, że wzorce umów leasingowych RCI stoją w sprzeczności z orzecznictwem, niemniej z uwagi na fakt, że jako przedsiębiorca zaakceptowałem ich brzmienie, mają moc obowiązującą.
Konkretnie MF napisało, że podpisując umowę leasingu RCI i ja wzajemnie akceptujemy warunki w niej zawarte i że ma to pierwszeństwo przed orzecznictwem. Nie dziwi mnie w tej sprawie nic, a nic. Zaprzyjaźniona prokurator mówiła mi kiedyś, że ten sam Sąd w trzech analogicznych sprawach potrafił wydać trzy różne wyroki, w dodatku na tej samej podstawie prawnej :).


ODPOWIEDZ