Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Ubezpieczenia GAP i komunikacyjne (AC/OC). Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu i wynajmie? Pytania dotyczące likwidacji szkód itp.
Awatar użytkownika
Gość

Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Gość »

No mam problem z polisą autocasco i GAP.
Jestem VATowem, ale samochód będę korzystał w trybie mieszanym z 50% odliczeniem vatu.
Jak mam zawrzeć polisę autocasco i gap fakturowy?
Od wartości brutto czy netto?
Tutaj to opisują: biznespolisa.pl/index.php/ubezpieczenie-netto-czy-brutto

W OWUL GAPa jest taki zapis:
Wartość Fakturowa Pojazdu jest przyjmowana w kwocie brutto (z podatkiem VAT) wyłącznie w
sytuacji, gdy taka podstawa została ustalona w Umowie AC. W innym przypadku przyjmuje się Wartość Fakturową
Pojazdu jako jego wartość netto.

Tak więc kluczowym jest jaką powinienem wybrać wartość fakturową w autocasco.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Planowanie leasingu a wykup i późniejsze rozliczenie

Post autor: rooster »

Przy 50% odliczaniu vat ubezpieczajac od netto jestes w razie czego w plecy 50% vat.

Ubezpieczajac od brutto zaplacisz wiecej za polisę. Pytanie co wybierzesz jest indywidulane. Sa jeszcze opcje mieszane, ze mozna ubezpieczyc tylko 50% vat.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Michał Krupiński »

Tak jak wspomniał powyżej rooster, jest możliwość tak zwanego indywidualnego ubezpieczenia AutoCasco, gdzie ubezpiecza się od netto + od połowy wartości VAT.

Jeżeli chodzi o GAP, to jeżeli traktować zapis, który podałeś literalnie, to dopłacą przy szkodzie całkowitej do VAT, tylko jeżeli samochód będzie ubezpieczony od brutto - nie ma rozwiązań pośrednich.
Pytanie czy po prostu regulamin tej usługi nie przewidział takiego rozwiązania połowicznego, czy też jest to w rzeczywistości traktowane zero-jedynkowo.
Myślę, że musisz skontaktować się z ubezpieczycielem GAP, żeby rozwiać wątpliwości.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
Albin

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Albin »

Zamierzam ubezpieczyć pojazd tylko na kwotę netto korzystając ze wsparcia szkodowego leasingodawcy. Vat zamierzam rozliczać w 50% W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel wypłaci do serwisu kwotę netto a należny vat wpłaci leasingodawca i następnie go sobie rozliczy. Wszystko fajnie tylko co się stanie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży? Będę wdzięczny za poradę.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Lui »

Albin pisze:Zamierzam ubezpieczyć pojazd tylko na kwotę netto korzystając ze wsparcia szkodowego leasingodawcy. Vat zamierzam rozliczać w 50% W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel wypłaci do serwisu kwotę netto a należny vat wpłaci leasingodawca i następnie go sobie rozliczy. Wszystko fajnie tylko co się stanie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży? Będę wdzięczny za poradę.
Jeśli ubezpieczysz od netto, to w przypadku szkody całkowitej otrzymasz odszkodowanie w kwocie netto.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
dobrydj

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: dobrydj »

Dzień dobry,
nie chciałbym tworzyć nowego wątku a chyba nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Czy w przypadku gdy na ubezpieczeniu wartość auta wskazana jest w kwiecie brutto, to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić mi odszkodowanie z AC w kwocie brutto czy nie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Awatar użytkownika
dobrydj

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: dobrydj »

Edit: niezależnie od tego czy jestem vatowcem czy nie?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Lui »

powinien brutto o ile mówimy o szkodzie całkowitej
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Ekspert_PZU
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2019, o 13:46

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Ekspert_PZU »

dobrydj pisze:Dzień dobry,
nie chciałbym tworzyć nowego wątku a chyba nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Czy w przypadku gdy na ubezpieczeniu wartość auta wskazana jest w kwiecie brutto, to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić mi odszkodowanie z AC w kwocie brutto czy nie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana Twoja umowa. Standardowo jeśli została zawarta w kwocie brutto, to powinieneś otrzymać wypłatę wraz z podatkiem. Z tego, co piszesz, to tak wygląda to w Twojej sytuacji ;)


ODPOWIEDZ