Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Paweł

Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Paweł »

Witam.

Posiadam samochód w leasingu operacyjnym. Nie jestem płatnikiem VAT. Ostatnio spotkała mnie przykra okoliczność, mianowicie byłem uczestnikiem kolizji, a w zasadzie poszkodowanym. Samochód naprawiany był z OC sprawcy w serwisie w formie bezgotówkowej. Niestety firma ubezpieczeniowa zapłaciła serwisowi kwotę netto z wystawionej faktury uznając, że leasingodawca jest płatnikiem VAT, a ja tylko użytkownikiem więc VATu nie zapłacą.
Obecnie serwis oczekuje ode mnie uregulowania różnicy.
Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Paweł.


//Uwaga, niniejszy problem został opisany w oddzielnym artykule.
...
Czytaj dalej: Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Lui »

Paweł pisze:Witam.

Posiadam samochód w leasingu operacyjnym. Nie jestem płatnikiem VAT. Ostatnio spotkała mnie przykra okoliczność, mianowicie byłem uczestnikiem kolizji, a w zasadzie poszkodowanym. Samochód naprawiany był z OC sprawcy w serwisie w formie bezgotówkowej. Niestety firma ubezpieczeniowa zapłaciła serwisowi kwotę netto z wystawionej faktury uznając, że leasingodawca jest płatnikiem VAT, a ja tylko użytkownikiem więc VATu nie zapłacą.
Obecnie serwis oczekuje ode mnie uregulowania różnicy.
Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Paweł.
Kontaktowałeś się ze swoim leasingodawcą? Jeżeli to zrób to, ma zapewne procedurę na taką okoliczność rozliczenia tego VAT z Tobą.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Paweł

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Paweł »

Lui pisze:
Paweł pisze:Witam.

Posiadam samochód w leasingu operacyjnym. Nie jestem płatnikiem VAT. Ostatnio spotkała mnie przykra okoliczność, mianowicie byłem uczestnikiem kolizji, a w zasadzie poszkodowanym. Samochód naprawiany był z OC sprawcy w serwisie w formie bezgotówkowej. Niestety firma ubezpieczeniowa zapłaciła serwisowi kwotę netto z wystawionej faktury uznając, że leasingodawca jest płatnikiem VAT, a ja tylko użytkownikiem więc VATu nie zapłacą.
Obecnie serwis oczekuje ode mnie uregulowania różnicy.
Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Paweł.
Kontaktowałeś się ze swoim leasingodawcą? Jeżeli to zrób to, ma zapewne procedurę na taką okoliczność rozliczenia tego VAT z Tobą.
Tak, kontaktowałem się kilka tygodni temu (bo już trochę czasu to trwa). Generalnie rozłożyli ręce i odcinają się od sprawy. Nie brali udziału w wycenie ani w pośredniczeniu przesyłu faktury, więc nic w tej sprawie nie zrobią.


Awatar użytkownika
Paweł

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Paweł »

Jarosław Król pisze:A kto jest leasingodawcą? Jeśli nie chcesz podawać nazwy na forum, to poproszę info na forum@fmleasing.pl
Dziękuję. Informacje wysłałem mailem.
Paweł.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

Sytuacja wygląda w ten sposób, że niektórzy ubezpieczyciele wykorzystują pewnego rodzaju niekonsekwencję w przepisach dotyczącą specyficznej sytuacji leasingu. Odmawiając wypłaty kwoty brutto za naprawę podczepiają się tego, że właścicielem jest firma leasingowa, czyli płatnik podatku VAT. Pomijają fakt, że faktura za naprawę jest wystawiona na korzystającego, który jeżeli nie jest vatowcem, nie może przecież tego podatku sobie rozliczyć.

Jeżeli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, to procedura jest obecnie taka – składasz reklamację do ubezpieczyciela i jeżeli zostanie ona rozpatrzona negatywnie, to zwracasz się do Rzecznika Finansowego.
W biurze Rzecznika Finansowego znają problem i nieoficjalnie sami przyznają, że ubezpieczyciele robią celowo „wymyk”, żeby mniej zapłacić i oczywiście zajmują się tymi sprawami i pomagają uzyskać zapłatę w kwocie brutto.

Kontakt do RF: https://rf.gov.pl/pdf/RzF_OnePage2_Jak- ... ac-sie.pdf

Awatar użytkownika
Paweł

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Paweł »

Jarosław Król pisze:Sytuacja wygląda w ten sposób, że niektórzy ubezpieczyciele wykorzystują pewnego rodzaju niekonsekwencję w przepisach dotyczącą specyficznej sytuacji leasingu. Odmawiając wypłaty kwoty brutto za naprawę podczepiają się tego, że właścicielem jest firma leasingowa, czyli płatnik podatku VAT. Pomijają fakt, że faktura za naprawę jest wystawiona na korzystającego, który jeżeli nie jest vatowcem, nie może przecież tego podatku sobie rozliczyć.

Jeżeli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, to procedura jest obecnie taka – składasz reklamację do ubezpieczyciela i jeżeli zostanie ona rozpatrzona negatywnie, to zwracasz się do Rzecznika Finansowego.
W biurze Rzecznika Finansowego znają problem i nieoficjalnie sami przyznają, że ubezpieczyciele robią celowo „wymyk”, żeby mniej zapłacić i oczywiście zajmują się tymi sprawami i pomagają uzyskać zapłatę w kwocie brutto.

Kontakt do RF: https://rf.gov.pl/pdf/RzF_OnePage2_Jak- ... ac-sie.pdf

Zabieram się w takim razie za składanie reklamacji. Dziękuję za udzielne informacje.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

Paweł pisze:Zabieram się w takim razie za składanie reklamacji. Dziękuję za udzielne informacje.
Nie ma sprawy. Poprosimy o relacje z pola bitwy i powodzenia. :)

Awatar użytkownika
KOKOSZKA

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: KOKOSZKA »

Jarosław Król pisze:
Paweł pisze:Zabieram się w takim razie za składanie reklamacji. Dziękuję za udzielne informacje.
Nie ma sprawy. Poprosimy o relacje z pola bitwy i powodzenia. :)
Zmyłka polega na tym aby rozmyć pojęcie poszkodowanego.
1.Ubezpieczyciel powołuje się na pojecie posiadacza,którego uznaje za finansującego/Leasingodawca-posiadacz samoistny/i nie interesuje go ,że korzystający/posiadacz zależny/ nie jest płatnikiem VAT.
2.Leasingodawca nie mówi wprost ale uznaje za poszkodowanego Korzystajacego tak aby on rościł od firmy ubezpieczeniowej kwotę brutto,albo proponuje regres do Ubezpieczyciela w związku ze stratą VAT lub do samego sprawcy/czyli wysłanie w kosmos/,przemyślnie nawet jest gotów wystawić cesje ,w której właściwie po przegraniu sprawy w sądzie,można zaprosić strony/Leasingodawcę,Ubezpieczyciela/na obiad i zapłacić za nich....
3.Leasingodawca tłumaczy się ,że nie może przejąć faktury na siebie/płatnik VAT-czyli przy wystawieniu faktury na siebie wszyscy byliby zadowoleni/,gdyż nie używa pojazdu,pomimo ,że jest jego właścicielem.Pytanie zatem dlaczego wystawia VAT do faktury za Leasing....
4.Zabawa zaczyna się z chwilą kiedy informujemy Ubezpieczyciela aby wydał oświadczenie,że kwota należnego odszkodowania/netto/ w oparciu o stan posiadania/Leasingodawca/stanowi źródło przychodu dla poszkodowanego/Leasingodawcy/ a nie dla Korzystającego pomimo wystawienia faktury/brutto/ na niego.
5.Proponuje sprawdzić kto jest sponsorem strategicznym w grupie ubezpieczycieli dla leasingodawcy-i wtedy zaczyna się temat rozjaśniać.Jesteśmy pionkiem po podpisaniu umowy a właściwie intruzem który sprowadza nieszczęście w postaci szkody z OC sprawcy-osoby trzeciej.
6. Sprawa jest czasochłonna ,ale należy zachować loosening nie leasing ,rzecznik finansowy w rozmowie telefonicznej przyznaje rację i czeka na papiery - warto podać czas jaki upłynął od powstania szkody/ew. odsetki od ASO gdzie była realizowana szkoda.
7.Po decyzji należy temat naświetlić na forum prasy branżowej n.p Gazety Lekarskiej z wymienieniem Towarzystwa Wzajemnej Adoracji/Leasingodawcy i Tow. Ubezpieczeniowego/.Czy nie zastanawia WAS bierność Leasingodawcy wobec położenia Korzystającego-w stosunku do Ubezpieczyciela/patrz p.5./
8.Jako wzorcowy podaję, Bank Toyota Leasing/informacja z działu windykacji/,który przejmuje fakturę na siebie dla Korzystającego/który podpisał z nimi umowę Leasingową i wtedy wilk syty/Ubezpieczyciel bo wypłacił netto ,Leasingodawca bo odliczy sobie zapłacony VAT z faktury na siebie i Korzystający-owca cała bo nie ma faktury a zatem nie dopłaca VAT.
9. Pamiętajcie o jednorazowym odszkodowaniu z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu po szkodzie częściowej,może ona wynieść do 10% wartości brutto pojazdu.Wydane upoważnienie do odbioru odszkodowania to może być kolejne mydełko od Leasingodawcy,bo ubezpieczyciel odbija piłkę ,że Korzystający nie jest stroną dla Niego do wypłaty/czyli o odszkodowanie powinien wystąpić Leasingodawca/- ale i tu warto spojrzeć na łapki bo opinie rzeczoznawcy potrafią być zaniżone 1-5 %/i dlatego warto mieć swoja opinię rzeczoznawcy aby ponownie nie dać się wystrzelić w kosmos.
10.Warunkiem złożenia pisma o interwencję finansową do Rzecznika Finansowego jest wyczerpanie drogi w trybie reklamacji do Leasingodawcy i Ubezpieczyciela ,tak aby w/w nie odbijali piłki ,że nie wiedzieli o co chodzi.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Michał Krupiński »

KOKOSZKA, dziękuję za obszerną informację i cenne wskazówki. Jak rozumiem dobrze orientujesz się w temacie, choć przyznam, że po przeczytaniu nie jestem do końca pewien czy sam tego doświadczyłeś, czy znasz ten temat z innego powodu... :?:

Chciałbym jednak odnieść się do sugestii, że leasingodawcy są bierni, bo może jest jakiś związek z ubezpieczycielami albo coś w tym stylu. Wytłumaczenie moim zdaniem jest raczej dużo bardziej prozaiczne. Ubezpieczyciele (niektórzy) wpadli na pomysł jak urwać trochę pieniędzy wykorzystując lukę w prawie - nie pierwszy zresztą raz - już od lat się w tym wyspecjalizowali, bo efekt skali przynosi im milionowe oszczędności na każdym takim wytrychu.

Natomiast firmy leasingowe generalnie nie zajmują się takimi sprawami. Klient firmy leasingowej ma domyślnie „cesję” na likwidowanie szkody. Udział finansującego potrzebny jest tylko do wydania zgody na wypłatę odszkodowania. Reszta go nie interesuje i jest to dobre, bo w praktyce leasingobiorca dysponuje przecież przedmiotem tak, jakby był jego właścicielem.

Natomiast zorganizowanie jakiejś formy doraźnej pomocy leasingobiorcom jest czymś co przerasta korporacje. Trzeba podejmować decyzje, zorganizować zasoby i zabezpieczyć na to budżet – w korpo to nie taka prosta sprawa. Więc nie doszukiwałbym się tu jakiś „ustawek” na linii leasingodawcy-ubezpieczyiele.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ