Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Brak

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Brak »

Witam,
Czy coś się zmieniło ostatnich dniach? Aktualnie problem z PZU i ich podejściem, czyli wypłatą netto.
Taki ubezpieczyciel i takie zerowanie n klientach. Wielkie rozczarowanie.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

Brak pisze:Czy coś się zmieniło ostatnich dniach?
Dopóki nie zaczną zapadać korzystne dla poszkodowanych wyroki sądów, to nie liczyłbym na zmianę stanowiska ubezpieczycieli. Do nich przemawiają tylko argumenty siły.

Awatar użytkownika
Brak

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Brak »

Z tekstu artykułu wynika, że po interwencji jednak częśc towarzystw się wycofała z takiego paskudnego naginania prawa więc widać i szum i protesty grupy leasingobiorców tez mogą coś zdziałać. Ja z pzu uciekam. I po nagłośnieniu nie tylko ja. Nie będę częścią czegoś co okrada mnie podczas gdy jestem poszkodowanym w sprawie.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Michał Krupiński »

Brak pisze:Z tekstu artykułu wynika, że po interwencji jednak częśc towarzystw się wycofała z takiego paskudnego naginania prawa więc widać i szum i protesty grupy leasingobiorców tez mogą coś zdziałać.
To nie tak, że część ubezpieczycieli się wycofała, tylko część ubezpieczycieli (na szczęście) nigdy nie zastosowała tego pokrętnego i nie wynikającego wprost z przepisów prawa sposobu, żeby pomniejszać odszkodowanie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Gość

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Gość »

Michał Krupiński pisze: To nie tak, że część ubezpieczycieli się wycofała, tylko część ubezpieczycieli (na szczęście) nigdy nie zastosowała tego pokrętnego i nie wynikającego wprost z przepisów prawa sposobu, żeby pomniejszać odszkodowanie.
W takim razie pozostaje oczekiwac az PZU sie obudzi bo jest juz oficjalne stanowisko Rzecznika finansowego a oni dalej swoje, kompletnie pozbawione logiki i nastawione na zyski. Problem polega na tym, ze ludzie nie lubia jak sie ixh oszukuje i to tak jawnie i wiecej straca na ich przejsciu do innych ubezpieczalni.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Michał Krupiński »

Gość pisze:i wiecej straca na ich przejsciu do innych ubezpieczalni.
Chciałbym, żebyś miał rację, ale obawiam się, że odejście klientów z tego wyłącznie powodu nie będzie masowe... :(

Lepiej byłoby, gdyby zbuntowały się firmy leasingowe, np.: w ramach ZPL, i dały takiemu PZU i innym sygnał, że "skoro robicie w konia naszych klientów na OC, to w takim razie nie będziemy sprzedawali waszych ubezpieczeń".

Ale to zbyt idealistyczne oczekiwanie z mojej strony, bo leasingodawcy tak naprawdę nic na tym nie tracą, a wręcz mają więcej chętnych na swoje "usługi" wsparcia szkodowego. :?
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Brak

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Brak »

Michał Krupiński pisze: Chciałbym, żebyś miał rację, ale obawiam się, że odejście klientów z tego wyłącznie powodu nie będzie masowe... :(

Lepiej byłoby, gdyby zbuntowały się firmy leasingowe, np.: w ramach ZPL, i dały takiemu PZU i innym sygnał, że "skoro robicie w konia naszych klientów na OC, to w takim razie nie będziemy sprzedawali waszych ubezpieczeń".

Ale to zbyt idealistyczne oczekiwanie z mojej strony, bo leasingodawcy tak naprawdę nic na tym nie tracą, a wręcz mają więcej chętnych na swoje "usługi" wsparcia szkodowego. :?
Może rzeczywiście lepiej byłoby skontaktować się z firmami leasingowymi, przedstawić im stanowisko Rzecznika i poprosić o oficjalną wypowiedź w tej sprawie. Na ten moment towarzystwa działają na ich niekorzyść, powinni zatem zainteresować się tą sprawą.

Awatar użytkownika
geko

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: geko »

Witam. Właśnie znalazłem się w opisywanej sytuacji.
Czy ktoś jest mi w stanie podać procentową skuteczność Rzecznika Finansowego interweniującego u nieuczciwych ubezpieczycieli ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jarosław Król »

geko pisze:Czy ktoś jest mi w stanie podać procentową skuteczność Rzecznika Finansowego interweniującego u nieuczciwych ubezpieczycieli ?
Nie mamy takich informacji. Natomiast przed chwilą zapytaliśmy biuro prasowe RI, czy w sprawie dzieje się coś nowego i czekamy na odpowiedź. Będziemy informować....

Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Post autor: Jakub Diduch »

Dzień dobry. Przechodziłem całą gehennę takiej sytuacji. Włącznie z tym, że zapytałem o stanowisko Ministerstwo Finansów. W marcu br. otrzymałem odpowiedź Ministerstwa, w której opierając się na uchwałach Sądu Najwyższego jednoznacznie stwierdza ono, że w przypadku szkody stroną poszkodowaną i posiadaczem pojazdu jest firma leasingowa, nie zaś leasingobiorca i to jej powinien przypaść zaszczyt zapłaty VAT-u. W grę wchodzą tutaj uchwały: III CZP 14/97, III CZP 68/01 (VAT) oraz ta najważniejsza - III CZP 99/04 (posiadaczem pojazdu jest firma leasingowa, nie zaś leasingobiorca). Czyli dokładnie te, na które powołują się ubezpieczyciele, najwidoczniej niestety słusznie. Jednakże ministerstwo podkreśliło w swoim stanowisku, że i tak prymat nad ww. uchwałami SN ma zawierana umowa leasingu i jej zapisy. Wynika więc z tego, że ubezpieczyciele postępują jak najbardziej zgodnie z prawem. Natomiast branża leasingowa po prostu przerzuca odpowiedzialność i koszty na klienta zapisem w umowie, który przerzuca pokrycie wszelkich niezapłaconych przez ubezpieczyciela kwot na leasingobiorcę. Przesłałem to pismo do wiadomości RF, nie dostałem żadnej informacji zwrotnej. W chwili obecnej skończyła mi się umowa leasingu pojazdu, który miał wypadek. Z VATem pożegnałem się i dałem spokój. RCI leasing zachował się, jak się zachował, to znaczy na przesłaną w kwietniu br. prośbę o pomoc w sprawie nie dostałem nawet grama odpowiedzi. Jeśli chodzi o ewentualne postępowania sądowe, o których Państwo wspominacie w swoich postach, to jest to dość ryzykowne z uwagi na fakt, że uchwały SN są raczej znane sądom :). W moim przypadku sprawa była o tyle przykra, że kosztowało nas to połowę miesięcznych przychodów firmy, a dla RCI byłby to tylko zabieg czysto księgowy. Auto kupiłem w salonie Renault, leasingowało mi RCI, a naprawę wykonywał warsztat Renault w Wieliczce. Czyli wszystko w jednym portfelu. Zastanawiamy się na chwilę obecną, czy nie ruszyć umowy drugiego leasingowanego w RCI samochodu. Wygląda na to, że tak naprawdę zapis o pokryciu przez leasingobiorcę wszelkich niezapłaconych przez ubezpieczyciela kwot ma charakter z lekka "abuzywny", w przypadku "niewatowców". Dodatkowo umowa leasingu nie mogła być przedmiotem negocjacji i musieliśmy ją zaakceptować w przedstawionym brzmieniu, jak się okazuje teraz niekorzystnym dla nas. Nie ma tu tak naprawdę jednoznacznego zapisu. O taki wnioskowała w 2017 r. poseł na sejm Agnieszka Hanajczyk, ale sprawa się rozmyła. Widocznie ani leasingodawcom ani ubezpieczycielom mnie zależy na kompleksowym rozwiązaniu problemu. A jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o mamonę. Pozdrawiam.


ODPOWIEDZ