Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

Dzień dobry,

Mam pytanie o rozliczanie szkody całkowitej w leasingu, ponieważ ciężko coś na ten temat znaleźć.
W tym roku wziąłem leasing na samochód osobowy, na 5 lat.
Jestem płatnikiem VAT i od rat leasingowych odliczam 50% VAT, samochód został ubezpieczony przeze mnie na kwotę netto+50% VAT.
Niestety samochód po kilku miesiącach został skradziony i umowa leasingu wygaśnie, aktualnie czekam na umorzenie.

Kwota, jaką jestem winny leasingowydawcy na ten moment to pozostały do spłaty kapitał w kwocie NETTO + odestki zdyskontowane o WIBOR + dodatki (prawie całość ubezpieczenia GAP).
Moje pytanie jest takie: czy ubezpieczyciel może wypłacić kwotę netto+50% VAT(czyli faktycznie wartość na ubezpieczeniu), czy tylko kwotę netto? Bank tak naprawdę interesuje tylko kwota netto, stąd moje obawy. Jeżeli ubezpieczenie by wypłaciło tylko kwotę netto, to byłbym na tym bardzo mocno stratny. Gdzieś wyczytałem, że w przypadku szkody ubezpieczenie wypłaca tylko kwotę netto, mimo że było ubezpieczone inaczej. Natomiast nie wiem, na ile to prawdziwa informacja.

Poza tym jednym niestety nie znalazłem więcej informacji. Większość tyczy się małych szkód, gdzie ubezpieczyciel wypłaca netto+50% VAT, a ja pokrywam 50% VAT, który sobie odliczam i wychodzę na zero. Natomiast nie znalazłem informacji na temat szkody całkowitej.
Bardzo proszę o pomoc kogoś obeznanego w temacie, jak to wygląda w praktyce?
Z góry dziękuję!


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: Lui »

Jeżeli ubezpieczyłeś od kwoty netto + 50% VAT, to taka właśnie kwota stanowi sumę ubezpieczenia i taka powinna zostać wypłacona.

W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem choćby telefonicznie, bo oczywiście wszystko zależy od indywidualnych warunków.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że taka kwota powinna zostać wypłacona, natomiast chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce.
Całe moje obawy polegają na tym, co się dzieje z połową VAT-u w tym wszystkim. Bank chce tak naprawdę kwotę netto, więc w momencie gdy ubezpieczyciel wypłaci netto + 50% VAT to tak jakbym był tą połowę VAT-u do przodu i w zasadzie na tym zarobił... No prawie.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: Michał Krupiński »

thirdf pisze:Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że taka kwota powinna zostać wypłacona, natomiast chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce.
Całe moje obawy polegają na tym, co się dzieje z połową VAT-u w tym wszystkim. Bank chce tak naprawdę kwotę netto, więc w momencie gdy ubezpieczyciel wypłaci netto + 50% VAT to tak jakbym był tą połowę VAT-u do przodu i w zasadzie na tym zarobił... No prawie.
Obawiam się, że ubezpieczyciel wypłaci jednak tylko kwotę netto.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

No i tego się właśnie obawiam. :( Jeżeli zostanie wypłacona kwota netto, to ja będę na tym bardzo stratny, ponieważ nie odzyskam ani całego wkładu własnego (bo mogłem odliczyć tylko 50% VAT), a w dodatku muszę zapłacić bankowi wszystkie odsetki, tak jakby umowa trwała do końca (oczywiście pomniejszone o WIBOR). Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat...

Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

Czy w ogóle da się jakoś zabezpieczyć przed takimi sytuacjami? Czy GAP takie coś może pokryć?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: Lui »

Michał Krupiński pisze:
thirdf pisze:Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że taka kwota powinna zostać wypłacona, natomiast chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce.
Całe moje obawy polegają na tym, co się dzieje z połową VAT-u w tym wszystkim. Bank chce tak naprawdę kwotę netto, więc w momencie gdy ubezpieczyciel wypłaci netto + 50% VAT to tak jakbym był tą połowę VAT-u do przodu i w zasadzie na tym zarobił... No prawie.
Obawiam się, że ubezpieczyciel wypłaci jednak tylko kwotę netto.
Michał, dlaczego?
Jeśli samochód był ubezpieczony od brutto to ubezpieczyciel tak musi wypłacić, bo taka jest suma ubezpieczenia i nie wnika w jaki sposób umowa jest rozliczona z leasingobiorcą.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

Rozmawiałem z bankiem i księgowym - w obu przypadkach padło stwierdzenie, że powinna zostać wypłacona kwota, na jaką zawarta została polisa. Czyli netto+50% VAT. Więc zobaczymy. Dam znać jak już będzie po wszystkim - wydaje mi się, że więcej ludzi może mieć wątpliwości, a ciężko znaleźć praktyczne informacje.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: Michał Krupiński »

Lui pisze:Michał, dlaczego?
yyyyeeee... Przepraszam, pomyliłem wątki, myślałem, że chodzi o szkodę z OC, bo ktoś też ostatnio pytał. Sorry za zamieszanie.

Co do AC, to wszystko zależy od warunków ubezpieczenia. Sprawa nie zawsze jest taka oczywista.

thirdf, Koniecznie daj znać, jak sprawa się skończy. Zrobimy z tego jakiś artykuł/poradnik :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
thirdf
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2018, o 10:39

Re: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

Post autor: thirdf »

Sprawa zakończona.
TU wypłaciło kwotę z polisy, tj. netto + 50% VAT, tak więc wszystko w porządku i nic nie zostało "ucięte".
Nie było to dla mnie do końca jasne. W internecie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że skoro właścicielem jest bank (który odlicza 100% VAT), to ubezpieczyciel w razie szkody całkowitej wypłaci kwotę bez VAT-u.. Nieprawda. :)


ODPOWIEDZ