Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Jacek 330
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2018, o 08:36

Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: Jacek 330 »

W maju br miałem kolizję drogową nie z mojej winy w wyniku czego auto moje zakwalifikowano jako szkoda calkowita
Mój samochód był w leasingu ja zaś nie jestem płatnikiem Vat-u i otrzymałem odszkodowanie pomniejszone o Vat
Wszelkie prośby do towarzystwa ubezpieczeniowego nie przyniosły pozytywnego efektu.
Dlatego proszę o poradę w tej sprawie
Pozdrawiam Jacek


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: Jarosław Król »

Jacek 330 pisze:W maju br miałem kolizję drogową nie z mojej winy w wyniku czego auto moje zakwalifikowano jako szkoda calkowita
Mój samochód był w leasingu ja zaś nie jestem płatnikiem Vat-u i otrzymałem odszkodowanie pomniejszone o Vat
Wszelkie prośby do towarzystwa ubezpieczeniowego nie przyniosły pozytywnego efektu.
Dlatego proszę o poradę w tej sprawie
Pozdrawiam Jacek
Kilka dodatkowych pytań:

Który ubezpieczyciel?
Jak uzasadnił wypłatę netto?
Kontaktowałeś się z infolinią Rzecznika Finansowego?

Awatar użytkownika
Jacek 330
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2018, o 08:36

Re: Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: Jacek 330 »

Ubezpieczyciel warta, wysłałem maila z zapytaniem czekam na odp. Stanowisko warty
Odszkodowanie zostało wypłacone w kwocie netto po otrzymaniu informacji, iż pojazd wykorzystywany jest
do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku
od towarów i usług (Ustawa VAT), co do zasady, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane
do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku
należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wyjaśniamy, że wysokość odszkodowania została wyliczona zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów
kodeksu cywilnego, w granicach normalnego następstwa szkody (zgodnie z treścią art. 361 § 1
kodeksu cywilnego). Pragniemy nadmienić, że naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru
poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy
pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwie albo gdyby pociągało za
sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenia poszkodowanego ogranicza się do
świadczenia w pieniądzu (art. 363 § 1 i 2 kodeksu cywilnego). Ponadto suma pieniężna wypłacona przez
ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody (zgodnie z art. 824(1) §
1 kodeksu cywilnego).

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: Jarosław Król »

Dziwne, to wygląda tak, jakby w ogóle nie wzięli pod uwagę tego, że nie jesteś płatnikiem VAT. Rozumiem, że złożyłeś im stosowne oświadczenie wraz z dokumentami do rozliczenia szkody?

Awatar użytkownika
Jacek 330
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2018, o 08:36

Re: Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: Jacek 330 »

Tak leasing składał informacje ze nie jestem platnikiem Vat-u i poinformowali mnie gdyby to była szkoda częściowa to płacą z VAT a że jest szkoda całkowita to nie

Awatar użytkownika
palacz

Re: Szkoda całkowita odszkodowanie pomniejszone o VAT

Post autor: palacz »

Jacek 330 pisze:Tak leasing składał informacje ze nie jestem platnikiem Vat-u i poinformowali mnie gdyby to była szkoda częściowa to płacą z VAT a że jest szkoda całkowita to nie
A jak jest umowa rozliczona z leasingodawcą? Też po netto i dlatego takie odszkodowanie.


ODPOWIEDZ