Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Ubezpieczenia GAP i komunikacyjne (AC/OC). Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu i wynajmie? Pytania dotyczące likwidacji szkód itp.
Awatar użytkownika
Nowy0405
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2019, o 13:04

Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Nowy0405 »

Witam,

jest to mój pierwsze leasingu auta. Za około miesiąc kończy mi się obecne ubezpieczenie komunikacyjne.
Do tej pory korzystałem z ubezpieczenia leasingodawcy (PKO  PZU), ale na własnych rabatach za bezszkodową jazdę.

Przejdźmy może do konkretów. W marcu 2018 „nabyłem” (rozpocząłem leasing) auto używane z rocznika 2014.
Wartość fakturowa : 90.000 PLN brutto.
Wpłata wstępna: 18.000 PLN brutto
Pozostaje do spłaty ok. 50.000 PLN brutto (wykup 1%, luty 2021).

Jak już wstępnie pisałem, obecnie korzystam z oferty swojego leasingodawcy jeśli chodzi o ubezpieczenie oraz GAP.
AC w pierwszym roku: Stała suma ubezpieczenia oraz od wartość brutto tj. 90.000 PLN
GAP indeksowy 30%

Teraz moje pytanie: na co zwrócić uwagę przy przedłużenia umowy ubezpieczeniowej. Naprawdę jestem totalnie zielony w tym.
Pytanie podstawowe dla mnie: na jaką sumę muszę w drugim roku auto ubezpieczyć, skoro auto jest z natury mniej warte po tym roku?
Brać również na drugi rok stała sumę ubezpieczenia? Chyba od drugiego roku „aktywuje” się GAP. Ale czy moje GAP 30% to była dobra decyzja?
Rok temu przedstawiciel PKO mi tłumaczył że GAP 30% to najbardziej korzystna opcja i że mogę być nawet grubo do przodu finansowo, jeśli mi ukradną auto albo powstanie szkoda całkowita.

serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Lui »

Zasada jest generalnie taka (i nie dotyczy to tylko leasingu), że wartość samochodu spada, ale jednocześnie rośnie procentowo składka (za wiek). Co w rezultacie powoduje, że ubezpieczenie co roku jest na mniej więcej tym samym lub bardzo zbliżonym poziomie.

GAP faktycznie będzie teraz chronił utratę wartości, więc ewentualne dopłacanie za stałą wartość w drugim roku nie ma sensu (chyba, że nie wiąże się to ze zwyżką polisy).

Najlepiej poprosić leasingodawcę o przedstawienie oferty ubezpieczenia na drugi rok i porównać z tym co proponuje rynek. Wtedy można albo wziąć z rynku albo "zmusić" leasingodawcę do przedstawienia lepszej oferty. Jeśli zaczniesz działać za późno, to możesz zostać zmuszony do wzięcia tego, co dają. Więcej info na ten temat: Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Nowy0405
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2019, o 13:04

Re: Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Nowy0405 »

Tydzień temu prosiłem swojego leasingodawcę o przedstawienie oferty kontynuacyjnej, na co mnie poinformował że takie coś będzie miało miejsce 12 dni do końca ubezpieczenia (tj. najwcześniej od 28.02.2019)..
Trochę późno uważam. Ten poradnik który podałeś w swoim poście już przeczytałem i właśnie dla tego też już teraz chcę wiedzieć jak to się ma z tą całą kontynuacją.

Jak już pisałem, kwota pozostała do spłaty to ok. 50.000 PLN brutto. Natomiast realna wartość auta szacuje na ok. 90-95.000 PLN brutto (może nawet i 100k).
Na jaką kwotę należy więc auto ubezpieczyć? Rozumiem, że stałej wartości w polisie nie ma co już wybierać, ponieważ posiadam polisę na GAP 30%, zgada się?
I jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje: ubezpieczyć od wartości brutto lub netto? Dodam, że jestem VATowce (w pierwszym roku było na kwotę brutto).

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Lui »

Nowy0405 pisze:Na jaką kwotę należy więc auto ubezpieczyć?
Ubezpiecza się na wartość rynkową.
Nowy0405 pisze:Rozumiem, że stałej wartości w polisie nie ma co już wybierać, ponieważ posiadam polisę na GAP 30%, zgada się?
To zależy od warunków GAP. Jeśli wypłacą zawsze 30% niezależnie od tego ile dostaniesz z AC, to stała wartość w polisie AC spowoduje, że sumarycznie dostaniesz więcej odszkodowania. Ale jeśli GAP tylko ma wyrównać do wartości rynkowej z początku polisy (nie więcej niż 30%), to ubezpieczanie od stałej wartości może nie mieć sensu.
To też zależy jaka będzie dopłata za taką opcję, czy jest sens.
Nowy0405 pisze:I jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje: ubezpieczyć od wartości brutto lub netto? Dodam, że jestem VATowce (w pierwszym roku było na kwotę brutto).
Tutaj kolejny artykuł: Kiedy ubezpieczenie od netto, a kiedy od brutto lub netto + 50% VAT?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Test

Re: Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Test »

Cześć,

Pozwolę, że podepnę się pod temat. Mam pożyczkę leasingową i 11 kwietnia kończy mi się ubezpieczenie samochodu u zewnętrznego ubezpieczyciela. Dzisiaj dostałem maila o następującej treści:

"Przypominamy, iż zgodnie z zapisami Ogólnych Warunków Umowy Leasingu/ Pożyczki wybór ubezpieczenia poza pakietem Leasingodawcy/Pożyczkodawcy wymaga zgody, o którą należy wystąpić na 30 dni przed końcem dotychczasowej ochrony ubezpieczeniowej,"

Jak dobrze rozumiem aktualnie jest już po pieniądzach i jestem zdany na ubezpieczenie od leasingodawcy? Jest to o tyle dziwne bo na początku marca dzwoniłem do ubezpieczyciela o ofertę, ale dostałem informację, że mogą przedstawić ofertę tylko gdy okres do końca aktualnego ubezpieczenia jest mniejszy niż 30dni, więc i tak bym się nie wyrobił. Jest coś co mogę w tej sytuacji zrobić?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie w drugim roku leasingu – jak to się ma?

Post autor: Lui »

Zadzwoń do leasingodawcy, zazwyczaj można się jeszcze dogadać. Ale faktem jest, że teraz jesteś na ich łasce. To właśnie dlatego kiepscy leasingodawcy dają limit 30 dni, a dobrzy 14 dni.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ