Faktura za naprawę szkody na korzystającego czy firmę leasingową?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Getin

Faktura za naprawę szkody na korzystającego czy firmę leasingową?

Post autor: Getin »

Witam,
Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji:
Auto w leasingu na firmę, umowa jest pomiędzy moją firmą(leasingobiorcą) a dealerem, finansującym jest firma leasingowa RCI. Czy w przypadku gdy auto po wypadku było naprawiane w serwisie dealera to może on wystawić fakturę vat na moją firmę z płatnikiem jako towarzystwo ubezpieczeniowe? Bo taka sytuacja miała miejsce u mnie a wydaję mi się, że nie mogą mi wystawić faktury naprawy jeżeli to nie ja jestem właścicielem auta tylko firma leasingowa?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Getin pisze:Witam,
Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji:
Auto w leasingu na firmę, umowa jest pomiędzy moją firmą(leasingobiorcą) a dealerem, finansującym jest firma leasingowa RCI. Czy w przypadku gdy auto po wypadku było naprawiane w serwisie dealera to może on wystawić fakturę vat na moją firmę z płatnikiem jako towarzystwo ubezpieczeniowe? Bo taka sytuacja miała miejsce u mnie a wydaję mi się, że nie mogą mi wystawić faktury naprawy jeżeli to nie ja jestem właścicielem auta tylko firma leasingowa?
Wystawianie faktury na korzystającego przy naprawie likwidowanej z ubezpieczenia jest normalną praktyką. Można także likwidować przez leasingodawcę i wtedy faktura jest na niego, ale jest to kwestia uzgodnienia z leasingodawcą. Z tego co wiem RCI nie daje takiej możliwości - przynajmniej tak było jakiś czas temu - czyli faktura za naprawę jest na leasingobiorcę.

A w czym jest problem?

Awatar użytkownika
Getin

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Getin »

Tomasz Piotrowski pisze:Wystawianie faktury na korzystającego przy naprawie likwidowanej z ubezpieczenia jest normalną praktyką. Można także likwidować przez leasingodawcę i wtedy faktura jest na niego, ale jest to kwestia uzgodnienia z leasingodawcą. Z tego co wiem RCI nie daje takiej możliwości - przynajmniej tak było jakiś czas temu - czyli faktura za naprawę jest na leasingobiorcę.

A w czym jest problem?
?

Dealer zastrzegł sobie, że musimy zapłacić im 50% vatu z każdej faktury z napraw. Księgowa miała wątpliwości czy może rozliczyć fakturę u nas w firmie więc zadzwoniła do RCI. Pracownik z RCI twierdzi, że dealer nie powinien w ogóle nam wystawiać żadnych faktur ponieważ samochód nie jest naszą własnością tylko firmy leasingowej i nie powinniśmy ponosić żadnych kosztów i uwaga abyśmy nie płacili im żadnych pieniędzy. Mimo, że firmy współpracują jest tu ewidentnie jakiś konflikt. Pytanie brzmi czy tą fakturę możemy normalnie rozliczyć w firmie i odzyskać te 50% vatu

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Getin pisze:Dealer zastrzegł sobie, że musimy zapłacić im 50% vatu z każdej faktury z napraw.
Zgadza się, gdyż ubezpieczyciel wypłaci dealerowi zapewne kwotę netto + 50% nieodliczalnego VAT. Pozostałe 50% VAT trzeba mu dopłacić, ale później sobie to rozliczycie, więc dla Was to będzie neutralne.
Getin pisze:Księgowa miała wątpliwości czy może rozliczyć fakturę u nas w firmie więc zadzwoniła do RCI.
Tak samo jak rozlicza fakturę za przeglądy i inne wydatki eksploatacyjne.

Getin pisze:Pracownik z RCI twierdzi, że dealer nie powinien w ogóle nam wystawiać żadnych faktur ponieważ samochód nie jest naszą własnością tylko firmy leasingowej i nie powinniśmy ponosić żadnych kosztów
Dziwa argumentacja, bo - tak jak wspomniałem powyżej - na tej samej zasadzie nie można byłoby brać na siebie kosztów eksploatacji. Tymczasem jest to zgodne z przepisami podatkowymi oraz z przyjętą praktyką.
Getin pisze:i uwaga abyśmy nie płacili im żadnych pieniędzy.
Jak pisałem we wcześniejszym poście - są dwa sposoby rozliczania szkód. Jeśli pracownik leasingodawcy upiera się, że faktura ma być na nich, to może tak ma być w tym przypadku. Upewniłbym się na Waszym miejscu jak to ma być zrobione, choć podejrzewam, że pracownik leasingodawcy coś pomieszał.


ODPOWIEDZ