jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
slawek8
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2021, o 20:04

jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Post autor: slawek8 »

Stoję przed trudną decyzją co dalej robić.

Dostałe info od ubezpieczyciela - w zaokrągleniu:
Wartość samochodu przed szkodą brutt - 30000
Wartość wraku brutto - 10000
Odszkodowanie brutto - 20000.

Przy zakupie odliczałem od tego samochodu 6000 vatu (co dawało ok. 50kilka %, można było wtedy odliczyć 60%, ale nie więcej niż 6 tys.). Teraz odliczam generalnie od samochodów 50%.
To tak w praktyce - na ile będzie przelew od ubezpieczyciela (pzu) - w takiej sytuacji?
20 tys. zamienią na netto i doliczą 50% vatu, czy jeszcze jakoś inaczej?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
slawek8
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2021, o 20:04

Re: jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Post autor: slawek8 »

Zapomniałem napisać - samochód nie jest w leasingu. Jeśli by to miało mieć znaczenie.
Wiem, że to trochę poza głównym tematem tego forum, ale pozwoliłem sobie na zapytanie tutaj, bo jednak dotyczy ubezpieczeń i szkód, a te tematy dla wszystkich są nieco zbliżone.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
To jest likwidacja szkody całkowitej z polisy AC? Jeśli tak, to wszystko zależy od tego jak miałeś ją wykupioną - jeśli w wersji brutto, to odszkodowanie powinieneś otrzymać także brutto. Analogicznie jeśli netto+50% VAT lub netto.

Awatar użytkownika
slawek8
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2021, o 20:04

Re: jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Post autor: slawek8 »

No tak, zapomniałem napisać. Szkoda z OC sprawcy.
Mocno stratna sprawa dla mnie, nawet przy najbardziej optymistycznych wariantach, i analizuję co mnie jeszcze w tym dodatkowo zaskoczy. Ech.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: jak rozliczana jest szkoda całkowita - kwestia VAT

Post autor: Jarosław Król »

slawek8 pisze: 28 maja 2021, o 09:43 No tak, zapomniałem napisać. Szkoda z OC sprawcy.
Mocno stratna sprawa dla mnie, nawet przy najbardziej optymistycznych wariantach, i analizuję co mnie jeszcze w tym dodatkowo zaskoczy. Ech.
Jest szansa, że wypłacą zgodnie z Twoim statusem podatnika czyli netto+50% VAT.


ODPOWIEDZ