GAP fakturowy a zaniżone AC

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Gość

GAP fakturowy a zaniżone AC

Post autor: Gość »

Witajcie.

Problem: akurat ubezpieczam leasingowane auto i ciekawi mnie jak ma się wypłata odszkodowania GAP (fakturowego) w przypadku gdy polisa AC jest zaniżona.

Jak co roku mój leasingodawca proponuje ubezpieczenie od siebie (ale nie naciska, jak chcę to mogą sam sobie je ogarnąć - no problem). Problem w tym że (prawdopodobnie) chce mieć konkurencyjną ofertę i żeby była ona tańsza to polisa AC opiewa na kwotę nieco niższą (90k) niż wartość rynkowa pojazdu (105k). Jest to tzw. "niedoubezpiecenie". Oczywiście leasingodawca tą niższą kwotą wystarczająco zabezpiecza swoje interesy więc potencjalne problemy leasingobiorcy go nie interesują. Ja wyceniłem auto w Eurotax, więc uważam te 105k to za rzetelnie ustaloną wartość. GAP ze swej definicji pokrywa różnicę pomiędzy wartością wypłaconego odszkodowania a wartością fakturową.

Pytanie:
Czy w niniejszym przypadku (w razie szkody całkowitej) nie będzie tak że z AC zostanie wypłacone (powiedzmy że te 90k), a likwidatorzy z GAP powiedzą: "hola hola, te konkretne auto jest niedoubezpieczone i powinno być ubezpieczone na kwotę odpowiadającą jego realnej wartości rynkowej (czyli 105k a nie 90k), więc nie będziemy pokrywać cudzej oszczędności na polisie. Nie będziemy ponosić kosztów tego, że ktoś ubezpieczył wóz na mniejszą kwotę niż powinien"? Po czym wrzucą parametry w Eurotax, wyjdzie im te 105k i dopiero od tej wartości wypłacą różnicę do wartości fakturowej czyli o 15k mniej.

Oczywiście mój leasingodawca twierdzi że nic takiego się nie stanie ale mnie to nie przekonuje. GAP jak każdy produkt ubezpieczeniowy powstaje z pewnych kalkulacji, więc zapewne zakłada że polisa jest wystawiona na realną a nie zaniżoną wartość auta. Gdyby tak nie było to wystarczy maksymalnie zbijać kwotę na którą opiewa AC co jest równoważne z przerzucaniem większej odpowiedzialności pieniężnej na polisę GAP, co jej wystawcy który przecież też musi na tym zarobić raczej niezbyt się opłaca.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
maq
Posty: 19
Rejestracja: 16 sie 2018, o 23:13

Re: GAP fakturowy a zaniżone AC

Post autor: maq »

To pisałem ja jakby co.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: GAP fakturowy a zaniżone AC

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
Gość pisze: 4 sie 2021, o 10:29 Po czym wrzucą parametry w Eurotax, wyjdzie im te 105k i dopiero od tej wartości wypłacą różnicę do wartości fakturowej czyli o 15k mniej.
Dokładnie tak będzie. Ubezpieczyciel GAP nie przejmuje na siebie odpowiedzialności za odszkodowanie, które powinien wypłacić ubezpieczyciel AC lub OC sprawcy. Jeśli odszkodowanie to będzie z jakiegokolwiek powodu zaniżone, to ubezpieczyciel GAP spojrzy w katalog wartości rynkowych i zapłaci tylko "za siebie".


ODPOWIEDZ