Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: sonnenberg »

dziękuję za dotychczasową pomoc. Rozmawiałem z moją księgową i jeszcze jednym księgowym i ich stanowiska są zgoła odmienne...idzie oszaleć.
Żeby mi jeszcze rozjaśnić temat proszę o odpowiedź czy mój plan jest dobry:
1. faktura wykupowa jest księgowana jako koszt.
2. Samochód w ramach darowizny przekazuję mojej żonie - wypełniam stosowny druk i składam go do US informując o darowiźnie. Podatku od darowizny nie płacę bo to I grupa.
3. Żona rejestruje auto na siebie.

I jeszcze pytanie - dlaczego księgowa twierdzi, że fakura wykupowa równa się wprowadzenie auta jako środek trwały do firmy?
Z góry dzięki za pomoc


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Spayker »

sonnenberg pisze:dlaczego księgowa twierdzi, że fakura wykupowa równa się wprowadzenie auta jako środek trwały do firmy?
W jakim sensie? Ktoś wystawia fakturę, ktoś ją akceptuje i już jest w środkach trwałych? :)
Księgowa może niech poczyta chociaż jakieś interpretacje na ten temat, bo nie spodziewam się, żeby była w stanie podać przepisy.

Awatar użytkownika
drout
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2013, o 08:27

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: drout »

A nie jest tak, że od razu wykupujesz na siebie czyli prywatnie. Wykup jest chyba odrębną umową. NIe masz FV na dg tylko na siebie

Awatar użytkownika
drout
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2013, o 08:27

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: drout »

Właśnie stoję przed wykupem i nie wiem co czynić. Generalnie samochód zostaje u nas, będzie jeździł ojciec. Tylko co za 2-3 lata. PZDR

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

drout pisze:Właśnie stoję przed wykupem i nie wiem co czynić. Generalnie samochód zostaje u nas, będzie jeździł ojciec. Tylko co za 2-3 lata. PZDR
Dwa ważne pytania trzeba sobie postawić. Jaki jest wykup (niski czy wysoki) i czy wrzucenie go do firmy da jakieś podatkowe korzyści? Czy samochód będzie wykorzystywany w działalności na tyle, że koszty jego eksploatacji dadzą jakieś wymierne korzyści podatkowe, nawet jeżeli potem się go sprzeda z opodatkowaniem?

Awatar użytkownika
drout
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2013, o 08:27

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: drout »

Wykup 1% czyli 1kpln nie za wiele daje do kosztów. Później ubezpieczenie, paliwo przeglądy. Raczej mało bo ojciec tym mało jeździ przez 3 lata 30kkm zrobił. A mogę później zrobić darowiznę bez podatków i Vatów?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

drout pisze:A mogę później zrobić darowiznę bez podatków i Vatów?
Darowizna pozwala uniknąć PIT/CIT, ale nie VAT, o ile wcześniej był odliczony, ale ile tego VATu trzeba zapłacić (czy od wartości rynkowej, czy od wartości z faktury wykupu), to przepisy nie są jednoznaczne, więc zawsze jest jakieś ryzyko...

Awatar użytkownika
swider21
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2017, o 21:19

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: swider21 »

Cześć

Chciałem odgrzać nieco temat. Może mój przypadek nie jest klasycznym wykupem (tym rozumianym jako 1% wartości po okresie trwania umowy leasingowej), ale chyba mogę go podpiąć pod ten wątek.
Mianowicie sytuacja życiowa zmusza mnie do sprzedania auta leasingowanego po upływie 27/36 rat. Wiadomo, że trudno mi będzie znaleźć kogoś na cesję bo pozostałe raty i kwota odstępnego nie będą raczej dla nikogo łakomym kąskiem. Dlatego rozważam wcześniejszy wykup auta i sprzedaż od razu. Nadmienię, że czekanie pół roku itp. nie wchodzi w grę. Chcę i muszę sprzedać auto jak najszybciej. Wobec tego pytanie brzmi, jak w świetle tego co już padło w tym wątku ma się sytuacja wcześniejszego wykupu? Czy ktoś mógłby mi rozpisać (policzyć) poszczególne warianty? Przekopałem internety i ciężko mi znaleźć podstawy do wyliczeń (nie jestem ekspertem podatkowym). Przykład jest taki:
Spłacone jest 27/36 rat. Do końca pozostało 9 rat po 2500 zł. netto + 1000 zł. wykupu. Kwota jaką bym chciał uzyskać za auto to dajmy na to 90 tyś. zł.brutto.
Wariant 1: Wykupuję auto na firmę. Co muszę zapłacić, a co mogę odliczyć? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę wliczyć do kosztów fakturę wykupu (23,5 tyś. zł.) i odliczyć połowę VATu? A później od kwoty sprzedaży będę musiał zapłacić już CAŁY VAT i dochodowy?
Wariant 2: Wykupuję na siebie jako osobę prywatną. Faktura wykupu jest na mnie i nie mogę jej wrzucić w koszty firmy? A później przy sprzedaży muszę odprowadzić dochodowy od 90 tyś. zł., czyli kwoty za jaką sprzedam?
Jeśli ktoś mógłby mi oba warianty rozpisać z kalkulacja na podanych kwotach, to będę bardzo wdzięczny. Bo ja nie mogę dojść co mi się bardziej opłaca. Dzięki.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

swider21 pisze:Wariant 1: Wykupuję auto na firmę. Co muszę zapłacić, a co mogę odliczyć? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę wliczyć do kosztów fakturę wykupu (23,5 tyś. zł.) i odliczyć połowę VATu? A później od kwoty sprzedaży będę musiał zapłacić już CAŁY VAT i dochodowy?
Zgadza się, z tym, że będziesz miał dodatkowo prawo do korekty nieodliczonego przy zakupie VAT (od kwoty 23,5 tys.), tak jak jest to opisane tu:
https://www.fmleasing.pl/porady/sprzeda ... a-z-23-vat

swider21 pisze:Wariant 2: Wykupuję na siebie jako osobę prywatną. Faktura wykupu jest na mnie i nie mogę jej wrzucić w koszty firmy? A później przy sprzedaży muszę odprowadzić dochodowy od 90 tyś. zł., czyli kwoty za jaką sprzedam?
Podatek dochodowy będzie od kwoty sprzedaży (90 tys.) pomniejszonej o koszty nabycia (23,5 tys.) i ewentualne nakłady jakie poniesiesz na auto (np.: naprawy itp.) w okresie kiedy byłeś jego właścicielem.

Awatar użytkownika
swider21
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2017, o 21:19

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: swider21 »

Jarosław Król pisze:
swider21 pisze:Wariant 1: Wykupuję auto na firmę. Co muszę zapłacić, a co mogę odliczyć? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę wliczyć do kosztów fakturę wykupu (23,5 tyś. zł.) i odliczyć połowę VATu? A później od kwoty sprzedaży będę musiał zapłacić już CAŁY VAT i dochodowy?
Zgadza się, z tym, że będziesz miał dodatkowo prawo do korekty nieodliczonego przy zakupie VAT (od kwoty 23,5 tys.), tak jak jest to opisane tu:
https://www.fmleasing.pl/porady/sprzeda ... a-z-23-vat

swider21 pisze:Wariant 2: Wykupuję na siebie jako osobę prywatną. Faktura wykupu jest na mnie i nie mogę jej wrzucić w koszty firmy? A później przy sprzedaży muszę odprowadzić dochodowy od 90 tyś. zł., czyli kwoty za jaką sprzedam?
Podatek dochodowy będzie od kwoty sprzedaży (90 tys.) pomniejszonej o koszty nabycia (23,5 tys.) i ewentualne nakłady jakie poniesiesz na auto (np.: naprawy itp.) w okresie kiedy byłeś jego właścicielem.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy mógłbyś mi to krok po kroku przy podanych założeniach wyliczyć? Mimo, że z matematyką jestem za pan brat, to nie ogarniam co po kolei. A gdyby mój księgowy był ogarnięty, to ne pisałbym na tym forum ;) Po prostu chciałbym mieć kalkulację obu wariantów przed oczami.


ODPOWIEDZ