Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
aerofan

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: aerofan »

A ja mam tym razem taką sytuację.

Leasing auta miałem na 2 lata. Wykup był ok. 12.000 netto, poszło w amortyzację 5 lat. Auto jest już rok po wykupie (czyli jest 3-letnie). Zostało mi jeszcze ok 9300 zł netto do zamortyzowania.

Chciałem auto dać ojcu do użytkowania i pytanie się rodzi naturalne - jak to księgowo rozegrać, żeby zapłacić jak najmniej podatku.

Naturalna myśl - darowizna. Nie płacę podatku, ale płacę Vat - tylko jaki ? Podstawą opodatkowania jest 12 tysięcy z wykupu czy wartość rynkowa (ok. 30 000) ?

Księgowy z kolei mi doradził, że korzystniej mi będzie wystawić ojcu fakturę Vat na 9300 netto, w PIT się wyzeruje z nierozliczoną amortyzacją, a Vat zapłacę od podstawy 9300.

Tylko czy to drugie rozwiązanie jest dozwolone ? On (księgowy) twierdzi, że "100% tak".


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
aerofan

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: aerofan »

Wszystko napisałem w poście. Wartość rynkowa ok. 30.000 netto.

Awatar użytkownika
nieksiegowy

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: nieksiegowy »

Jaki jest stan faktyczny? Jeśli ojciec płaci za samochód wartość rynkową, to wystawiasz fakturę na wartość rynkową i od tego naliczasz podatki i potrącasz niezamortyzowaną wartość. Tylko to jest 100% bezpieczne. Twój księgowy błędnie Cię informuje. Tzn w praktyce pewnie dałoby się obronić nawet przed sądem sprzedaż za wartość księgową, ale stwierdzenie, że jest to 100% bezpieczne nie jest prawdziwe.

Jeżeli ojciec faktycznie dostaje od Ciebie ten samochód za darmo to robisz darowiznę, a VAT naliczasz tak jakbyś ten samochód sprzedawał, czyli także od wartości rynkowej.

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: aerofan »

Robię darowiznę, ale Vat też boli. Nie ma jakiejś furtki, typu bezpłatnie użyczam auto lub wynajmuję tacie za niewielką opłatą ? Wertuję internet ale nic na ten temat nie znalazłem.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

Jest coś takiego jak nieodpłatne użyczenie samochodu, ale powinno naliczyć się od tego VAT. W przepisach nie ma jednak określonego sposobu ustalenia stawki miesięcznej. Niektorzy przyjmują jakieś małe kwoty typu 500 zł i od tego naliczaja 23% VAT i to wszystko.

Awatar użytkownika
viggen
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2017, o 17:06

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: viggen »

Witam. Rozwazam leasing operacyjny auta. Od kilku dni czytam o mozliwosciach wykupu koncowego takiego leasingu, z tego co sie orientuje najkorzystniej wykupic na firme i oddac np ojcu w darowizne. Ojciec po pol roku moze takie auto sprzedac, co nie bedzie skutkowac koniecznoscia placenia podatku dochodowego, ale musze zaplacic vat od kwoty sprzedazy ?
Druga opcja to tzw wykup prywatny , ale tutaj zdania sa podzielone i podobno US moze sie domagac zaplacenia podatku dochodowego , na skutek przychodu wygenerowanego po sprzedazy auta? Moze mi ktos to wyjasnic co dokladnie i ile bede musial zaplacic po sprzedazy? Planuje leasing auta za 85k , pierwsza wplata 35k , wykup koncowy 10k. Czy w umowie powinny znalezc sie jakies zapisy pozwalajace korzystnie podatkowo pozniej to auto wykupic i sprzedac?
Z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

Wykup prywatny jest chyba najlepszym rozwiązaniem. I raczej w tej chwili nie ma już kontrowersji na ten temat. Organy skarbowe są dość zgodne i uznają taki wykup. A nawet gdyby to raczej bez większego problemu można odwołać się do sądu.

W umowie nie musi być żadnego dodatkowego zapisu. niektóre firmy leasingowe idą na rękę i wystawiają fakturę wykupową na imię i nazwisko właściciela firmy, ale nawet jeżeli jest wystawione na firmę to też nie ma problemu, żeby po prostu nie księgować wykupionego samochodu w środki trwałe i wtedy jest on „prywatny”.

Awatar użytkownika
Wimm

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Wimm »

Witam,

chciałbym podnieść temat wykupu prywatnego. Pytanie kieruje głównie do Administratora p. J.Króla, mianowicie czy w dobie dobrej zmiany i wszelkiej maści uszczelnień systemu podatkowego, zakup prywatny nadal jest tolerowany przez US? Czy coś zmieniło się w stanowisku Izb Sarbowych oraz Sądów? Chciałbym poznać stan rzeczy na dzień dzisiejszy.



ODPOWIEDZ