Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: n3lly »

Witam,
Proszę o odpowiedź czy moje kalkulacje są prawidłowe w związku z planowaną sprzedażą:
Luty 2017 - wykup pojazdu z leasingu za 1% wartości 420 zł netto
Luty/Marzec 2017 - sprzedaż pojazdu przez DG na FV, kwota sprzedaży - załóżmy 40000 zł brutto
VAT 23% od sprzedaży do zapłaty: 7479 zł
Podatek dochodowy od sprzedaży - 18% od kwoty wartości sprzedaży netto: 5853 zł

Marzec 2017 - zawarcie nowej umowy leasingowej, wpłata całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży pojazdu jako czynsz inicjalny, przeznaczenie pojazdu: użytek mieszany (50% VAT)
Czynsz inicjalny - 40000 zł brutto, 32520 zł netto
Odliczenie 50% VAT od czynszu inicjalnego - 3739 zł
Pomniejszenie podatku dochodowego (kwota netto+nieodliczony VAT)- 36260*18%=6526 zł

Sumarycznie "bilans" z obu transakcji:
VAT - 7479-3739=3740 zł do dopłaty
Dochodowy - 673 zł "na plus"

Samochód jest z homologacją N1 (ciężarowy) i był kupiony w "okienku derogacyjnym" z pełnym odliczeniem VAT (I kw.2014r) ale to chyba nie ma już teraz większego znaczenia.
Czy dobrze to liczę? Dodam że firma jest na rozliczeniu kwartalnym, więc "bilans" liczyłem przy założeniu że zmieszczę się w pierwszym kwartale z obiema transakcjami.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

Sprawdziłem kwoty, wygląda na to, że wszystko jest dobrze policzone.

No może zapomniałeś tylko o możliwości odliczenia VAT (50% z 23%) i PIT (18%) od faktury wykupowej... :D
A po sprzedaży dodatkowo możesz zastosować korektę 50% VAT nieodliczonego przy wykupie, czyli całe 48 zł jeżeli sprzedaż jeszcze w lutym lub 44 zł jeżeli w marcu. :D
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

I jeszcze pytanie przy okazji - rozumiem, że zamierzasz wyleasingować samochód o wartości ok. 90 tys. zł brutto?

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: n3lly »

Faktury wykupowej i korekty nie brałem pod uwagę ze względu na karykaturalność tych kwot... :)
Jarosław, rozumiem że pytanie o wartość nowego przedmiotu leasingu wiąże się z maksymalną wartością czynszu inicjalnego (40-45%)? Tego jeszcze nie wiem, aczkolwiek kwota 40k ze sprzedaży auta też jest narazie czysto teoretyczna.
Pytanie: rozumiem że możliwości optymalizacji podatkowej (szczególnie VAT) na tym się kończą? Oczywiście wiem o wykupie prywatnym ale ze względu na przebieg pojazdu wolałbym sprzedać pojazd przed upływem dodatkowych 6-ciu miesięcy.

Awatar użytkownika
palacz

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: palacz »

Jarosław Król pisze:I jeszcze pytanie przy okazji - rozumiem, że zamierzasz wyleasingować samochód o wartości ok. 90 tys. zł brutto?
Przy kwartalnym vacie można wziąć 45% wpłaty i pierwszą lub pierwszą i drugą ratę wysoką, żeby odliczyć dużo vatu. Wtedy można samochód tańszy wziąć jeśli wiecie o co mi chodzi :)

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: n3lly »

45% to jest max dla nowego auta czy dla używanego też ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Jarosław Król »

n3lly pisze:45% to jest max dla nowego auta czy dla używanego też ?
To jest max niezależnie od rodzaju przedmiotu.

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: n3lly »

Panowie a wykup prywatny i sprzedaż przed upływem 6 m-cy rodzi skutki w zeznaniu rocznym PIT (wykazanie w rubryce inny dochód) ? Czy to się płaci jakoś poza PIT-em?

Awatar użytkownika
palacz

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: palacz »

Wykazuje się w PIT-36 jako "inne źródła"

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: n3lly »

Co w sytuacji gdy adres prowadzenia działalności gosp. jest inny niż adres zamieszkania? Umowę k-s zawierać na adres dg + nazwa firmy w umowie czy na prywatne dane teleadresowe? Chcę sprzedać pojazd od razu po wykupie, bez rejestrowania na mnie (nabywca otrzyma kopię faktury wykupowej + umowę k-s) .


ODPOWIEDZ