Rata leasingowa ile nie "oddam"

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
janek

Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

Podobno nie ma głupich pytań więc zaryzykuje.....

Myślę o leasingu auta na jednoosobową firmę, np. 3 letnim Oplu Insignia wartym ok. 50 tys. zł.
Wszelkie kalkulatory leasingowe pokazują mi, że wygląda to tak:

Cena netto pojazdu - 38500
Vat - 11500
Razem: 50 tys.
Okres: 48 m-c
Wpłata własna: 20 proc (7700)
Daje to mi ratę na poziomie: 750 netto

Nie zarabiam dużo, profil dzialalności pozbawia mnie dużej ilości kosztów, więc zazwyczaj co miesiąc oddaje do US 800-1000 zł VAT i ok 400 zł dochodowego.

W jaki sposób rata leaisgu w tej wysokości zmniejszy moje podatki?

janek z gory dziękuje


// Pomocny artykuł: Oblicz oszczędność podatkową w leasingu operacyjnym


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: Michał Krupiński »

Napisz jeszcze w jakiej wysokości płacisz podatek dochodowy (procentowo), to Ci podam liczby.

Samochód - wnoszę po marce i modelu - że interesuje Cię typowo osobowy? Pytam, żeby mieć 100% pewność, że nie np.: dwuosobowe "ciężarówki", żeby móc odliczać cały VAT.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
janek

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

19 proc.
No tak osobowy, wiem, że kiedyś były homologacje i kratki, teraz rozumiem, że już jest inaczej. Dzięki, czekam na liczby.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: Michał Krupiński »

janek pisze:19 proc.
No tak osobowy, wiem, że kiedyś były homologacje i kratki, teraz rozumiem, że już jest inaczej. Dzięki, czekam na liczby.
Czynsz inicjalny - wpłacasz 20% czyli 7700 zł, które jest Twoim kosztem uzyskania przychodu. Do tego masz VAT w wysokości 1771 zł.
Ponieważ jest to samochód osobowy, to odliczyć z VAT możesz 60%, czyli 1063 zł
Pozostałe 40% VAT, którego nie możesz odliczyć staje się także kosztem uzyskania przychodu, czyli:
Oszczędność na podatku dochodowym = 7700 + 708 (z nieodliczonego VAT) * 19% = 1598 zł
Oszczędność na VAT = 1063 zł

Jeżeli chodzi o ratę 750 zł netto, to jest to odpowiednio:
Oszczędność na podatku dochodowym = 750 + 172 (z nieodliczonego VAT) * 19% = 175 zł
Oszczędność na VAT = 103 zł
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
janek

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

mhm dzięki, rozumiem oczywiście, że ratą leasingową nie da się zastąpić podatku, czyli w przypadku moich dochodów i kosztów powiedzmy: w jednym miesiącu nie zapłaciłbym VAT (1063), przez mniej więcej 3 podatku dochodowego (1598), ale pozniej łączne koszty obniżające kasę którą oddaje do US tytułem raty, nie przekroczyły by 300 zł. czy mam rację?

Awatar użytkownika
janek

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

a jak to się ma do tych wyliczeń, które znalazłem w poradniku dla "zielonych"?
tutaj kwota auta jest wprawdzie 10 tys większa, ale oszczędności nieporównywalne.


Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!
przez Tomek_P » 4 lip 2012, o 23:34

lukasz2002, Tu masz przykład jak się liczy tarczę podatkową , czyli to co możesz zaoszczędzić na podatku biorąc leasing.
Oczywiście zależy według jakiej skali podatkowej płacisz dochodowy.

LEASING:
wartość auta: 50 000 netto 61 000 brutto
Opłata wstępna: 20% 10 000 netto 12 200 brutto
suma rat 36 m-cy(uśredniając) 44 814 netto 54 673 brutto
RAZEM 54 814 netto 66 873 brutto
ZAOSZCZĘDZONY PODATEK:
Opłata wstępna 10 000 + 2200 VAT
VAT do odlicenia (60% z 2200) 1320 pln
VAT nie podlegający odliczeniu 880 pln
KOSZT UZYSKANIA przychodu 10 000
RAZEM 10 880
Wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu + VAT niepodleg. odliczeniu x stopa podatkowa: 10 880 x19% = 2067
SUMA RAT brutto : 44 814 + 9 859 VAT
VAT do odliczenia 4680 (6000-1320)
VAT niepodleg. odliczeniu 5179 pln
Koszt uzyskania przych 44 814
RAZEM 49 993
Wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu + VAT niepodleg. odliczeniu x stopa podatkowa: 49 993 x19% = 9499
Oszczędność z odpisu VAT 6000
Oszczędność z odpisu podatku dochodowego 11 566
SUMA OSZCZĘDNOŚCI: 17 566

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: Michał Krupiński »

janek pisze:a jak to się ma do tych wyliczeń, które znalazłem w poradniku dla "zielonych"?
tutaj kwota auta jest wprawdzie 10 tys większa, ale oszczędności nieporównywalne.
Przecież to jest dokładanie to samo. :roll:

Ja Ci podałem oszczędność na podatku Vat i dochodowym w rozbiciu na czynsz inicjalny i na miesięczną ratę.

Jak sobie zsumujesz wszystko (czyli rata x 48 miesięcy), to też Ci wyjdzie "nieporównywalna" kwota? Come on. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: Tomasz Piotrowski »

janek pisze:mhm dzięki, rozumiem oczywiście, że ratą leasingową nie da się zastąpić podatku, czyli w przypadku moich dochodów i kosztów powiedzmy: w jednym miesiącu nie zapłaciłbym VAT (1063), przez mniej więcej 3 podatku dochodowego (1598), ale pozniej łączne koszty obniżające kasę którą oddaje do US tytułem raty, nie przekroczyły by 300 zł. czy mam rację?
Jest tak jak piszesz.

Gdyby podatek wynosił 100%, to wtedy mógłbyś zastąpić go kosztami czyli ratą leasingową.
Ponieważ jednak wynosi "tylko" 19%, to odliczasz "tylko" tyle. ;)

Awatar użytkownika
janek

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

Michael pisze:
janek pisze:a jak to się ma do tych wyliczeń, które znalazłem w poradniku dla "zielonych"?
tutaj kwota auta jest wprawdzie 10 tys większa, ale oszczędności nieporównywalne.
Przecież to jest dokładanie to samo. :roll:

Ja Ci podałem oszczędność na podatku Vat i dochodowym w rozbiciu na czynsz inicjalny i na miesięczną ratę.

Jak sobie zsumujesz wszystko (czyli rata x 48 miesięcy), to też Ci wyjdzie "nieporównywalna" kwota? Come on. ;)

Dawno nie wdziałem, żeby na forum, ktoś w tak subtelny sposób powiedział komuś - jesteś idiotą;)
Dzięki, chyba wszystko kapuje.

Awatar użytkownika
janek

Re: Rata leasingowa ile nie "oddam"

Post autor: janek »

Tomek_P pisze:
janek pisze:mhm dzięki, rozumiem oczywiście, że ratą leasingową nie da się zastąpić podatku, czyli w przypadku moich dochodów i kosztów powiedzmy: w jednym miesiącu nie zapłaciłbym VAT (1063), przez mniej więcej 3 podatku dochodowego (1598), ale pozniej łączne koszty obniżające kasę którą oddaje do US tytułem raty, nie przekroczyły by 300 zł. czy mam rację?
Jest tak jak piszesz.

Gdyby podatek wynosił 100%, to wtedy mógłbyś zastąpić go kosztami czyli ratą leasingową.
Ponieważ jednak wynosi "tylko" 19%, to odliczasz "tylko" tyle. ;)
No tak, czyli żeby jeździć trzeba płacić;)


ODPOWIEDZ