Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Marcin Woźniak

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Marcin Woźniak »

Jarosław Król pisze:Dzięki za inspirację, faktycznie stworzymy oddzielny artykuł dla nievatowców. Co prawda w tym artykule (na dole) jest podane rozwiązanie dla nievatowców, ale dotyczy innej sytuacji niż ta, o którą pytasz.

Odpowiadam:
bonifacy123 pisze:1. Rozumiem, ze nie odliczam VAT, ale cała kwota brutto jest u mnie kosztem uzyskania przychodu, zarówno opłata inicjacyjna, każda rata leasingowa, jak i wykup.
Tak - wszystko w koszty. Z tym, że wykup jeżeli jest powyżej kwoty 3,5 tys. zł netto, to nie można jednorazowo w KUP, tylko trzeba amortyzować.
Ewentualnie wykupu można w ogóle nie wliczać w koszty, tj. nie wprowadzać samochodu do działalności, tylko wykupić prywatnie, co powinno pozwolić uniknięcia opodatkowania przy odsprzedaży auta. Więcej na ten temat: https://www.fmleasing.pl/porady/jak-kor ... t-leasingu
bonifacy123 pisze:2. Nie tyczy sie mnie określenie przeznaczenia samochodu (służbowy/mieszany), wszystkie koszty eksploatacji, paliwa płace w cenach brutto i to bedzie kosztem uzyskania przychodu.
Tak.
bonifacy123 pisze:4. Czy wzięcie samochodu na fakture VAT marża jest w moim przypadku tożsame z wzięciem na pełną fakturę VATowska?
Nie jest tożsame. Przy leasingu operacyjnym doszedłby VAT23% od czynszu, każdej raty itd., co w Twoim przypadku podrożyłoby leasing o 23%, czego, jako nievatowiec, nie mógłbyś odliczyć. Pozostaje leasing finansowy, gdzie VAT liczony jest zazwyczaj tylko od odsetek, więc rozwiązanie lepsze, ale też nie idealne. Najlepiej jednak wybrać samochód sprzedawany na fvat 23%.
bonifacy123 pisze:3. Moja tarcza podatkowa to 60tys*0.19 i nic ponadto.
Generalnie tak.
bonifacy123 pisze:5. Macie jakies porady, jak ugryźć temat zeby było najkorzystniej?
Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe to w zasadzie wszystko.
Witam!
Mam pytanie dotyczące typu pojazdu podlegającego leasingowy. W salonie akurat Fiata sprzedawca powiedział że biorąc samochód typu sedan mogę odliczyć tylko połowę wartości pojazdu natomiast kombi lub hatchback całość??? Nie wiem czy się nie pomylił a propos vatu? Natomiast ja nie jestem vatowcem. Z powyższych dyskusji wynika że mogę w kup odliczyć całość raty leasingu co miesiąc. A czy opłata inicjacyjna ma obwarowanie dotyczące kwoty 3500zł netto czyli amortyzacji nie całościowej czy np gdy opłata inicjacyjna wyniesie ponad 3500zł netto to mogę to w danym miesiącu w pełni amortyzowac?
Dzięki i pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Marcin Woźniak pisze:Mam pytanie dotyczące typu pojazdu podlegającego leasingowy. W salonie akurat Fiata sprzedawca powiedział że biorąc samochód typu sedan mogę odliczyć tylko połowę wartości pojazdu natomiast kombi lub hatchback całość??? Nie wiem czy się nie pomylił a propos vatu?
To jakieś nieporozumienie. Każdy samochód osobowy pozwala na odliczenie jedynie 50% VAT, jeśli nie da się fiskusowi udowodnić, że jest wykorzystywany jedynie do celów działalności. Nie ma znaczenia rodzaj nadowzia.

Musiałby to być samochód typowo dostawczy, np.: z jednym rzędem siedzeń, żeby pozwalał na odliczanie VAT w całości.
Marcin Woźniak pisze:Natomiast ja nie jestem vatowcem. Z powyższych dyskusji wynika że mogę w kup odliczyć całość raty leasingu co miesiąc. A czy opłata inicjacyjna ma obwarowanie dotyczące kwoty 3500zł netto czyli amortyzacji nie całościowej czy np gdy opłata inicjacyjna wyniesie ponad 3500zł netto to mogę to w danym miesiącu w pełni amortyzowac?
Dzięki i pozdrawiam
Czynsz inicjany niezależnie od jego wysokości zaliczasz w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Awatar użytkownika
Marcin Woźniak

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Marcin Woźniak »

Dzięki za odpowiedź.
Czyli nie będąc płatnikiem VAT rozliczam w KUP normalnie jak leci całość leasingu? Tzn opłata inicjalna wszystkie raty leasingowe i koszt wykupu najlepiej nie przekraczający 3500 ale tak czy inaczej te 3500 to ma być kwotą netto czy w moim przypadku brutto?
Rozliczam w takim razie cały koszt leasingu i samochodu który po wykupu przechodzi na majątek firmy tak?? I nie ma znaczenia typ pojazdu osobowego?
Dzięki
Marcin

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Jest tak jak napisałeś, a co do amortyzacji to w przypadku nievatowca bierze się kwotę 3500 brutto jako "graniczną"

Awatar użytkownika
Marcin Woźniak

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Marcin Woźniak »

Wielkie Dzięki!!
Pozdrawiam
Marcin Woźniak

Awatar użytkownika
Oxa

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Oxa »

Proszę o rzetelną odpowiedź.
Jdg - praktyka lekarska. Leasing sam osobowego od 2016r. Obecnie - koszty uzyskania przychodow: rata brutto leasingu (mam jedną pozycję w fakturze vat) i w 2016 faktura z wart brutto czynszu inicjalnego.
Umowa leasingu sam konczy mi się w lutym. Zatem nowy samochod zamowiony z odbiorem na rok następny. Co do terminu podpisania umowy na nowy samochod, to mimo wszystko -sklaniam się od lutego 2019, tak zeby "dokonczyc" rozliczenie starego auta i z nową umową leasingowac to drugie. I tak: auto bedzie warte niewiele ponad 150tys.
Czy nadal będę mógł wliczyc w kup wart brutto (z vatem) raty leasingowej , oczywiscie po zmianach do limitu 150tys? Ciagle ma tutaj zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 43 uopdof?
Zastanawiam sie tez co jesli faktura na nowe auto bedzie miala 2 pozycje - część za wynajem - do limitu 150tys i koszty eksploatacyjne -- wtedY bedzie mozna zaliczyc 75% ale od wart brutto? W cenie leasingu mam miec bowiem zawarty pakiet przeglądów.
Wybaczcie laikowi brak poprawnego słownictwa. Dzięki..

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Lui »

Oxa pisze:Proszę o rzetelną odpowiedź.
Jdg - praktyka lekarska. Leasing sam osobowego od 2016r. Obecnie - koszty uzyskania przychodow: rata brutto leasingu (mam jedną pozycję w fakturze vat) i w 2016 faktura z wart brutto czynszu inicjalnego.
Umowa leasingu sam konczy mi się w lutym. Zatem nowy samochod zamowiony z odbiorem na rok następny. Co do terminu podpisania umowy na nowy samochod, to mimo wszystko -sklaniam się od lutego 2019, tak zeby "dokonczyc" rozliczenie starego auta i z nową umową leasingowac to drugie. I tak: auto bedzie warte niewiele ponad 150tys.
Czy nadal będę mógł wliczyc w kup wart brutto (z vatem) raty leasingowej , oczywiscie po zmianach do limitu 150tys? Ciagle ma tutaj zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 43 uopdof?
Zastanawiam sie tez co jesli faktura na nowe auto bedzie miala 2 pozycje - część za wynajem - do limitu 150tys i koszty eksploatacyjne -- wtedY bedzie mozna zaliczyc 75% ale od wart brutto? W cenie leasingu mam miec bowiem zawarty pakiet przeglądów.
Wybaczcie laikowi brak poprawnego słownictwa. Dzięki..
Tak - wszystko się zgadza. Liczysz od wartości brutto jeśli nie jesteś vatowcem.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
Oxa

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Oxa »

Dzień dobry,

Zmierzam ku podpisaniu drugiej umowy leasingu operacyjnego - jednoosobowa praktyka lekarska. zastanawia mnie ciągle kwestia faktur rat leasingowych.

Wg wstępnej kalkulacji w koszt samochodu mam mieć "wrzucone" koszty przeglądów, opon - niewątpliwie jest to wg mnie koszt eksploatacji i wg nowych przepisów, kup są w tym przypadku 75% wart brutto tej części . Jeśli będą dwie pozycje, to wszystko jasne. Pierwsza do wysokości limitu 150tys brutto, druga 75%. Co natomiast - jak twierdzi mój leasingodawca - faktura będzie miała jedną pozyjcję (tak jak do tej pory przy pierwszym samochodzie)?
Pod koniec roku udało mi się nawet dodzwonić na informację skarbową i tam miły pan, po konsultacji z innym panem ekspertem uznali, że pomimo kosztów serwisu, przeglądów, opon w wartości samochodu leasingowanego , jeśli w fakturze jest jedna pozycja, to po zmianach od 2019r. obowiązuje limit 150 tys brutto do tej jednej pozycji.
Może ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem - w cenę auta wkalkulowane koszty eksploatacji? Jak zaksięgować taką fakturę z jedną pozycją brzmiącą -- rata leasingowa..

W opcji pierwszego leasingu, koszt serwisu, przeglądów leżał po mojej stronie i wtedy faktura za przeglądy szła w koszty. Teraz chyba wolę mieć to w racie, wygodniejsze.

Pozdrawiam M.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Oxa pisze:Pod koniec roku udało mi się nawet dodzwonić na informację skarbową i tam miły pan, po konsultacji z innym panem ekspertem uznali, że pomimo kosztów serwisu, przeglądów, opon w wartości samochodu leasingowanego , jeśli w fakturze jest jedna pozycja, to po zmianach od 2019r. obowiązuje limit 150 tys brutto do tej jednej pozycji.
Wszystko się zgadza. Nie wynika to co prawda wprost z ustawy, ale jeszcze w ubiegłym roku MF informowało, że tak należy to interpretować - jeśli nie da się rozdzielić na fakturze części finansowej od eksploatacyjnej, to całość idzie w koszty w całości lub proporcjonalnie do limitu 150 tys. zł jeśli droższe auto.

Wkrótce MF powinno opublikować objaśnienia do ustawy i niewykluczone, że poruszą w nich tą kwestię.


ODPOWIEDZ