Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
slawko

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: slawko »

moje pytanie dotyczy leasingu zwrotnego, jeśli ktoś mógłby to rozpisać :)

załóżmy, że pojazd osobowy kosztuje 90 000 zł, nabyłem go wa ramach umowy z osobą fizyczną nabywając na firmę i bez wprowadzania do ewidencji ŚT. Mam IDG zwolniony z VAT, chciałbym leasing zwrotny, nie rozumiem tylko czy odsprzedając teraz pojazd do leasingodawcy mam doliczyć VAT (którego nie jestem płatnikiem)??

teroetycznie w zwrotnym leasingu leasingodawca będzie do raty leasingowej doliczał VAT.

Jest ktoś w stanie to rozsądnie wytłumaczyć?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Lui »

Możesz sprzedać ten samochód na podstawie faktury VAT-marża, a leasing zrobić finansowy, żeby nie płacić VAT do każdej raty.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
slawko

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: slawko »

Lui pisze:Możesz sprzedać ten samochód na podstawie faktury VAT-marża, a leasing zrobić finansowy, żeby nie płacić VAT do każdej raty.
dziękuję za odp
tyle, że wtedy cenowo niczym nie różni się to od zwykłego kredytu gotówkowego na dzień dzisiejszy bez wymuszania określonych ubezpieczeń itp.
pytanie czy da się zrobić leasing operacyjny zwrotny w tym przypadku i jeśli ktoś mógłby sensownie to rozpisać na cyferkach, byłbym wdzięczny :)

Awatar użytkownika
aro

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: aro »

Witam,
czytam o leasingu operayjnym dla nievatowca i użytkowaniu pojazdu w cyklu mieszanym /firma i prywatnie/ i już nic nie rozumie.
Jedni piszą że faktury za leasing miesięczne i za wpłate inicjująca można wrzucać w koszty jako 100% wartości brutto. Ale też spotkałem opinie, że w koszty /faktury za leasing/ powinno się wrzucic tylko 75% wartości faktury gdyż auto bedzie użytkowane w cyklu mieszanym.
Jak faktycznie powinno być 75 % czy 100%. bo to robi sporą różnicę.
prosze o rzetelną odpowiedź.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

aro pisze: 8 lut 2021, o 10:35 Witam,
czytam o leasingu operayjnym dla nievatowca i użytkowaniu pojazdu w cyklu mieszanym /firma i prywatnie/ i już nic nie rozumie.
Jedni piszą że faktury za leasing miesięczne i za wpłate inicjująca można wrzucać w koszty jako 100% wartości brutto. Ale też spotkałem opinie, że w koszty /faktury za leasing/ powinno się wrzucic tylko 75% wartości faktury gdyż auto bedzie użytkowane w cyklu mieszanym.
Jak faktycznie powinno być 75 % czy 100%. bo to robi sporą różnicę.
prosze o rzetelną odpowiedź.
Jeśli samochód nie kosztuje więcej niż 150 tys. zł, to w koszty wrzucasz 100% kwoty brutto z faktury za leasing.

75% to jest inna sprawa - jest to procent wydatków eksploatacyjnych, który można zaliczyć w koszty, czyli części, paliwo, przeglądy, opony itp. Nie dotyczy to leasingu.

Awatar użytkownika
BrodatyPadre

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: BrodatyPadre »

Witam serdecznie. Trochę z innej beczki: chciałbym wziąć w leasing urządzenie kosmetyczne opodatkowane 23% Vatem. Działalność na KPiR, nie jestem Vatowcem. Rozumiem, że leasing finansowy raczej nie będzie korzystny z tego względu, że przedmiot leasingu nie jest opodatkowany Vatem mniejszym niż 23%. Co bedzie dla mnie najbardziej korzystne w tym wypadku? Leasing operacyjny, a może pożyczka leasingowa? Gdzie mogę mieć najlepsze korzysci podatkowe?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jose

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jose »

Cześć!
Czy moglibyście mi powiedzieć jak głupiemu ("explain it to me like to a golden retriver", przepraszam za rażący brak wiedzy, dopiero zaczynam przygodę) jak działa tarcza podatkowa w takim przypadku?:
JDG działalność medyczna, zwolniony z VAT-u jako podatnik.
Finansowanie samochodu o wartości 90K (brutto) w leasing operacyjny, okres 36miesiace :
1) wpłata własna 30k - to idzie jako koszt uzyskania przychodu (KUP)
2) rata ok. 1500 zł (brutto) - całą liczę jako KUP? (zarówno część odsetkową jak i kapitałową)
3) wykup ok. 6K - tutaj zależy czy na osobę prywatną, czy na jdg tak? Raczej wykupywałbym prywatnie, więc nie wliczam tego w KUP
4) paliwo/części/serwis - opłaty eksploatacyjne, więc 75% ich wartości idzie w KUP?
5) jestem nievatowcem, więc nie interesuje mnie w ogóle odliczanie vatu?
6) oprócz wrzucenia w KUP istnieje dla mnie jeszcze jakaś korzyść finansowa? Czytam o odliczeniu 19% PIT, że od raty mogę te 19% (jeśli jestem na liniowym) odliczyć (w przypadku 1500zł) 285zł, ale szczerze nie za bardzo rozumiem jak to ma działać, czy po prostu w KUP wrzucam 1500-285zł, czyli mam niższy KUP czy jak? Jakby ktoś mógł to w kilku słowach wyjaśnić to będę turbo wdzięczny!

Dzięki z góry!

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Michał Krupiński »

Cześć! :)
Odpowiadam poniżej:
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:421) wpłata własna 30k - to idzie jako koszt uzyskania przychodu (KUP)
Tak
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:422) rata ok. 1500 zł (brutto) - całą liczę jako KUP? (zarówno część odsetkową jak i kapitałową)
Tak
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:423) wykup ok. 6K - tutaj zależy czy na osobę prywatną, czy na jdg tak? Raczej wykupywałbym prywatnie, więc nie wliczam tego w KUP
Tak (nie wliczasz w KUP jeśli wykup prywatny)
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:424) paliwo/części/serwis - opłaty eksploatacyjne, więc 75% ich wartości idzie w KUP?
Tak
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:425) jestem nievatowcem, więc nie interesuje mnie w ogóle odliczanie vatu?
Zgadza się - w KUP wliczasz kwoty brutto (razem z vatem)
Jose pisze: 18 mar 2021, o 15:426) oprócz wrzucenia w KUP istnieje dla mnie jeszcze jakaś korzyść finansowa? Czytam o odliczeniu 19% PIT, że od raty mogę te 19% (jeśli jestem na liniowym) odliczyć (w przypadku 1500zł) 285zł, ale szczerze nie za bardzo rozumiem jak to ma działać, czy po prostu w KUP wrzucam 1500-285zł, czyli mam niższy KUP czy jak? Jakby ktoś mógł to w kilku słowach wyjaśnić to będę turbo wdzięczny!
To nie tak...

Osiągasz przychody - dla przykładu przyjmijmy, że to będzie kwota 8000 zł miesięcznie. Zapłaciłbyś od tego podatek w wysokości 19% x 8000 zł = 1520 zł.
Jednak tu pojawia się koszt uzyskania przychodu w postaci raty leasingowej w wysokości 1500 zł.
Dochód = Przychód - KUP = 6500 zł
Od tego dochodu zapłacisz podatek 19% x 6500 zł = 1235 zł

Czyli ta oszczędność pojawia się w momencie rozliczenia podatku, bo do US zapłacisz o te 285 zł mniej (1520 - 1235 zł = 285 zł)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ