Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
bonifacy123
Posty: 1
Rejestracja: 6 sty 2017, o 10:22

Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: bonifacy123 »

Cześć,

Większość artykułów i forów dotyczy sytuacji VATowcow, bardzo mało jest informacji w kwestii leasingu dla bezwatowcow. Kilka pytań, które mam nadzieje, że przerodzą się w ciekawy artykuł na stronie fmleasing. Taka sytuacja u mnie: Działalność medyczna, zwolniony z VAT, chęć wzięcia leasingu na 60tys zł brutto, samochód używany 3 lata, okres spłaty 36 rat.
1. Rozumiem, ze nie odliczam VAT, ale cała kwota brutto jest u mnie kosztem uzyskania przychodu, zarówno opłata inicjacyjna, każda rata leasingowa, jak i wykup.
2. Nie tyczy sie mnie określenie przeznaczenia samochodu (służbowy/mieszany), wszystkie koszty eksploatacji, paliwa płace w cenach brutto i to bedzie kosztem uzyskania przychodu.
4. Czy wzięcie samochodu na fakture VAT marża jest w moim przypadku tożsame z wzięciem na pełną fakturę VATowska?
3. Moja tarcza podatkowa to 60tys*0.19 i nic ponadto.
5. Macie jakies porady, jak ugryźć temat zeby było najkorzystniej?

Przeszukałem cały Internet, ale niestety jezeli artykuł dotyczy "bezwatowca" to pochodzi z 2012 roku :)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Dzięki za inspirację, faktycznie stworzymy oddzielny artykuł dla nievatowców. Co prawda w tym artykule (na dole) jest podane rozwiązanie dla nievatowców, ale dotyczy innej sytuacji niż ta, o którą pytasz.

Odpowiadam:
bonifacy123 pisze:1. Rozumiem, ze nie odliczam VAT, ale cała kwota brutto jest u mnie kosztem uzyskania przychodu, zarówno opłata inicjacyjna, każda rata leasingowa, jak i wykup.
Tak - wszystko w koszty. Z tym, że wykup jeżeli jest powyżej kwoty 3,5 tys. zł netto, to nie można jednorazowo w KUP, tylko trzeba amortyzować.
Ewentualnie wykupu można w ogóle nie wliczać w koszty, tj. nie wprowadzać samochodu do działalności, tylko wykupić prywatnie, co powinno pozwolić uniknięcia opodatkowania przy odsprzedaży auta. Więcej na ten temat: https://www.fmleasing.pl/porady/jak-kor ... t-leasingu
bonifacy123 pisze:2. Nie tyczy sie mnie określenie przeznaczenia samochodu (służbowy/mieszany), wszystkie koszty eksploatacji, paliwa płace w cenach brutto i to bedzie kosztem uzyskania przychodu.
Tak.
bonifacy123 pisze:4. Czy wzięcie samochodu na fakture VAT marża jest w moim przypadku tożsame z wzięciem na pełną fakturę VATowska?
Nie jest tożsame. Przy leasingu operacyjnym doszedłby VAT23% od czynszu, każdej raty itd., co w Twoim przypadku podrożyłoby leasing o 23%, czego, jako nievatowiec, nie mógłbyś odliczyć. Pozostaje leasing finansowy, gdzie VAT liczony jest zazwyczaj tylko od odsetek, więc rozwiązanie lepsze, ale też nie idealne. Najlepiej jednak wybrać samochód sprzedawany na fvat 23%.
bonifacy123 pisze:3. Moja tarcza podatkowa to 60tys*0.19 i nic ponadto.
Generalnie tak.
bonifacy123 pisze:5. Macie jakies porady, jak ugryźć temat zeby było najkorzystniej?
Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe to w zasadzie wszystko.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Oto i wspomniany artykuł, który pewnie będzie jeszcze rozbudowywany o kolejne pojawiające się kwestie i pytania (można je zadawać w tym wątku), ale na razie powinno to wystarczyć, żeby rozwiać większość wątpliwości.
...
Czytaj dalej: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT

Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Łukasz »

Dzień dobry, chciałbym się dołączyć do tego tematu i poprosić o wyjaśnienie czy w moim wypadku kupienie auta w leasing zmieniłoby ilość płaconego podatku dochodowego i w jakim stopniu? Proszę mi wybaczyć jeśli pytanie jest proste lub będę używał niewłaściwych słów ale jestem w tym temacie kompletnym laikiem. Prowadzę działalność gospodarczą medyczną, załóżmy że mój przychód miesięcznie to ok 7000zł, KUP to ok 3500zł, podatek dochodowy jak dobrze rozumiem to ok 700zł (zaokrąglając). Jak zmieni się wysokość tego podatku jeśli ratę leasingu miałbym na poziomie 500-600zł?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

@ Łukasz - O te 500-600 złotych wzrośnie Ci KUP. Podatek dochodowy zmaleje o około 100 złotych.

Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Łukasz »

dziękuję za odpowiedź:) myślałem że to bardziej skomplikowane:) ale proszę mnie poprawić jeśli się mylę ale do KUP dojdzie też chyba koszt amortyzacji samochodu? Wiec idąc dalej tym tropem jednak wysokość podatku się zmniejszy?

Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Łukasz »

Ja po prostu chce zrozumieć czy wzięcie samochodu w leasing jest jakimś rozwiązaniem żeby pieniądze, które przelewam z tytułu podatku można by było zagospodarować jakoś inaczej.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Łukasz pisze:dziękuję za odpowiedź:) myślałem że to bardziej skomplikowane:) ale proszę mnie poprawić jeśli się mylę ale do KUP dojdzie też chyba koszt amortyzacji samochodu? Wiec idąc dalej tym tropem jednak wysokość podatku się zmniejszy?
Jeżeli ma to być leasing operacyjny, to nie masz prawa do amortyzacji pojazdu, ale "dzięki temu" możesz wrzucać całą ratę w koszty.

Chcąc amortyzować samochód musiałbyś skorzystać z leasingu finansowego, ale wtedy nie mógłbyś wliczyć w koszty całej raty, a tylko jej cześć odsetkową, ale przy tak niskim jak obecnie oprocentowaniu odsetki to są grosze.

Nie można jednocześnie zaliczać w koszty całej raty i amortyzacji.
Łukasz pisze:Ja po prostu chce zrozumieć czy wzięcie samochodu w leasing jest jakimś rozwiązaniem żeby pieniądze, które przelewam z tytułu podatku można by było zagospodarować jakoś inaczej.
Była kiedyś dyskusja na ten temat: https://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?t=4839
Niestety nie da się "zastąpić" należności do US ratą leasingu w takiej samej wysokości.

Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Łukasz »

Dziękuję, teraz zrozumiałem

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny. Działalność medyczna

Post autor: Jarosław Król »

Dyskusja, która pojawiła się w tym temacie o szkodzie leasingobiorcy-nievatowca likwidowanej z OC sprawcy została wydzielona do oddzielnego wątku:
Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?


ODPOWIEDZ