Leasing a ryczałt 8,5% Bez VAT

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Neraglek
Posty: 1
Rejestracja: 1 maja 2018, o 11:09

Leasing a ryczałt 8,5% Bez VAT

Post autor: Neraglek »

Witam serdecznie.

Obecnie jestem na ryczałcie 8,5% bez VATu. Planuje wzięcię w leasing auta używanego.
Czy w obecnej sytuacji będę musiał przejść na vat? Jesli tak jak wtedy będzię wyglądało moje rozliczanie? Na mój chłopski rozum, w moim przypadku słabo opłaca się przejście na vat gdyż przykładowo:

Zarobiłem w danym miesiącu 10000zł, od tego na VATcie odprowadzam 2300zł podatku do urzędu skarbowego, czyli pozostaje mi 7700zł. Jedyne koszta jakie wygeneruje, to powiedzmy paliwo 300zł oraz rata leasingu 1700zł. Czyli łącznie 2000zł-23% z tego to 460zł. Jeśli mogę odliczyć połowę VATu to wychodzi na 230zł. Czyli 7700+230zł daje nam 7930zł po odliczeniu podatków.

Ta sama sytuacja na ryczałcie 8,5% to 10000-850=9150zł
9150zł-7930zł=1220zł różnicy na niekorzyść dla mnie. Jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić, bo w obecnej sytuacji słabo ten leasing mi się opłaca.

Czy istnieje jednak możliwość, abym wziął leasing jako osoba prywatna, pomijając działalność gospodarczą? Słyszałem o tym, że banki coś takiego oferują. Czy wtedy mógłbym pozostać na ryczałcie 8,5% i nie zgłaszać się do VATu?

Pozdrawiam!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pamiętaj, żeby przeczytać nasz poradnik o ryczałcie:
Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing a ryczałt 8,5% Bez VAT

Post autor: Jarosław Król »

Neraglek pisze:Czy w obecnej sytuacji będę musiał przejść na vat?
Nie trzeba być vatowcem, żeby móc skorzystać z leasingu na firmę.

Neraglek pisze:9150zł-7930zł=1220zł różnicy na niekorzyść dla mnie. Jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić, bo w obecnej sytuacji słabo ten leasing mi się opłaca.
Twoje obliczenia wydają się błędne. Obecnie jako nievatowiec wystawiasz rachunki bez doliczonego VAT.
Więc jeśli Twoje obecne rachunki opiewają na kwotę 10 tys., to po zostaniu vatowcem wystawiałbyś fakturę vat na kwotę 10 tys. + VAT, czyli 12,3 tys. zł brutto (jeśli stawka 23% VAT).
I dopiero od tego 2,3 tys. VAT mógłbyś odliczać VAT od paliwa, raty leasingowej itd.

Ważna uwaga na marginesie - jeśli ma to być samochód osobowy, to odliczać możesz tylko połowę VAT za każdej faktury.
Neraglek pisze:Czy istnieje jednak możliwość, abym wziął leasing jako osoba prywatna, pomijając działalność gospodarczą?
Istnieje taka możliwość, ale jak napisałem wcześniej istnieje także możliwość skorzystania z leasingu bez konieczności zostania vatowcem.

Polecam dodatkowo ten materiał: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT



ODPOWIEDZ