Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Lui »

bsx pisze:Sytuacja ma się tak samo z amortyzacja auta kupionego za gotówkę w 2019 np za 80 czy 160 tys? Amortyzujemy 75% wartosci czy 100% czy ta ustawa obejmuje tylko leasing i najem?
To dwie różne sprawy:
1. Amortyzacja i leasing będzie objęta limitem kwotowym 150 tys. zł
2. 75% kosztów podatkowych nie dotyczy ani leasingu ani amortyzacji, a tylko kosztów używania samochodu osobowego (paliwa, oleje, usługi serwisowe, opłaty parkingowe, autostradowe, opony, naprawy, części zamienne itp)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Dyksio

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Dyksio »

Co z kilometrówką ? Czytałem, że jest projekt rezygnacji z ewidencji przebiegu w zamian za zaliczenie w koszty 20% wydatków ponoszonych na eksploatację samochodu prywatnego w celach firmowych. Czy zostało to zatwierdzone ? Czy też może zaliczyć będzie można 75 % wydatków jak w przypadku samochodu leasingowanego ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Dyksio pisze:Co z kilometrówką ? Czytałem, że jest projekt rezygnacji z ewidencji przebiegu w zamian za zaliczenie w koszty 20% wydatków ponoszonych na eksploatację samochodu prywatnego w celach firmowych. Czy zostało to zatwierdzone ? Czy też może zaliczyć będzie można 75 % wydatków jak w przypadku samochodu leasingowanego ?
Tak, jest to w ustawie - eksploatacja samochodu, który jest własnością podatnika, ale nie jest wykazany w majątku firmowym będzie mogła być kosztem uzyskania przychodu w 20% poniesionych wydatków.

Awatar użytkownika
Barbara

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Barbara »

Witam.
Obecnie w spółce mamy trzy auta osobowe w leasingu operacyjnym ale na zasadzie najmu bez wykupu, których wartość przekracza limit 150000 zł. Czy w końcu został zatwierdzony dwuletni okres przejściowy, czy do końca leasingu rozliczam raty w pełnej wysokości? I jeżeli na fakturze w racie leasingu za "najem" nie mam wyszczególnionego jaka część raty dotyczy usługi serwisowej, to czy muszę wystąpić do leasingodawcy o to by zaczął mi to wydzielać?

Awatar użytkownika
Maryjan
Posty: 9
Rejestracja: 29 paź 2018, o 09:48

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Maryjan »

Cześć

Na stronie mamy aktualizację, w której jest napisane, że 75% wydatków eksploatacyjnych będzie też obejmowało stare lizingi. Ale przecież to jest sprzeczne z prawem.
Mam teraz lizing, który brałem na obecnych zasadach bedąc przekonany, że będą one trwały do końca okresu lizingowania, który u mnie kończy się w wakacje 2019. Jakim prawem ktoś zmienia zasady w trakcie trwania umowy? Czy to jest do wygrania w sądzie?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Maryjan pisze:Cześć

Na stronie mamy aktualizację, w której jest napisane, że 75% wydatków eksploatacyjnych będzie też obejmowało stare lizingi. Ale przecież to jest sprzeczne z prawem.
Mam teraz lizing, który brałem na obecnych zasadach bedąc przekonany, że będą one trwały do końca okresu lizingowania, który u mnie kończy się w wakacje 2019. Jakim prawem ktoś zmienia zasady w trakcie trwania umowy? Czy to jest do wygrania w sądzie?
Ale wydatki eksploatacyjne to nie leasing. Leasing odliczasz nadal na obecnych zasadach, a 75% dotyczy np. paliwa itp. do tego leasingowanego samochodu.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Barbara pisze:Witam.
Obecnie w spółce mamy trzy auta osobowe w leasingu operacyjnym ale na zasadzie najmu bez wykupu, których wartość przekracza limit 150000 zł. Czy w końcu został zatwierdzony dwuletni okres przejściowy, czy do końca leasingu rozliczam raty w pełnej wysokości?
Zrezygnowano z dwuletniego okresu przejściowego - obecnie zostaje się na starych zasadach do końca umowy, o ile po 2019 nie wprowadzi się do niej zmian.
Barbara pisze:I jeżeli na fakturze w racie leasingu za "najem" nie mam wyszczególnionego jaka część raty dotyczy usługi serwisowej, to czy muszę wystąpić do leasingodawcy o to by zaczął mi to wydzielać?
Raczej będzie taka konieczność - choć pewnie sami to wprowadzą do systemu. A na harmonogramie do umowy nie było podziału? Zazwyczaj jest to rozdzielane w umowie.

Awatar użytkownika
Jakub

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jakub »

Witam.
Zrezygnowano z dwuletniego okresu przejściowego - obecnie zostaje się na starych zasadach do końca umowy, o ile po 2019 nie wprowadzi się do niej zmian.
Czy złożenie wniosku po 2019 o tzw. "ratę balonową" (czyli jednorazowe zwiększenie raty) będzie traktowane jako zmiana umowy? Okres umowy się nie zmienia, ale powstaje nowy harmonogram.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Jakub pisze:Czy złożenie wniosku po 2019 o tzw. "ratę balonową" (czyli jednorazowe zwiększenie raty) będzie traktowane jako zmiana umowy? Okres umowy się nie zmienia, ale powstaje nowy harmonogram.
Tak, bo zazwyczaj do takiej zmiany konieczne jest podpisanie aneksu.

Awatar użytkownika
mdz

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: mdz »

A co z cesją leasingu? Czy taki leasing da się przejąć na 'starych' warunkach rozliczenia?


ODPOWIEDZ