Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Zdegustowany pisze:A powiedzcie mi jak wygląda sytuacja z amortyzacją środka trwałego jakim jest samochód? kupiłem w kwietniu rozliczam w trybie mieszanym czyli koszty 100% vat 50%. Aktualnie amortyzacje mam w 100% ale jak wejdzie ta ustawa to np. od 2019 będę już miał 50%? To w takim wypadku bardziej korzystnie wypada leasing jak dobrze rozumiem, bo przez cały okres umowy będę mógł odliczać 100% kosztów?
Jeśli wejdzie ograniczenie do 50%, to przepisy przejściowe powinny dotyczyć nie tylko leasingu, ale także amortyzacji samochodów zakupionych przed datą wprowadzenia zmiany.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Spayker »

Jestem ciekawy jak oni zamierzają wprowadzić ograniczenie w zaliczaniu kosztów od leasingu... Widzę to tak - zakładając, że jest 150 tys. zł, to bierzesz leasing na dwa lata z wysokim wykupem, w tym czasie odliczasz 150 tys., a wykup jest transakcją odrębną, więc wykupujesz i możesz amortyzować kolejne 150 tys. zł przez 2,5 roku (amortyzacja z podwyższonym wskaźnikiem) i w ten sposób w 4,5 roku i tak odliczasz 300 tys. od drogiej fury.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Lui »

Słuszna uwaga, ale moim zdaniem będą chcieli jakoś to wyeliminować. Nie wiem jak... Trzeba chyba poczekać na projekt.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
marius

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: marius »

Przychodzę z takim oto problemem ;)
Chciałbym wziąć samochód w leasing jeszcze w tym roku aby "załapać" się na obowiązujące odliczenia podatkowe. Od nowego roku zapewne wejdzie zmiana prawna gdzie można będzie odliczać jedynie 50% z raty przy leasingu na firmę w użytkowaniu mieszanym.
Doczytałem jednak że zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych biorąc leasing przed wejściem w życie tych zmian będę mógł wrzucać pełne raty w koszt. (tutaj dokładniejsze info nt temat: https://www.fmleasing.pl/aktualnosci/wr ... przed-2019)
Tutaj zaczyna się moje właściwe pytanie. Po zamówieniu auta u dilera okres oczekiwania na jego dostarczenie to ok 6 miesięcy, więc decydując się nawet teraz nie mam pewności czy wyrobię się przed nowym rokiem, tak więc czy istnieje możliwość podpisania umowy leasingowej nie otrzymawszy jeszcze auta do odbioru? Tak aby zgodnie z prawem móc przez cały okres leasingowania odliczać pełne raty?

Podsumowując: Czy nawet jeśli zamówiłbym samochód przykładowo w październiku, ale odbierał auto dopiero w okolicach kwietnia 2019r to czy w październiku mogę podpisać umowę z leasingodawcą i przez cały okres leasingu będę odliczał raty na obecnych zasadach?
Przy okazji czy wpłatę wstępną (ok 50tys) muszę w takim wypadku uiścić w październiku czy nie robi to różnicy i może być dopiero przy odbiorze auta?



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Na stronach MF pojawił się projekt nowelizacji ustaw PIT i CIT. Fiskus zamierza wprowadzić 50-procentowy limit kosztów podatkowych dotyczący wydatków eksploatacyjnych, podnieść limit amortyzacji do 150 tys. zł i objąć nim leasing operacyjny osobówek. Projekt zawiera także kuriozalne przepisy przejściowe – ochrona praw nabytych tylko do 31 grudnia 2020. Dlatego zaktualizowaliśmy nasz artykuł: Wszystko o zmianach podatkowych w leasingu, amortyzacji i kosztach samochodów osobowych od 2019

Awatar użytkownika
Arecki

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Arecki »

Czy projekt ustawy mowi cos o wynajmie dlugoterminowym?
Jak wydatki na najem auto beda rozliczne?



ODPOWIEDZ