Wynajem - Ryczałt czy KPiR ?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
JPSAN
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2017, o 18:50

Wynajem - Ryczałt czy KPiR ?

Post autor: JPSAN »

Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się co się bardziej opłaca ? Jestem aktualnie na ryczałcie 5,5 % i odliczam tylko Vat. Mam w wynajmie 2 nowe samochody osobowe . Pierwszy podlega odliczeniu 100 % ( koszt auta 43 tyś. rata 530 zł brutto ) Drugi to 50 % ( koszt auta 141 tyś rata 1100 brutto ).
Po nowym roku wynajmę trzecie auto 50% VAT ( koszt auta ok 220 tyś a więc powyżej 150 tyś.).
Ponieważ posiadam jakieś tam korzyści z bycia ryczałtowcem więc nie do końca jestem przekonany do książki przychodów i rozchodów.Dodam jeszcze ,że płacę sporo zarówno VAT jak i podatku PPE.
W związku z tym moje pytanie brzmi : czy różnica w moich oszczędnościach podatkowych będzie niewielka ? czy też dzieli mnie przepaść i lepiej od nowego roku przejść na KPiR ?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pamiętaj, żeby przeczytać nasz poradnik o ryczałcie:
Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Wynajem - Ryczałt czy KPiR ?

Post autor: Michał Krupiński »

Cześć,
JPSAN pisze:Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się co się bardziej opłaca ? Jestem aktualnie na ryczałcie 5,5 % i odliczam tylko Vat. Mam w wynajmie 2 nowe samochody osobowe . Pierwszy podlega odliczeniu 100 % ( koszt auta 43 tyś. rata 530 zł brutto ) Drugi to 50 % ( koszt auta 141 tyś rata 1100 brutto ).
Po nowym roku wynajmę trzecie auto 50% VAT ( koszt auta ok 220 tyś a więc powyżej 150 tyś.).
Ponieważ posiadam jakieś tam korzyści z bycia ryczałtowcem więc nie do końca jestem przekonany do książki przychodów i rozchodów.Dodam jeszcze ,że płacę sporo zarówno VAT jak i podatku PPE.
W związku z tym moje pytanie brzmi : czy różnica w moich oszczędnościach podatkowych będzie niewielka ? czy też dzieli mnie przepaść i lepiej od nowego roku przejść na KPiR ?
Nie znając Twoich przychodów i wysokości wydatków, które mógłbyś zaliczyć w koszty podatkowe (poza leasingiem), nie da się określić co może być dla Ciebie bardziej opłacalne - jest za mało danych do porównania.

Dla przykładu, jeśli przejdziesz na KPiR i wybierzesz podatek liniowy (19%), to w przypadku pierwszego auta zaoszczędzisz na podatku dochodowym 82 zł, a na drugim 189 zł.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
JPSAN
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2017, o 18:50

Re: Wynajem - Ryczałt czy KPiR ?

Post autor: JPSAN »

Witam, faktycznie mało danych:) Jednak odpowiedź uzyskałem :). Jeśli miesięcznie ( przy 3 autach ) byłbym do przodu jakieś 500 zł to zostanę przy ryczałcie :). Natomiast gdybym przy 3 autach w wynajmie zaoszczędził min. 2 tysiące to bym się zastanawiał..Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Awatar użytkownika
jutuber

Re: Wynajem - Ryczałt czy KPiR ?

Post autor: jutuber »

JPSAN pisze:Witam, faktycznie mało danych:) Jednak odpowiedź uzyskałem :). Jeśli miesięcznie ( przy 3 autach ) byłbym do przodu jakieś 500 zł to zostanę przy ryczałcie :). Natomiast gdybym przy 3 autach w wynajmie zaoszczędził min. 2 tysiące to bym się zastanawiał..Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
i co na koniec końców Ci wyszło?


ODPOWIEDZ