Strona 1 z 1

Wykup samochodu cieżarowego N1

: 20 lis 2019, o 12:16
autor: turczy
Witam
Skończył mi się leasing małego samochodu ciężarowego. Wykup za symboliczne 1%.
Zamierzam go używać jeszcze jakieś dwa lata w firmie i sprzedać.
Czy jest jakas najmniejsza zaleta wprowadzenia takiego samochodu do działalności?
Wg informacji z KIP mogę księgować wszystkie koszty związane z samochodem w 100% niezależnie od tego czy auto jest "służbowe" czy prywatne.
Vat to samo.
Natomiast różnica jest dopiero przy sprzedaży. i to całkiem spora ok 40% podatku...
Czy rozumuję prawidłowo?

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 20 lis 2019, o 12:33
autor: Jarosław Król
Dla pewności zapytam? To jest auto z "pieczątką VAT"? Ma jeden rząd siedzeń i przestrzeń ładunkową dłuższą niż pasażerską?

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 20 lis 2019, o 23:24
autor: turczy
Tak fiat doblo VAN. Jeden rząd siedzeń, pieczątka vat w Dowodzie

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 17 gru 2019, o 12:29
autor: jutuber
czym jest ta pieczątka vat?

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 17 gru 2019, o 12:36
autor: Jarosław Król
jutuber pisze:czym jest ta pieczątka vat?
Potwierdzenie w okręgowej stacji kontroli pojazdów, że samochód spełnia kryteria konstrukcyjne (VAT-1 lub VAT-2) do tego, żeby móc odliczać 100% VAT od jego nabycia, leasingu, kosztów eksploatacyjnych itp.

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 17 gru 2019, o 17:51
autor: turczy
Hmm
Rozmawiałem ponownie dziś z KiP w innej sprawie i zagaiłem tylko przypadkiem o ten samochód. Pani stwierdziła że NIC nie mogę księgować a w Vacie to już w ogóle. I wszystko będzie KWESTIONOWANE. Na jakiej podstawie nie chciała już powiedzieć.
Macie może jakąś interpretację podatkowa albo wyrok sądu, którym mógłbym się w razie czego podpierać?

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 18 gru 2019, o 13:03
autor: Jarosław Król
Zgadza się - od 1 stycznia 2019 roku w koszty działalności można zaliczać 20% wydatków związanych z eksploatacją prywatnego samochodu. VAT nie da się odliczyć.
Do 31 grudnia 2018 roku też nie było możliwości zaliczania całości kosztów - wtedy trzeba było prowadzić tzw. kilometrówkę.

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 18 gru 2019, o 19:07
autor: turczy
Art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu; te wydatki i składki w wysokości 20% stanowią jednak koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Ustawodawca wyraźnie zaznacza że ograniczenie dotyczy tylko samochodów osobowych. O ciężarowych ani słowa...

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 18 gru 2019, o 19:17
autor: turczy
W ogóle wydaje mi się że wszystkie zmiany wprowadzone od początku 2019 roku dotyczą tylko samochodów osobowych. O ciężarowych nigdzie nic nie znalazłem.

Re: Wykup samochodu cieżarowego N1

: 19 gru 2019, o 11:32
autor: Jarosław Król
A no przepraszam, bo odpowiadałem z "komórki" i z rozpędu zasugerowałem się tytułem, że to N1 (osobowy z kratką).

W takim razie wydaje mi się, że nie powinno być przeszkód, żeby zaliczać w koszty wydatki eksploatacyjne od takiego auta, nawet jeśli nie jest składnikiem majątku działalności. Trzeba tylko jakoś umieć wykazać związek z działalnością. Z przepisów wprost to nie wynika, bo o ile samochód osobowy jest szczególnym przypadkiem wprost uregulowanym, to pojazd ciężarowy już nie jest - powinien być traktowany jak każdy inny środek mogący być użyty w działalności i zasady trzeba wywodzić z różnych innych przepisów.

Podam cytat z innego źródła:
Warto wiedzieć, że podatnik zaliczy do kosztów podatkowych również wydatki na eksploatację samochodu ciężarowego, którego nie wprowadził do ewidencji środków trwałych. Wszelkie wydatki związane z wykorzystywaniem samochodu ciężarowego w prowadzonej działalności gospodarczej stanowić będą koszty uzyskania przychodów, jeśli podatnik wykaże ich związek i możliwy wpływ na uzyskanie przychodów oraz prawidłowo je udokumentuje.