Użytkowanie auta w leasingu przy odliczeniu 100%

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Nikola
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2019, o 19:22

Użytkowanie auta w leasingu przy odliczeniu 100%

Post autor: Nikola »

Witam, planuję wzięcie auta w leasing i odliczenie 100% kosztów co jak wiadomo skutkuje prowadzeniem kilometrówek. Tutaj pojawia się u mnie wątpliwość czy będąc w delegacji mogę używać samochodu jedynie na linii hotel-praca? A co na przykład z zakupami, które muszę robić po pracy? Czy mogę jechać tym samochodem do sklepu czy tu już będzie "ponad" dopuszczalne przeznaczenie użytkowania? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Użytkowanie auta w leasingu przy odliczeniu 100%

Post autor: Michał Krupiński »

Nikola pisze:Witam, planuję wzięcie auta w leasing i odliczenie 100% kosztów co jak wiadomo skutkuje prowadzeniem kilometrówek. Tutaj pojawia się u mnie wątpliwość czy będąc w delegacji mogę używać samochodu jedynie na linii hotel-praca? A co na przykład z zakupami, które muszę robić po pracy? Czy mogę jechać tym samochodem do sklepu czy tu już będzie "ponad" dopuszczalne przeznaczenie użytkowania? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Już samo użycie samochodu na linii dom-praca (czyli hotel-praca także) może być zakwestionowane, a co dopiero "wypad" do sklepu. Ustawa zostawia spore pole do interpretacji dla urzędników.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jutuber

Re: Użytkowanie auta w leasingu przy odliczeniu 100%

Post autor: jutuber »

Ja myślę, że najlepiej na to pytanie odpowie po prostu księgowa.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Użytkowanie auta w leasingu przy odliczeniu 100%

Post autor: Jarosław Król »

jutuber pisze:Ja myślę, że najlepiej na to pytanie odpowie po prostu księgowa.
To musi bardzo obcykana księgowa/księgowy, a z tym różnie bywa.
Zresztą to są sprawy interpretacyjne - każdy przypadek może być inny.

Dla przykładu: Założenie ustawy opisane w uzasadnieniu do niej jest takie, że jak ktoś prowadzi działalność jednoosobowo i nie zatrudnia pracowników to przez sam ten fakt nie powinien mieć prawa do odliczania 100% VAT, nawet jeśli prowadzi ewidencję przebiegu, zgłosi samochód do US na druku VAT-26, wprowadzi instrukcję użytkowania wykluczającą użytek prywatny itd.

Dlatego to zawsze jest stąpanie po cienkiej linii - zawsze można się odwoływać do sądu, ale wiadomo, że efekt może być różny, nie mówiąc o kosztach i straconym czasie.


ODPOWIEDZ