Wątek dla „ryczałtowców”

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
FmLeasing.pl - adm
Posty: 170
Rejestracja: 1 paź 2009, o 16:58

Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: FmLeasing.pl - adm »

Stworzyliśmy poradnik dedykowany przedsiębiorcom na ryczałcie, dlatego przy okazji otwieramy ten temat, w którym można zadawać wszelkie pytania w kontekście leasingu i ryczałtu.
...
Czytaj dalej: Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
ornak3
Posty: 1
Rejestracja: 1 kwie 2021, o 20:56

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: ornak3 »

Dzień dobry
Chciałbym się dowiedzieć czy w mojej formie opodatkowania jaką obecnie mam jest szansa, że coś skorzystam biorąc samochód osobowy w leasing.
Obecnie jestem ryczałtowcem ( 8,5 % )nie VAT_owcem
Otóż sytuacja wygląda następująco:

Moje przychody miesięczne (wystawiane faktury za usługi ) to 8 tys.
Chciałbym wziąć samochód osobowy który kosztuje brutto 150 tys.
Wpłata własna 35% - 52 500zł (brutto)
ilość rat 35 - rata brutto 3022 zł (brutto)
wykup 1% - 1500 zł

Z tego co się orientuję mogę taż przejść na VAT z miesiąca na miesiąc więc mogę być VAT_owcem.

Grzegorz.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: Lui »

Obecnie płacisz 8,5% x 8000 zł = 680 zł podatku miesięcznie.
Jeśli przeszedłbyś na podatek liniowy byłoby to: 19% x 8000 zł = 1520 zł miesięcznie.

Jednak rata leasingowa zmniejszy Ci dochód do 8000 - 3022 zł = 4978 zł. Czyli 19% podatku z tego to 945 zł miesięcznie. Jednak prawdopodobnie masz także inne wydatki, które mogłyby zmniejszyć ten dochód, czyli także podatek.

No i do tego dochodzi duża opłata wstępna, która spowoduje, że będziesz miał bardzo duże koszty na start, które spowodują wręcz stratę podatkową - dodając do tego raty leasingowe wyjdzie, że przez prawie rok nie zapłacisz w ogóle podatku dochodowego.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
michau

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: michau »

Cześć

Obecnie prowadzę JDG na liniowym 19%. W związku z zagrożeniem nowym wałem planuje przejść na ryczałt 8,5% (plus kradzież zdrowotna 1/3 stawki podatku ryczałtu, czyli w sumie jakieś 11,4%) od stycznia 2022. Aby dobrze wykorzystać ostatnie miesiące na liniowym chciałbym wygenerować możliwie największe koszty. Oczywistym jest zakup samochodu. Leasing raczej nie wchodzi w grę, gdyż nie wrzucę rat w koszty od stycznia 2022. Tak samo z pożyczką leasingową. Natomiast zastanawiałem się nad wzięciem pożyczki gotówkowej na firmę, powiedzmy pół miliona i za całość kupienie samochodu i całą tę kwotę wrzucenie w koszty w tym roku a potem spłacanie sobie tej pożyczki przez dogodny dla mnie czas. Zachodzi pytanie - czy gdy kupie samochód na firmę za 500k (z vat) i opłacę to jednorazową transakcją za pieniądze z pożyczki to będę mógł całość wrzucić w koszty? Czy w koszty wlicza się tylko leasing?
Dzięki z góry za podpowiedź.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: Jarosław Król »

michau pisze: 2 sie 2021, o 21:56 czy gdy kupie samochód na firmę za 500k (z vat) i opłacę to jednorazową transakcją za pieniądze z pożyczki to będę mógł całość wrzucić w koszty? Czy w koszty wlicza się tylko leasing?
Cześć,
Kosztem wtedy jest amortyzacja. W przypadku nowego samochodu minimum przez 5 lat.

Awatar użytkownika
michau

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: michau »

Cześć

Dzięki za info.
Hm, wygląda na to, że w takim razie najlepiej byłoby wziąć dwa auta w leasing, każde do tych durnych 150k aby 100% wrzucić w koszty, z dużą wpłatą własną na początku jeszcze w tym roku a potem spłacać małe ratki przez 3-5 lat, które to i tak nie miałby większego wpływu ani na liniowym ani na ryczałcie (500-1000pln powiedzmy). I czekać te 3-5 lat licząc, że coś się zmieni na plus. A jak się nie zmieni to trudno - zamiast wykupić oddać samochód do dealera. Dobrze kombinuję? :)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Wątek dla „ryczałtowców”

Post autor: Jarosław Król »

michau pisze: 4 sie 2021, o 09:28A jak się nie zmieni to trudno - zamiast wykupić oddać samochód do dealera. Dobrze kombinuję? :)
Nie no, nie wpadajmy w panikę. To tylko powstaje przecież przychód od sprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu. Zostawienie samochodu u dealera nie miałoby ekonomicznego sensu, chyba że umowa byłaby skalkulowana na wysoki wykup odpowiadający mniej więcej jego wartości rynkowej - ale żeby tak skonstruować umowę, to decyzję trzeba podjąć przy jej zawieraniu.


ODPOWIEDZ