Leasing samochodu - wysoka wpłata a koszty podatkowe w bieżącym miesiącu i kolejnych latach

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Gość

Leasing samochodu - wysoka wpłata a koszty podatkowe w bieżącym miesiącu i kolejnych latach

Post autor: Gość »

Witam
Jestem lekarzem, pracuje na etacie i mam założoną działalność gospodarczą z której wyciągam około 4000 brutto.
Planuje leasing nowego samochodu- 67000zł brutto i chciałem się Państwa zapytać jaka wpłata własna będzie dla mnie najbardziej korzystna:
-wysoka- rozumiem ze koszty uzyskania przychodu będą wysokie tylko w miesiącu zakupu, nie zapłacę w tym miesiącu podatku ale w następnych raty samochodu będą niskie więc i podatek wyższy
- czy niską- będę miał proporcjonalnie wyższe raty i koszty uzyskania przychodu, w perspektywie wielu miesięcy leasingu zapłacę mniej podatku?

Czy dobrze rozumuje? Przepraszam za ewentualne nierozumienie tematu


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing samochodu - wysoka wpłata a koszty podatkowe w bieżącym miesiącu i kolejnych latach

Post autor: Michał Krupiński »

Gość pisze:Witam
Jestem lekarzem, pracuje na etacie i mam założoną działalność gospodarczą z której wyciągam około 4000 brutto.
Planuje leasing nowego samochodu- 67000zł brutto i chciałem się Państwa zapytać jaka wpłata własna będzie dla mnie najbardziej korzystna:
-wysoka- rozumiem ze koszty uzyskania przychodu będą wysokie tylko w miesiącu zakupu, nie zapłacę w tym miesiącu podatku ale w następnych raty samochodu będą niskie więc i podatek wyższy
- czy niską- będę miał proporcjonalnie wyższe raty i koszty uzyskania przychodu, w perspektywie wielu miesięcy leasingu zapłacę mniej podatku?

Czy dobrze rozumuje? Przepraszam za ewentualne nierozumienie tematu
Cześć,
Jest mniej więcej tak jak piszesz, aczkolwiek wysoka wpłata własna może mieć wpływ także na więcej niż jeden konkretny miesiąc... Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

1. Zakładam, że w 2020 roku masz już jakiś dochód, który narastał przez poprzednie miesiące. Jeśli więc wysoka wpłata będzie wyższa niż przychód w bieżącym miesiącu, to siłą rzeczy spowoduje to większe koszty w całym roku narastająco i zmniejszy to dochód, a tym samym podstawę opodatkowania.

2. Jeśli natomiast okazałoby się, że wysoka wpłata spowoduje stratę na działalności, to będzie ją wyrównywał przychód w kolejnych miesiącach, a nawet strata może przejść na kolejny rok.

Czyli w takich przypadkach wysoka wpłata będzie miała wpływ nie tylko na jeden miesiąc, ale na dłuższą perspektywę. Natomiast oczywiście wyższa wpłata to niższe raty i one będą generowały mniejsze koszty podatkowe w kolejnych miesiącach i latach - tak jak sam słusznie zauważyłeś.

Polecam także artykuł: Czynsz inicjalny: wpłacać mniej czy więcej?

Pozdrawiam
Michał
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ