Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
kovalix
Posty: 2
Rejestracja: 7 lis 2020, o 21:36

Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: kovalix »

Witam serdecznie,

Powoli przygotowuje się do zawarcia umowy leasingu operacyjnego.
Planowałem wykup końcowy 40% celem wprowadzenia do ŚT i dalszej amortyzacji.
W dniu dzisiejszym jednak mój księgowy mnie poinformował o planowanych przez ustawodawcę zmianach w przepisach dot. amortyzacji od stycznia 2021. Zmiana miałaby polegać na ograniczeniu (być może do zera) możliwości dalszej amortyzacji po wykupie. W takiej sytuacji wysoki wykup traci sens.
1. Czy ktokolwiek z forumowiczów słyszał o tym projekcie? Jeśli tak, czy wiadomo jakie faktycznie maja być te zmiany?
2. Jeśli projekt faktycznie stałby się obowiązującym prawem, jak może zareagować branża leasingodawców i czy warto się wstrzymać z decyzjami leasingowymi?

Pozdrawiam,
Mariusz


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: Lui »

kovalix pisze:1. Czy ktokolwiek z forumowiczów słyszał o tym projekcie? Jeśli tak, czy wiadomo jakie faktycznie maja być te zmiany?
Nie ma takiego projektu i nie ma takiego pomysłu. Księgowy do zmiany :mrgreen:
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
kovalix
Posty: 2
Rejestracja: 7 lis 2020, o 21:36

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: kovalix »

Zanim pożegnam księgowego podaje źródło:
https://sgk.gofin.pl/11,5782,260842,wyk ... singu.html

a w szczególności:
"Zgodnie z projektowanymi zmianami ustaw podatkowych, od 1 stycznia 2021 r. środek trwały będzie mógł zostać uznany za używany, jeżeli podatnik udowodni m.in., że przed nabyciem taki środek trwały był wykorzystywany przez określony czas przez podmiot trzeci, a nie przez tego podatnika.
Jak podano w uzasadnieniu proponowanych zmian, ich celem jest zapobieżenie działaniom optymalizacyjnym, w których podatnik początkowo leasinguje jako korzystający nowy środek trwały, po to, aby uzyskał on status "używanego", a następnie podatnik wykupuje go z firmy leasingowej i amortyzuje już przy wykorzystaniu wyższej stawki amortyzacyjnej."

Taki klimat :)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: Lui »

No tak, ale nie chodzi o zabronienie lub ograniczenie amortyzacji po wykupie z leasingu, bo coś takiego nie ma miejsca.
Tu chodzi o możliwość zastosowania zwiększonego wskaźnika.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)



Awatar użytkownika
frozen9

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: frozen9 »

Witam,

A co w sytuacji, gdy chcę zrobić leasing na kwotę wykupu? Rozumiem, że jeżeli mogę amortyzować kwotę wykupu (wolniej lub szybciej) to mogę zrobić leasing powiedzmy na 2 lata?
Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: Michał Krupiński »

frozen9 pisze:Witam,

A co w sytuacji, gdy chcę zrobić leasing na kwotę wykupu? Rozumiem, że jeżeli mogę amortyzować kwotę wykupu (wolniej lub szybciej) to mogę zrobić leasing powiedzmy na 2 lata?
Pozdrawiam
Paweł
Cześć,
Umowa leasingu musi być zawarta na wartość rynkową samochodu. Jeśli wykup jest skalkulowany na poziomie zbliżonym do rynkowego, to ma to sens - w przeciwnym razie nie będzie miało to ekonomicznego sensu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jeanus

Re: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu.

Post autor: Jeanus »

Witam,
W związku ze zmianami od stycznia 2021r zastanawiam się, czy prawidłowym byłyby poniższe kroki:

- Wykup prywatny z leasingu dokonany na męża/żonę (wspólność małżeńska) np. 40% wartości
- korzystanie prywatne z samochodu przez min. 6 miesięcy
- po tym okresie wprowadzenie do firmy jako używany przyjmując wartość początkową np. z faktury wykupu

Moja wątpliwość to czy małżonek to "podmiot inny niż podatnik"

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
pozdrawiam
Janusz


ODPOWIEDZ