Wykup auta z najmu długoterminowego

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
lukpio3
Posty: 12
Rejestracja: 12 wrz 2016, o 12:50

Wykup auta z najmu długoterminowego

Post autor: lukpio3 »

Witam serdecznie,
Chciałbym Was prosić o pomoc dotyczącą wykupu pojazdu. Byłem w tej sprawie u doradcy podatkowego ale niestety nie pomógł mi praktycznie w ogóle. Ewidentnie widać było że to nie jego działka. Na żadne pytanie nie potrafił odpowiedzieć. Słyszałem tylko że skonsultuje i umówimy się na kolejne spotkanie to mi wszystko powie. Kolejnego spotkania nie będzie bo gość się ewidentnie nie zna a taka porada nie jest mi potrzebna.

Użytkuję aktualnie auto które mam w najmie długoterminowym. W przyszłym roku w kwietniu muszę oddać auto albo wykupić za kwotę ok 120 tysięcy brutto. Sęk w tym że te auta (Volvo XC60 '19), z takim przebiegiem, bezwypadkowe, zadbane, w stanie niemal jak nowe, stoją po 160 - 180 tysięcy. Wyposażenie też jest dość bogate. Katalogowo kosztował 301 tysięcy. Sami rozumiecie że oddawać takie auto za taką cenę trochę boli. Dlatego coraz bardziej chodzi mi po głowie opcja wykupu i od razu odsprzedaży auta. I tu zaczyna się mój problem. Kwota wykupu nie jest mała. Czy jest jakakolwiek możliwość aby wykupić takie auto w celu dalszej odsprzedaży tak aby móc odliczyć pełną kwotę netto od podatku i pełen VAT? Rzeczy jasna zdaję sobie sprawę że później przy sprzedaży też będę musiał oddać pełen VAT i pełen podatek ale strata była by niższa niż przy takim założeniu że odliczam tylko część kwoty od podatku i 50% VAT-u. Może się okazać że sprzedając to auto na f-re po wyższej stawce, wyjdę finalnie po opodatkowaniu na 0. Więc jakby tak miało być to wykup nie ma sensu bo po wykupie jeszcze muszę się bujać aby je sprzedać. I tak kombinuje jakby ten temat ugryźć. Chyba że może znacie jakiegoś obcykanego doradcę od leasingów który odpowie mi na moje pytania w sposób konkretny a nie że się wszystkiego dowie i wróci do mnie z odpowiedzią. Bo słysząc taką odpowiedź to strach się do porad takiego doradcy dostosowywać bo jeszcze później problemów sobie narobię.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Wykup auta z najmu długoterminowego

Post autor: Michał Krupiński »

lukpio3 pisze: 14 kwie 2021, o 17:09Czy jest jakakolwiek możliwość aby wykupić takie auto w celu dalszej odsprzedaży tak aby móc odliczyć pełną kwotę netto od podatku i pełen VAT? Rzeczy jasna zdaję sobie sprawę że później przy sprzedaży też będę musiał oddać pełen VAT
Cześć,
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to sprawa będzie w miarę neutralna, bo auto będzie warte na fakturze poniżej limitu 150 tys. zł. Więc dochód powstanie tylko od różnicy pomiędzy ceną, którą uzyskasz przy sprzedaży, a kwotą na fakturze wykupowej.

Natomiast z VAT jest tak, że odliczysz 50% z faktury wykupowej, ale jeśli sprzedasz dość szybko - najlepiej w tym samym miesiącu, to będziesz mógł dokonać korekty tej połowy VAT, której nie mogłeś odliczyć przy wykupie. Potem z każdym miesiącem ta kwota możliwej korekty będzie spadać o 1/60.

Na przykładzie jest to wyjaśnione w naszym poradniku: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych w akapicie "Zasady opodatkowania sprzedaży używanych samochodów firmowych - obliczanie korekty VAT"
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
lukpio3
Posty: 12
Rejestracja: 12 wrz 2016, o 12:50

Re: Wykup auta z najmu długoterminowego

Post autor: lukpio3 »

Kurcze, jednym postem, którego czytałem kilkanaście sekund, przekazałeś mi więcej informacji niż mój doradca przez godzinę ... O to mi właśnie chodziło. Ja czytałem coś o tej korekcie ale jakoś nie umiałem sobie tego do kupy pozbierać a przyznam że raczej w sprawach podatkowych nie jestem jakiś biegły. Dlatego mam oblataną księgową która mi to ogarnia i czasem wspieram się doradcami.

Oczywiście auto sprzedam natychmiast po po wykupie. Może znajdę kogoś na własną rękę już wcześniej. W najgorszym razie byłem w ASO Volvo i powiedzieli że jeżeli auto będzie w takim stanie jak teraz za rok to oni dają mi od ręki 20k brutto więcej od kwoty wykupu czyli odkupią ode mnie ten samochód za 140k brutto. Oczywiście będę próbował gdzieś indywidualnie wycisnąć więcej ale nawet 140k daje mi że jestem ponad 10k do przodu. Będzie na wkład własny na kolejne auto. Mieć 10k a ich nie mieć to jest jednak różnica. A mówię, to opcja szybka. Mogę wycisnąć myślę nawet ponad 20k na czysto.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Wykup auta z najmu długoterminowego

Post autor: Michał Krupiński »

Cieszę się, że mogłem być pomocny. :)

Tak na marginesie, to bardzo rozsądne podejście, żeby wykupić auto i osiągnąć wyższą cenę z odsprzedaży. Zadbane auta z wiarygodnego źródła schodzą bardzo szybko i za bardzo dobre pieniądze - zazwyczaj dużo wyższe niż wartości rezydualne przyjmowane w kontraktach wynajmu długoterminowego. Bez problemu też odkupują właśnie dealerzy. Więc dobry ruch. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ