Limit 150k przy wynajmie długoterminowym

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Zboj_Madej
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2021, o 00:28

Limit 150k przy wynajmie długoterminowym

Post autor: Zboj_Madej »

Dobry wieczór,

przymierzam się do wynajmu długoterminowego samochodu, już nawet znalazłem i samochód i dostawcę usługi i dziś całkiem przypadkiem przypomniała mi się sprawa z wprowadzonym 2019 roku limitem 150tyś. Wartość wybranego auta (Hyundai Tucson 1.6 T-GDi 48V 4WD Platinum 180KM) to 168 000 brutto. Umowa na 36 miesięcy i nie zamierzam tego auta wykupić po zakończeniu wynajmu. Samochód będe użytkował służbowo i prywatnie. Miesięczna rata netto to 1360 zł, bez wkładu własnego - czyli koszt całej umowy to 48 960 + VAT, co daje 60 710 PLN.

Jak się ma do tego ten limit? Czy 150k liczy się od wartości netto, czy brutto?
Jakiej kwoty ten limit dotyczy - wartości wynajmowanego pojazdu, czy rzeczywistych kosztów, czyli koszt wynajmu + wykup?
Czy w ogóle w tym wypadku powinienem się tym limitem przejmować (nie chcąc wykupować auta)?

To moje pierwsze podejście do takiej formy finansowania (leasing/najem) więc jestem jeszcze zielony jak wiosenny listek, więc z góry dziękuję za pomoc.

Wszystkiego dobrego,
Marcin


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Limit 150k przy wynajmie długoterminowym

Post autor: Jarosław Król »

Zboj_Madej pisze: 24 wrz 2021, o 00:57168 000 brutto
Cześć,
Jeśli jesteś VATowcem i będziesz odliczał połowę VAT, to minimalnie przekraczasz limit, gdyż wynosi on dla Ciebie 165470 zł brutto.

Czyli ustalasz proporcję 165470/168000 x 100 = 98,5%
Czyli 98,5% każdej raty netto + 50% nieodliczonej z niej części VAT zaliczasz w koszty uzyskania przychodu

Forma nabycia (leasing, najem itp.) nie ma w tym przypadku znaczenia, tak samo jak wysokość wykupu, czy fakt, że nie zamierzasz z niego skorzystać. Do ustalenia proporcji bierze się po prostu cenę pojazdu objętego umową finansowania.

To wszystko i wyjaśnienie skąd bierze się "limit" 165470 znajdziesz tutaj: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ