czy brać leasing ? - nowy ład

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
PMo

czy brać leasing ? - nowy ład

Post autor: PMo »

Cześć,
wkrótce muszę się zdecydować jaką formę finansowania wybrać dla nowego pojazdu, wartość powyżej limitu 150k, użytkowanie pojazdu będzie mieszane . Zmiany podatkowe, które mają wejść od 2022 mocno komplikują decyzję i leasing nie jest taki oczywisty albo ja czegoś nie dostrzegam, prośba o rady. Obecnie JDG na liniowym, vatowiec ale od 2022 przejdę pewnie na ryczałt.
Wyliczenia dla leasingu: Biorę max. wpłatę własną tak aby w tym roku wrzucić jeszcze w koszt (oczywiście wiem, że odliczam wyliczony % do limitu 150k), do tego dochodzi 50% VAT. Kolejny krok to liczę 47 rat i wykup na firmę ale zakładając, że będę na ryczałcie to odliczam tylko 50% VAT. Mam jakąś sumę "oszczędności". Po wykupie na firmę dochodzę do wniosku, że chce sprzedać auto. Od sprzedaży płacę podatek + 100% VAT ! i w sumie wychodzi na, że tracę więcej niż zyskałem.
Czy ja dobrze to rozumiem? czy są np. jakieś rozliczenia, które grają na moją korzyść w momencie gdy sprzedaje wykupiony samochód z leasingu mam już podpisaną umowę na kolejny leasing (dodam, że pewnie będę nadal ryczałtowcem więc max. co będę mógł odliczyć to 50% VAT...)?

Z tej całej kalkulacji wydaje się, że kredyt 50/50 na osobę prywatną (z góry określona prowizja, oprocentowanie 0%) jest korzystniejszy bo wyjdzie mniej niż ten cały leasing + sprzedaż samochodu.

Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: czy brać leasing ? - nowy ład

Post autor: Tomasz Piotrowski »

PMo pisze: 5 paź 2021, o 19:14czy są np. jakieś rozliczenia, które grają na moją korzyść w momencie gdy sprzedaje wykupiony samochód z leasingu mam już podpisaną umowę na kolejny leasing (dodam, że pewnie będę nadal ryczałtowcem więc max. co będę mógł odliczyć to 50% VAT...)?
Jest korekta nieodliczonej części VAT przy odsprzedaży - co dobrze się sprawdza przy leasingu z większym wykupem. Szczegóły: https://www.fmleasing.pl/porady/zasady- ... etnia-2014

ODPOWIEDZ