Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Ubezpieczenia GAP i komunikacyjne (AC/OC). Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu i wynajmie? Pytania dotyczące likwidacji szkód itp.
Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Lui »

Ekspert_PZU pisze:
dobrydj pisze:Dzień dobry,
nie chciałbym tworzyć nowego wątku a chyba nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Czy w przypadku gdy na ubezpieczeniu wartość auta wskazana jest w kwiecie brutto, to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić mi odszkodowanie z AC w kwocie brutto czy nie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana Twoja umowa. Standardowo jeśli została zawarta w kwocie brutto, to powinieneś otrzymać wypłatę wraz z podatkiem. Z tego, co piszesz, to tak wygląda to w Twojej sytuacji ;)
Ej, PZU! A z OC dlaczego leasingobiorcom wypłacacie odszkodowania netto?
Wskazówka: Zawołaj od razu przełożonych, żeby na to odpowiedzieć bo za krótki jesteś.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
dobrydj

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: dobrydj »

Ekspert_PZU pisze:
dobrydj pisze:Dzień dobry,
nie chciałbym tworzyć nowego wątku a chyba nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Czy w przypadku gdy na ubezpieczeniu wartość auta wskazana jest w kwiecie brutto, to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić mi odszkodowanie z AC w kwocie brutto czy nie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana Twoja umowa. Standardowo jeśli została zawarta w kwocie brutto, to powinieneś otrzymać wypłatę wraz z podatkiem. Z tego, co piszesz, to tak wygląda to w Twojej sytuacji ;)
Nawet jeżeli jestem czynnym płatnikiem podatku VAT?

Awatar użytkownika
dobrydj

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: dobrydj »

dobrydj pisze:
Ekspert_PZU pisze:
dobrydj pisze:Dzień dobry,
nie chciałbym tworzyć nowego wątku a chyba nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Czy w przypadku gdy na ubezpieczeniu wartość auta wskazana jest w kwiecie brutto, to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić mi odszkodowanie z AC w kwocie brutto czy nie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana Twoja umowa. Standardowo jeśli została zawarta w kwocie brutto, to powinieneś otrzymać wypłatę wraz z podatkiem. Z tego, co piszesz, to tak wygląda to w Twojej sytuacji ;)
Nawet jeżeli jestem czynnym płatnikiem podatku VAT?
Kwota na ubezpieczeniu jest oczywiście brutto, ale nie mam tutaj na myśli szkody całkowitej.

Awatar użytkownika
tryhp3
Posty: 8
Rejestracja: 26 cze 2019, o 10:27

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: tryhp3 »

Jeśli mam szkodę całkowitą i AC od kwoty NETTO +50% VAT to w takiej zapewne dostanę odszkodowanie.
Czy jeśli mam dokupiony GAP w wersji FAKTURA BRUTTO to załatwi to sprawę reszty odszkodowania (czyli pozostała połowa VATu)?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Jarosław Król »

tryhp3 pisze:Jeśli mam szkodę całkowitą i AC od kwoty NETTO +50% VAT to w takiej zapewne dostanę odszkodowanie.
Czy jeśli mam dokupiony GAP w wersji FAKTURA BRUTTO to załatwi to sprawę reszty odszkodowania (czyli pozostała połowa VATu)?
Nie czytałem warunków ubezpieczenia, więc nie wiem, ale prawdopodobnie chodzi o to (bo tak jest najczęściej), że brutto dostaniesz tylko od części, którą pokrywa GAP.

Awatar użytkownika
tryhp3
Posty: 8
Rejestracja: 26 cze 2019, o 10:27

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: tryhp3 »

Jarosław Król pisze: Nie czytałem warunków ubezpieczenia, więc nie wiem, ale prawdopodobnie chodzi o to (bo tak jest najczęściej), że brutto dostaniesz tylko od części, którą pokrywa GAP.
To może na przykładzie bo chyba nie do końca rozumiem. Załóżmy że samochód jest warty 100 tys. NETTO. Czyli przy szkodzie całkowitej i AC od wartości NETTO +50%, AC odda 111,5 tys złotych.
W przypadku GAPu Fakturowego od wartości BRUTTO co się stanie z pozostałym VATem, czyli kwotą 11,5 tys zł?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Jarosław Król »

tryhp3 pisze:
Jarosław Król pisze: Nie czytałem warunków ubezpieczenia, więc nie wiem, ale prawdopodobnie chodzi o to (bo tak jest najczęściej), że brutto dostaniesz tylko od części, którą pokrywa GAP.
To może na przykładzie bo chyba nie do końca rozumiem. Załóżmy że samochód jest warty 100 tys. NETTO. Czyli przy szkodzie całkowitej i AC od wartości NETTO +50%, AC odda 111,5 tys złotych.
W przypadku GAPu Fakturowego od wartości BRUTTO co się stanie z pozostałym VATem, czyli kwotą 11,5 tys zł?
GAP nie pokryje VAT, którego nie zapłaciło AC, jeśli o to pytasz.

Przykład:
Kupiłeś samochód za 100 tys. netto. Wykupiłeś ubezpieczenie AC netto + VAT oraz GAP brutto
Po ponad roku samochód zostaje ukradziony.

Ubezpieczyciel AC wypłaca powiedzmy 75 tys. zł netto + 50% VAT, czyli 8625 zł.
Ubezpieczyciel GAP pokrywa pozostałe 25 tys. netto + cały VAT od tej kwoty czyli 5750 zł. Nie pokrywa natomiast tej częsci VAT, której nie wypłacił ubezpieczyciel AC.

Awatar użytkownika
seal

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: seal »

Dzień dobry,
a co w przypadku gdy kupujemy auto za 200 tyś netto?
Obecnie limit do odliczenia podatku a auto z silnikiem benzynowy to 150 tyś zł. Jak ten limit ma się do VAT? Nadal jest 50%?
Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy netto + 50% VAT. A jak nie to nie bardzo wiem czy da się to przeliczyć.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

seal pisze: 26 kwie 2021, o 13:55 Jak ten limit ma się do VAT? Nadal jest 50%?
Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy netto + 50% VAT. A jak nie to nie bardzo wiem czy da się to przeliczyć.
Dzień dobry,
Limit nie dotyczy VAT, a jedynie podatku dochodowego. Więc nie ma to wpływu jeśli zastanawiamy się nad wyborem sposobu ochrony wartości.

W praktyce zdecydowana większość przedsiębiorców leasingujących samochody osobowe wybiera wariant polisy Auto Casco (i GAP zresztą też) od brutto, który co prawda nie daje żadnej korzyści przy szkodach częściowych, ale przy całkowitych już tak (otrzymuje się zazwyczaj wyższe odszkodowanie). Oczywiście wariant netto+50% Vat także będzie dobrym wariantem ochrony, ale mimo wszystko jest wybierany rzadziej.


ODPOWIEDZ