Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Ubezpieczenia GAP i komunikacyjne (AC/OC). Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu i wynajmie? Pytania dotyczące likwidacji szkód itp.
Awatar użytkownika
pawel@

Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: pawel@ »

Dzień dobry

Miałem zdarzenie drogowe i dziś dowiedziałem się u ubezpieczyciela, że orzeknie szkodę całkowitą. Sprawa z OC sprawcy jest dla mnie jasna, że to odszkodowanie odbierze firma leasingowa. Ale mam także wykupiony GAP i zastanawiam się czy odszkodowanie z GAP także trafi do leasingodawcy czy do mnie?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

pawel@ pisze: 30 sty 2023, o 11:55 Dzień dobry

Miałem zdarzenie drogowe i dziś dowiedziałem się u ubezpieczyciela, że orzeknie szkodę całkowitą. Sprawa z OC sprawcy jest dla mnie jasna, że to odszkodowanie odbierze firma leasingowa. Ale mam także wykupiony GAP i zastanawiam się czy odszkodowanie z GAP także trafi do leasingodawcy czy do mnie?
Cześć,
To zależy...

1. Jeśli wykupiłeś GAP za pośrednictwem firmy leasingowej i płacisz za GAP razem z ratą leasingową, to najczęściej jest tak, że firma leasingowa będzie beneficjentem odszkodowania. Jednak odszkodowanie z GAP weźmie udział w rozliczeniu szkody i umowy. Czyli teoretycznie - jeśli z odszkodowania z OC sprawcy i GAP zostanie więcej pieniędzy niż z rozliczenia umowy leasingu, to ta nadwyżka i tak trafi do Ciebie - tylko może zająć to trochę czasu.

2. Jeśli wykupiłeś GAP na własną rękę, to najczęściej jest tak, że to Ty jesteś beneficjentem odszkodowania - czyli odszkodowanie z GAP trafi najpierw do Ciebie i to Ty decydujesz, czy u Ciebie zostanie, czy ewentualnie z niego dopłacisz do rozliczenia umowy leasingu - o ile po rozliczeniu okaże się, że leasingodawca będzie w ogóle takiej dopłaty wymagał.

Teoretycznie obydwie sytuacje powinny gdzieś na końcu mieć podobny efekt finansowy, jednak nie ma co ukrywać, że lepiej być bezpośrednim beneficjentem odszkodowania GAP i samemu o nim decydować, a nie być "na łasce" leasingodawcy, który takie sprawy potrafi rozliczać nawet miesiącami i niepotrzebnie się czeka na własne pieniądze. Czyli lepiej kupować GAP na własną rękę, zwłaszcza, że zazwyczaj jest wtedy o wiele tańszy niż ten kupowany za pośrednictwem leasingu. Więcej info w naszym poradniku: Ubezpieczenie GAP w leasingu
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pawel@

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: pawel@ »

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Niestety zdecydowałem się na gap zakupiony z leasingiem i wiem, że przepłaciłem, ale nie wiedziałem jak będzie rozliczona szkoda. Czyli jestem na łasce leasingu :?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

pawel@ pisze: 30 sty 2023, o 15:10 Czyli jestem na łasce leasingu :?
Niekoniecznie. Jeśli dysponujesz polisą GAP, to możesz sprawdzić, kto jest w niej wpisany jako ubezpieczony - czy Ty, czy leasingodawca.

Przy GAP oferowanych przy okazji leasingu najczęściej jest leasingodawca, ale czasem są wyjątki. Jednak nie przejmuj się tym - suma summarum wszystko trafi do jednego worka, tylko tyle, że może zająć to trochę dłużej, no i wiadomo, że lepiej mieć samemu nad tym kontrolę.

Tak czy inaczej ciesz się, że w ogóle masz GAP w takiej sytuacji. :D

Ale jeśli już zlikwidujesz szkodę i będziesz planował kolejny leasing lub zakup samochodu, to zapraszam tu, po tańszy GAP, gdzie Ty, a nie leasing będziesz ubezpieczonym: https://www.fmleasing.pl/kalkulator-gap-online
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pawel@

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: pawel@ »

Dzięki jeszcze raz. Chętnie skorzystam. jeśli tylko zgodzi się leasingodawca na zewnętrzne ubezpieczenie

Awatar użytkownika
pawel@

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: pawel@ »

Michał Krupiński pisze: 30 sty 2023, o 16:23 Tak czy inaczej ciesz się, że w ogóle masz GAP w takiej sytuacji. :D
TAK! To prawda :D

PS Przepraszam za dwa wpisy pod rząd, ale nie mogłem edytować pierwszego

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

pawel@ pisze: 31 sty 2023, o 12:15 Chętnie skorzystam. jeśli tylko zgodzi się leasingodawca na zewnętrzne ubezpieczenie
W odróżnieniu od ubezpieczeń komunikacyjnych (AC/OC), w przypadku GAP leasingodawca nie musi wyrażać zgody na zawarcie ubezpieczenia.
Co więcej - nie musi być nawet informowany ani o zawarciu polisy, ani nawet o likwidacji szkody - oczywiście, o ile wykupisz polisę, gdzie to Ty będziesz ubezpieczonym.

Pozdrawiam
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pawel@

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: pawel@ »

Dobrze wiedzieć. Ale czy to nie jest tak, że firma leasingowa pozostaje właścicielem samochodu i to oni decydują co się dzieje z ubezpieczeniem?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda GAP - odszkodowanie dla mnie czy dla leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

pawel@ pisze: 1 lut 2023, o 10:08 Dobrze wiedzieć. Ale czy to nie jest tak, że firma leasingowa pozostaje właścicielem samochodu i to oni decydują co się dzieje z ubezpieczeniem?
Nie w zakresie ubezpieczenia GAP. Tzn. wszystko zależy od konkretnego produktu - GAP, który oferujemy na FmLeasing jest przygotowany m.in. pod leasing czy wynajem długoterminowy i do polisy wpisywany jest leasingodawca/finansujący jako formalny właściciel pojazdu, ale to leasingobiorca pozostaje ubezpieczającym i ubezpieczonym, więc decyduje o przebiegu likwidacji szkody całkowitej.

Podobnie jest zresztą z samym leasingiem - owszem, firma leasingowa pozostaje formalnym właścicielem pojazdu, ale to nie znaczy, że decyduje o każdej czynności. W praktyce to leasingobiorca dysponuje przedmiotem leasingu niemalże jakby był jego właścicielem, więc umowa leasingu daje mu sporą autonomię. Jest ona ograniczana tylko w przestrzeniach, gdzie mogłyby być naruszone interesy leasingodawcy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ