Ok. Zapoznałem się z OWUL.
Ogólne wrażenie robi pozytywne. Jest napisany zrozumiałym językiem bez zbędnego gmatwania. Mogę śmiało założyć, że pisano go w dobrej wierze, a nie po to, żeby przemycić jak najwięcej dziwnych rozwiązań, tak zwanych zapisów "małym drukiem", itp.
Sprawy standardowe, czyli obowiązki leasingobiorcy, gwarancje, rękojmie, konieczność dbania o przedmiot leasingu i wszystko co z tym związane nie różnią się niczym od innych firm leasingowych. Więc tu jest standard.
Co do ustalania opłat miesięcznych, to zapis jest nie w OWUL tylko w umowie, brzmi on:
Część odsetkowa rat wynagrodzenia będzie obliczana w oparciu o oprocentowanie zmienne, ustalone na 1 -miesięczne okresy odsetkowe na bazie stawki WIBOR dla depozytów 1 -miesięcznych z pierwszego dnia roboczego 1 -miesięcznego okresu odsetkowego w skali rocznej.
Zmiana stawki następować będzie co 1 miesiąc kalendarzowy a stawka ustalana będzie w pierwszym dniu roboczym okresu odsetkowego począwszy od 01-11-2009 r.
Strony postanawiają, że wzrost stawki WIBOR o nie więcej niż 0,100000 p.p. bądź jej spadek o nie mniej niż 0,100000 p.p. w stosunku do ostatnio przyjętego do naliczania rat wynagrodzenia nie wymaga zmiany ich wysokości.
- Wygląda więc na to, że co miesiąc rata może się od siebie różnić. Oczywiście o ile zmiana wibor 1M będzie większa niż 0,1%.
Pocieszające jest to, że zmiana może być nie tylko w górę, ale i w dół.
Obecnie Wibor 1m wynosi 3,5xxx % i utrzymuje się na tym poziomie od około lipca. Z tym, że trzeba pamiętać, że WIBOR 1M potrafi dość gwałtownie reagować na zawirowania na rynku bankowym.
Tak jak rok temu banki przestały sobie pożyczać kasę z powodu kryzysu, to Wibor 1M skoczył do poziomu ponad 6%.
Co prawda inne WIBORY też wtedy reagują, ale nie aż tak żywiołowo.
- Tabela Opłat i Prowizji, zgodnie z zapisem w OWUL, może być zmieniana uchwałą zarządu. Oznacza to, że tabel opłat może się zmienić - ale to też standardowa sprawa. Tak tylko zaznaczam, żeby nie było ewentualnie niespodzianki.
- Wysokość odsetek umownych ustalona jest na 150% stopy odsetek ustawowych. To też dobre rozwiązanie, bo bardzo często stosowana jest stawka 200%.
- Jeśli chodzi o zawieranie umowy ubezpieczenia, to OWUL daje prawo Leasingodawcy wskazania nie tylko ubezpieczyciela, ale również agenta z którym należy zawrzeć umowę leasingu.
To też jakoś nie wybiega poza standard, ale lepiej upewnić się jakie stawki ubezpieczenia będą obowiązywały za rok czy dwa.
Z drugiej strony Tabela Opłat i Prowizji zawiera opcję wydania zgody na ubezpieczenie inne od wskazanego przez Finansujące za opłatą 200 PLN. Więc teoretycznie dopuszczają możliwość wydania takiej zgody.
- W przypadku szkody całkowitej umowa wygasa, i zapłacić trzeba będzie 102% części kapitałowej pozostałych do spłaty rat.
Oczywiście będzie to rozliczone w ramach wypłaconego odszkodowania.
- Dobrze i jasno rozwiązana jest sprawa zagospodarowania wraku - jeśli taki przekaże firma ubezpieczeniowa. Nie ma tu narzucania. Jeśli leasingobiorca będzie go chciał, to może go otrzymać, jeśli nie to zajmie się nim finansujący. Oczywiście będzie to wszystko ujęte w rozliczeniu.
- Wypowiedzenie i windykacja przedmiotu leasingu. Tu od strony technicznej jest standard.
Co zaś do samego odszkodowania, to będzie ono należne w wysokości 105% pozostałych rat w części kapitałowej (bez odsetek)
I tu bardzo ważna i fajna sprawa - firma jasno określa, że odebrany przedmiot leasingu jest dla niej korzyścią i o jego wartość niego zostanie pomniejszone należne im odszkodowanie.
Jest to bardzo dobry zapis, który nie każdy firma ma, albo jak ma to potrafi to trochę pogmatwać, albo stawiać dodatkowe warunki. Tu jest jasna sprawa. Dobrze też i jasno ustalone są zasady ustalania wartości odebranego przedmiotu leasingu.
I to tak z grubsza tyle jeśli chodzi o najważniejsze sprawy.
Tabela Opłat i Prowizji z tego co widzę też jest na normalnym poziomie.
Nie chciałbym tu wystawiać jakiejś rekomendacji, bo uważam, że każdy sam musi brać odpowiedzialność za swoje decyzje.

Ale mogę chyba napisać, że nie miałbym oporów, żeby podpisać ten OWUL.