Strona 1 z 1

NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 29 mar 2010, o 09:32
autor: FmLeasing.pl
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku (sygn. II FSK 1733/08) z dnia 23 marca przesądził ostatecznie, że opłata wstępna w leasingu powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Przypomnijmy, że praktyka jednorazowego zaliczania czynszu inicjalnego do kosztów była dla wszystkich przedsiębiorców oczywistością i postępował tak każdy od wielu lat.

Niestety kilkanaście miesięcy temu organy podatkowe ubzdurały sobie, że powinno być inaczej, a konkretnie tylko część Urzędów Skarbowych wpadła na tak oryginalny pomysł, a część nadal interpretowała przepisy „po staremu”.
Doprowadziło to do absurdalnej sytuacji, w której przedsiębiorcy nie wiedzieli czy czynsz inicjalny mają zaliczać jednorazowo czy też proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu. Jak na ironię każdy sposób mógł ostatecznie zostać uznany przez kontrolującego urzędnika za zły…

Dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców zaliczała koszt czynszu inicjalnego „po staremu”, czyli jednorazowo. Naprzeciw temu wyszły również firmy leasingowe, tak przekonstruowując umowy leasingu, aby z treści wynikało, iż pierwsza opłata leasingowa powinna mieć charakter kosztu jednorazowego.

Mimo wszystko nie gwarantowało to pozytywnego rozstrzygnięcia w przypadku kontroli skarbowej. Na szczęście już od kilku miesięcy Urzędy Skarbowe, które wymyśliły sobie, że podatnicy powinni proporcjonalnie rozliczać koszt opłaty wstępnej zaczęły dość regularnie przegrywać sprawy przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi (m.in. wyroki I SA/Bk 614/08, I SA/Gd 269/09, I SA/Go 214/09, I SA/Kr 1076/09, I SA/Wr 633/09, III SA/WA 1519/08).

Obecny wyrok NSA wydaje się ostatecznie przekreślić poczynania części organów podatkowych, które chciały wprowadzić kolejną patologię związaną z leasingiem wymierzoną w uczciwych przedsiębiorców, którzy w dobrej wierze zaliczali jednorazowo koszt leasingowego czynszu inicjalnego.

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 29 mar 2010, o 11:05
autor: Lui
Jednak normalność jest możliwa w tym dziwnym kraju. :) :) :)

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 29 mar 2010, o 12:43
autor: KOLEC
Czy to ostatecznie kończy sprawę tego że nie wiadomo było czy czynsz inicjalny zaliczać od razu w koszty czy nie?

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 29 mar 2010, o 17:53
autor: Tomasz Piotrowski
KOLEC pisze:Czy to ostatecznie kończy sprawę tego że nie wiadomo było czy czynsz inicjalny zaliczać od razu w koszty czy nie?
Teoretycznie nie, bo wyroki NSA nie tworzą precedensu.
Praktycznie jednak taki wyrok przytępi zapęd urzędasów, bo będą wiedzieli, że mogą przegrać i to już nie w NSA tylko od razu w niższej instancji. :)

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 29 mar 2010, o 21:26
autor: GBoy
Dobra to otwieramy szampana! :mrgreen: :D :D

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 5 sty 2012, o 15:50
autor: KOLEC
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Po 547/11:

Opłata wstępna jest kosztem jednorazowym, związanym z zawarciem umowy i wydaniem przedmiotu leasingu, a nie jej wykonywaniem oraz powinna być zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Niezasadny jest natomiast pogląd organu podatkowego, że wspomniany koszt dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej, zawartej na czas oznaczony.

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 9 sty 2012, o 12:15
autor: Rafael22
Takie wyroki sądów już były wcześniej

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008r. sygn. art. III SA/Wa 221/08, pub. LEX nr. 422147
1. W płaszczyźnie podatkowej wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Opłata inicjalna dotyczy nie tyle samego trwania usługi leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego. Opłatę wnosi leasingobiorca (korzystający) zanim jeszcze leasing zostanie uruchomiony. Z zasady to właśnie od niej zależy, czy do leasingu w ogóle dojdzie.

2. Opłata inicjalna (przygotowawcza rata leasingowa), jest kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu.

3. Jeżeli w umowie leasingu nie określono, iż opłata inicjalna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją uznać za koszt jednorazowy, w momencie poniesienia. Nie ma wówczas podstaw, by traktować ją, jako koszt, który dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy. Gdyby, bowiem tak przyjąć, to nie byłoby różnicy między przedmiotową opłatą, a jednorazową płatnością z tytułu świadczenia usługi leasingu za cały okres trwania leasingu uiszczoną z góry".
Urzędy Skarbowe jednak patrzą na to w inny sposób:
Fragment Książki Leasing 2009 Dorota Kosacka-Łędzewicz, Bogdan Olszewski
3.3.1. Wstępna oplata leasingowa a forma prowadzenia ksiąg
W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe organy podatkowe stoją na stanowisku, iż wstępna opłata leasingowa powinna być rozliczana w czasie proporcjonalnie do trwania umowy leasingu.
Analogiczne zasady postępowania dotyczą również podatników prowadzących podatkową księgę
przychodów i rozchodów według metody memoriałowej
(metoda wspomniana polega
na rozliczaniu kosztów w okresie którego dotyczą, czyli na zasadach podobnych do
podmiotów prowadzących księgi rachunkowe).

Natomiast w przypadku podmiotów prowadzących księgę przychodów i rozchodów według metody uproszczonej za datę poniesienia kosztów, zgodnie z art. 22 ust. 6b updop, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Oznacza to więc, iż wstępna opłata leasingowa przez wspomniane podmioty powinna być zaliczona w koszty uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia faktury ją dokumentującej. Takie zasady postępowania potwierdziła między innymi Izba Skarbowa w Warszawie, która w piśmnie z dnia 16 czerwca 2009 r., nr IPPB1/415-1259/08-2/EC

Re: NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym

: 9 sty 2012, o 19:45
autor: KOLEC
Rozdwojenie jaźni w tej sprawie to nie nowość.

Wyrok wrzucił, bo świeży- z grudnia. Przydać się komuś może.