Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Lui »

Leasingodawca nie musi dowiedzieć się o zamknięciu działalności.Wtedy nic nie może zrobić wystarczy go nieinformować.Chyba dobrze mówie ;)
Niepoinformowanie o tym firmy leasingowej jest naruszeniem zapisów umowy. ;)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Bogdan11

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Bogdan11 »

Lui pisze:
Leasingodawca nie musi dowiedzieć się o zamknięciu działalności.Wtedy nic nie może zrobić wystarczy go nieinformować.Chyba dobrze mówie ;)
Niepoinformowanie o tym firmy leasingowej jest naruszeniem zapisów umowy. ;)
Bez przesady dla nich ważne jest zeby zapłacić ratę. Jak nie będą wkiedzieli o zamknięciu działalności to co mogą z tym zrobić. Podatek od faktury i tak zapłacą żadnych skutków złych nie widzę.....

Awatar użytkownika
luka
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2011, o 10:05

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: luka »

Witam Serdecznie
Jestem w podobnej sytuacji i nie wiem co faktycznie powinienem zrobić. W maju 2011 roku zamknąłem działalność gospodarczą z powodu zarejstrowania spółki z o.o. Podczas rejestracji spółki z o.o. nie wniosłem aportem majątku do spółki (brak wpisu w akcie notarialnym) i w chwili obecnej posiadam 2 czynne leasingi ,które są zarejestrowane na zamkniętą działalność gospodarczą. Próbowałem dokonać cesji , natomiast leasingodawca poinformował mnie ,że wszelkie cesje są zawieszone od lipca 2010 roku w defkato świadczy o tym ,że nie mogę w/w umów przepisać na nową spółkę. Próbowałem wiele sposobów uratowania leasingowanych przedmiotów i po konsultacji z prawnikiem zostałem poinformowany ,że mogę dokonać poddzierżawy przedmiotów leasingowanych dla nowej spółki. Dokonałem już wszytkich formalności i otrzymałem z firmy leasingowej aneks do podpisania (koszt 300 PLN) ,który zezwala mi na podnajęcie w/w przedmiotów nowej firmie w której mam udziały. Natomiast blokuje mnie do podpisania w/w dokumentów (aneksów) zapisy w OWL . Nie ma w nich informacji o zamknięciu umowy leasingu w przypadku zamknięcia działalności gospodarczej!!! (Wiem paranoja) ale drugi problem pojawia się przy refakturowaniu czynszów na spółkę mianowicie:
Leasing wystawia fakturę czynszową na moją nie istniejącą firmę, następnie ja powinienem dokonać refaktury na spółkę z o.o. Problem w tym jak mam to zrobić gdy moja jednoosobowa działalność została zamknięta? Obawiam się ,że mogą zabrać mi pojazdy ,które wykorzystuje w celach zarobkowych i stracić wszystkie środki jakie wpłaciłem do tej pory.
W umowie nr 1 pozostało mi 13 czynszów do spłaty, natomiast w drugiej umowie pozostało mi do spłaty 4 czynsze leasingowe.
Bardzo zależy mi na zachowaniu w/w przedmiotów i korzystaniu z nich. Proszę was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu co powinienem zrobić tym bardziej ,że jesteśmy na etapie uruchomienia nowej spółki i nie będzie nas stać na zakup nowych pojazdów do spółki tym bardziej ,że jesteśmy nowym podmiotem. Oczywiście kiedy leasingodwaca będzie kazał odstawić pojazdy na parking.
Proszę was również o informacjie co się stanie i jak wygląda procedura kiedy wypowiedzą mi w/w umowy kiedy spłacone mamy większość czynszów leasingowych? Wszystkie umowy były zawarte w 2009 roku w BRE.

Będę bardzo wdzięczny za pomoć i udzielenie informacji na moje zapytanie.
P.S.
Przepraszam za błędy stylistyczne i haotyczny opis mojej sytuacji ale emocje wzieły górę w dniu dzisiejszym! (jestem dzisiaj po rozmowach z prawnikiem i BRE)
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Michał Krupiński »

luka, Spokojnie - nie masz jeszcze żadnych powodów do nerwów.

Ja na Twoim miejscu spróbowałbym jeszcze porozmawiać z BRE o cesji. Skądinąd wiem, że faktycznie nie chcą ich robić i bronią się przed tym rękami i nogami, ale znam też przypadek, że pomimo początkowych odmów zgodzili się na cesję. Znam tego klienta osobiście i śledziłem ten przypadek - to było jakoś na przełomie jesieni/zimy 2010.

Więc oficjalnie mają pewnie od zarządu jakiś "zakaz", ale w indywidualnych sytuacjach mogą pewnie robić wyjątki.

Ja bym więc kulturalnie i rzeczowo wiercił im dziurę w brzuchu - że właśnie chodzi o zmianę na spółkę z o.o., że chcesz zlikwidować działalność, że zależy Ci na tym, itd.

Jeśli się mimo wszystko nie uda, to pozostaje Ci odwiesić działalność, bo inaczej nie będziesz miał jak rozliczać podatkowo rat. Albo w ostateczności - jak już nie będziesz miał wyjścia - nie rozliczać ich wcale z fiskusem tylko ciągnąć tak to wszystko na dziko do zakończenia umowy. Krzywda się w sumie nikomu nie dzieje w takiej sytuacji, ale jednak jest zawsze to ryzyko...

Także ja bym zaczął jednak od kolejnych wniosków/próśb do BRE o cesję. Jeśli do tej pory byłeś rzetelnym klientem, to może w końcu ulegną. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
luka
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2011, o 10:05

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: luka »

Michael- próbowałem z nimi rozmawiać bardzo rzeczowo, jednakże zdecydowanie odmówili mi w macierzystym oddziale wykonania cesji. Sami jednakże zaproponowali poddzierżawę, która w tym przypadku jest mało korzystna dla nas. Prostując moją wcześniejszą wypowiedź to działalność jednoosobową zamknąłem w maju 31-go br.
Co do tego czy jestem rzetelnym klientem - to zdecydowanie tak. Wszczytskie czynsze płacę regularnie (może 1-2 dni poślizgu się zdarzyło). Nie było płatności przeterminowanych ani monitów ukierunkowanych na wypowiedzenie umowy:)
Są to moje pierwsze umowy leasingowe jakie podpisałem w swoim życiu i oczywiście jedyne na chwilę obecną.
Zatem sam rozumiesz ,że bardzo mi zależy na ich utrzymaniu przy życiu. Tym bardziej ,że zawsze starałem się wywiązywać z podpisanych zobowiązań terminowych wobec dostawców.
Korzystając z okazji chciałbym Ciebie zapytać czy orientujesz się co mi grozi w przypadku zamknięcia w/w umów i jak wygląda procedura?

Pozdrawiam i dziękuję za szybką reakcję.
Łukasz

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Michał Krupiński »

Michael- próbowałem z nimi rozmawiać bardzo rzeczowo, jednakże zdecydowanie odmówili mi w macierzystym oddziale wykonania cesji
Moim zdaniem powinieneś przenieść takie rozmowy na poziom centrali.
Rozumiem, że do tej pory rozmawiałeś z jakąś placówką w Opolu? Jeśli tak, to przeważnie jest to strata czasu. Takie placówki/oddziały "w Polsce" mają do zrealizowania jedynie cel handlowy. Ty ze swoją sprawą generalnie "przeszkadzasz im w pracy". ;)

Tak jak napisałem wcześniej - w przypadku BRE cesji niby nie można, a jednak można - nie napisałbym tego, gdybym sam nie był pewien, że tak się stało w przypadku, który sam znam.


Co do tego co Ci grozi...
Zacznijmy od tego, że BRE Leasing może rozwiązać z Tobą umowę jeśli dowie się, że zlikwidowałeś działalność, ale nie znaczy to, że >musi<.
Jednak nawet gdyby tak się stało, to procedurę opisuje OWUL. Pomijając niuanse, którymi różnią się procedury u różnych leasingodawców, to z grubsza wygląda to tak, że będziesz musiał oddać przedmioty umowy leasingu (samochody). Do zapłaty pozostanie Ci jeszcze odszkodowanie dla firmy leasingowej - czyli generalnie wszystkie pozostałe raty zdyskontowane (w uproszczeniu pomniejszone o oprocentowanie).
To odszkodowanie zostanie jednak pomniejszone o wartość zwróconych przedmiotów jaką leasingodawca uzyska z ich dalszej odsprzedaży, zawarcia nowej umowy z innym klientem, lub np. wyceny rzeczoznawcy - różne są rozwiązania.
Musiałbyś przeczytać swój OWUL, ale raczej nie przysługuje Ci żaden zwrot jeśli wartość z tej odsprzedaży będzie wyższa niż wysokość tego odszkodowania.

Także generalnie masz się o co "bić", bo konieczność zwrotu przedmiotów leasingu, do których spłaty zostało tylko kilka/kilkanaście rat raczej nie jest zbyt dobrym interesem.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
luka
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2011, o 10:05

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: luka »

Michael- z racji ,że zbliża się długi weekend:) W poniedziałek udeżę do Centrali BRE w Wawie i rozpocznę negocjacje. Mam nadzieję ,że będą chcieli ze mną rozmawiać:)
Nie odpuszczę tematu i myślę ,że uda mi się polubownie rozwiązać problem. Myślę ,że pozytywnie.
Nie mnie dziękuję Tobie za dobre słowo i nakierowanie. Mam nadzięję ,że się uda. Na chwilę obecną nie zakładam czarnego scenariusza- chyba ,że mi auto ukradną....
Będę napewno informował na forum o dalszych poczynaniach i rozwoju sytuacji.
Kolejny post umieszczę w poniedziałek!
Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i życzę miłego weekendu!

Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Michał Krupiński »

Będę napewno informował na forum o dalszych poczynaniach i rozwoju sytuacji.
Kolejny post umieszczę w poniedziałek!
Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i życzę miłego weekendu!
No jak będziesz wiedział coś nowego (nie musi być w poniedziałek), to dawaj znać.
Raz, że możemy coś podpowiedzieć, a dwa, że sam też możesz pomóc innym na przyszłość. :D

Miłego weekendu! :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
luka
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2011, o 10:05

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: luka »

Witam Wszystkich!
W dniu dzisiejszym skontaktowałem się z centralą BRE-Leasing. Zostałem bardzo mile przyjęty. Pełna i profesjonalna informacja ze strony pracowników centrali. Oficjalne pismo wyszło dzisiaj i czekam na odpowiedź z centrali.
Trzymajcie za mnie w kciuki:)
Mam nadzieję ,że się uda.....

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Lui »

luka, Powinno być dobrze. :)
BreL chciało ograniczyć ilość cesji dla klientów, którzy traktowali to jako standardową usługę - np. chcieli zmienić samochód na inny itd.
Leasingodawca na tym nie zarabia a ma tylko więcej pracy i podwójne ryzyko.

W uzasadnionych i ważnych przypadkach jak Twój nie powinno być problemu.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ