Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: KOLEC »

muszą sprzedać ten samochód, bo po rozpadnięciu się spółki, nie wiadomo komu wydać. Jak ja dostane, to eks - wspólnik może podnieść raban z jakiej racji, itd ?
Nie mogą obu wspólników wpisać na fakturze sprzedaży? :roll:


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
kempes2005
Posty: 14
Rejestracja: 13 lip 2010, o 22:56

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: kempes2005 »

Pewnie mogliby ale nikt mi tego nie podsunął. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że i tak byłby problem komu wydać samochód. Najlepiej postąpił z nami US. Powiedzieli krótko - proszę podać swoje prywatne konta i każdemu ze wspólników wypłacamy po 50% zwrotu VATU ( mamy VAT do zwrotu). Gorzej z samochodem - jak go podzielić ?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Argumentacja cokolwiek dziwna.
Wspólnik może podnieść raban to wydymamy was obu. Coś tu jest nie tak.

A samochód jak i wszystko inne może być współwłasnością przecież. Nie tu żadnego problemu i takie sprawy też reguluje kodeks cywiilny.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Michał Krupiński »

thewas pisze: W sytuacji, która opisałeś dość kluczowe jest w jakiej formie rozwiązaliście ze wspólnikiem umowę spółki cywilnej pomiędzy Wami. Rozwiązując spółkę powinniście podzielić jej majątek, jednym z praw przysługujących wam wspólnie jest prawo do zakupu przedmiotu leasingu po jego zakończeniu. Nie wiem czy dokonaliście podziału majątku czy nie. Zakładam, że nie do końca. Przynajmniej w zakresie tej umowy leasingowej nie dokonaliście podziału majątku, gdyz inaczej Twój post nie miałby sensu:)
W umowie EFL (i nie tylko EFL zresztą) jest taki zapis:
Leasingobiorca akceptuje fakt, iż w przypadku, gdy znajdzie się on w likwidacji, albo też zajdą po jego stronie przesłanki do ogłoszenia upadłości lub likwidacji, lub też gdy Leasingobiorca zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, Leasingodawca ma prawo do rozwiązania umowy leasingu bez wypowiedzenia.
Myślę, że na tej podstawie - interpretując fakt rozwiązania spółki jako jej likwidację (a jeśli jeszcze obaj wspólnicy zaprzestali działalności to tym bardziej) - EFL postanowił rozwiązać umowę i odebrać przedmiot leasingu.
Moim zdaniem powinniście wspólnie z byłym wspólnikiem udać się do prawnika (nie musi znać się na leasingu) to jest jedynie KC.
Ja jednak pozostanę przy swojej opinii, że lepiej będzie jeśli będzie to prawnik "od leasingu".
To nie jest tylko KC, a jest to także umowa zawarta pomiędzy EFL, a spółką kolegi kempes2005 i jego wspólnika.
Umowa ta reguluje sprawy, których nie reguluje KC i które (moim zdaniem) nie łamią zapisów KC.

Jeśli więc trzeba będzie się procesować, to lepiej będzie jeśli prawnik będzie znał specyfikę postępowań "leasingowych", historyczne wyroki, itd.
Pierwszy lepszy adwokat IMO może nie wiedzieć na co położyć nacisk - zwłaszcza jeśli będzie to dla niego kolejna z wielu spraw.
Po drugiej stronie po prostu zderzy się z ludźmi przygotowanymi stricte do tego i może wyjść to głupio - byłem już świadkiem takich sytuacji.

To trochę podobnie jak w przypadku zawodu mechanika - każdy mechanik da pewnie radę naprawić każde urządzenie, ale jeśli mechanik specjalizuje się np. w danej marce czy rodzaju urządzenia, to może mu to przyjść łatwiej i szybciej. Co przy ograniczonym czasie może stanowić o zwycięstwie lub przegranej.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
thewas
PRO
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2009, o 16:06

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: thewas »

Michael, będę się upierał iż umowa zawarta jest pomiędzy EFL i panem X oraz panem/panią Y, wspólnikami spółki cywilnej. Nawet jeśli umowa spółki przesłata istnieć, gdyż została rozwiązana, to umowa leasingu nadal funkcjonuje, gdyż funkcjonuja pan X i pan/pani Y. Zmienia się jedynie odbiorca faktury. W miejsce spółki cywilnej pojawia się pan X i pan Y. Nie zmienia to jednak substancji Korzystającego. Nie wymaga to moim zdaniem cesji. Nawet jeśli zarówno pan X i pan/pani Y zaprzestali prowadzenia działalności (wyrejestrowali swoje wpisy jako przedsiębiorcy - nie ma wpisu spółki, tylko przedsiębiorców), to umowa nadal funkcjonuje. Nawet jeśli zarówno Pan X jak i Pan/Pani Y nie żyją to w ich prawa i obowiązki wchodzą spadkobiercy, a jeśli podział spadku nie jest jeszcze określony to spadkobiercy mogą ustanowić odpowiednich pełnomocników. To wszystko jest KC. Istotny jest podział udziałów w spółce cywielnej i ewentualny podział praw i majątku o ile nastąpił po rozwiązaniu spółki
Osobną sprawą jest fakt iż EFL nie ma prawa sprzedać przedmiotu dopóki umowa trwa. Umowa może przestać trwać, pomimo spłaty całości zobowiązań jeśli nie ma oświadczenia Korzystającego (w tym przypadku pana X i Pana/Pani Y łącznie) o sposobie zakończenia umowy, w tym o wystawieniu faktury na obie osoby wspólnie. Jeśli każdy z nich występuje osobno, to EFL nie przyjmeuje tego do wiadomości. Może to traktować jako niewiążące oferty zakupu pojazdu. Minie termin, w którym powinni to zrobić, umowa zostanie rozwiązana. Wówczas nie mają roszczeń do EFL żadnych (moim zdaniem, poza możliwością wystąpienia o zwrot różnicy wartości sprzedaży dokonanej przez EFL ponad wartośc końcową, w związku z całkowitą spłatą umowy). Jest to jednak również ich prawo wspólne. Jeśli wystąpi tylko jeden, to EFL spuści go na drzewo. Oczywiście EFL może powiedzieć iż sprzedał auto za cenę jaką sobie wymyśli, zwłaszcza jeśli podeprze się ofertami pana X (np. 10% wartości początkowej przedmiotu) i pana/Pani Y (np. 11% wartości początkowej przedmiotu). EFL sprzeda auto za 12% i stwierdzi iż wartość ta nie odbiegała od wartości rynkowej, gdyż Panom X i Y przysługiwało prawo do zakupu auta za np. 5%, ale z niego wspólnie nie skorzystali. EFL posiada natomiast oferty rynkowego nabycia pojazdu za 10% i 11% od panów X i Y, ale nie działających wspólnie. Zatem sprzedaje auto za 12% i ewentualnie jeśli wystąpią z roszczeniem wspólnym Panowie X i Y to wypłaci im 7%, kórym będą musieli się podzielić. Zakładam że auto warte jest ok 40%. Gdyby wystąpili do EFL wspólnie to powinni dostać po 17.5%, gdyż 5% wartość końcowa, którą musieli zainwestować. Do podziału pomiędzy nimi zarówno podział wydatku jakim jest wartość końcowa jak również podział przychodu ze sprzedaży. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że teoretyzuję, gdyż prawdopodobnie z auta korzystał jeden wspólnik, albo członek jego rodziny i sam opłacał raty wliczając je w koszty spółki. Zakładam iż jeśli ponosił te wydatki to chciałby auto wyłącznie dla siebie bez spłaty wspólnika. Ale w tym przypadku bez dogadania się ze wspólnikiem niczego nie wskóra. Dltaego w przypadku spółki cywilnej nawet z żoną, lepiej nie brać auta na spółkę w takim przypadku tylko na własny wpis, jesli ma być używane wyłącznie przez jednego wspólnika. Wiem z własnego doświadczenia iż w konflikcie ze wspólnikiem, a tym bardziej żoną dogadywanie się nie jest łatwe.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Michał Krupiński »

Michael, będę się upierał iż umowa zawarta jest pomiędzy EFL i panem X oraz panem/panią Y, wspólnikami spółki cywilnej. Nawet jeśli umowa spółki przesłata istnieć, gdyż została rozwiązana, to umowa leasingu nadal funkcjonuje, gdyż funkcjonuja pan X i pan/pani Y.
thewas, Jak najbardziej podzielam Twój tok myślenia, jednak wydaje mi się, że nie bierzesz pod uwagę zapisu w umowie leasingu z EFL, który zacytowałem w poprzednim wpisie.

Gdyby tego punktu nie było to uważałbym dokładnie tak samo jak Ty.

Jednak w tym punkcie EFL zastrzega sobie prawo rozwiązania umowy leasingu jeśli - ujmę w skrócie - leasingobiorca przestaje istnieć w postaci w jakiej zawierał umowę leasingu - czyli likwiduje się, upada, itd.

Wydaje mi się, że to właśnie ten punkt daje EFL podstawę do takiego postępowania jakie ma miejsce w tym przypadku. Chyba, że się mylę i robią to na podstawie jeszcze czegoś innego.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
adik343434

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: adik343434 »

ggggtt pisze:Witam.
Czy posiadajac leasingowany samochod osobowy i zawieszajac/zamykajac dzialalnosc mozna kontynuowac umowe i do jej konca placic miesieczne raty i wykupic na koniec umowy owy samochod? Umowa leasingowa podpisana na osobe fizyczna, a nie prawna.
Prosze o informacje mam auto w leasingu ale w tym miesiacu zawiesilam dzialalnosc czy moge miec jakis problemy ze strony leasingu

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: GBoy »

Zawiesiłaś czy zlikwidowałaś?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Lui »

Prosze o informacje mam auto w leasingu ale w tym miesiacu zawiesilam dzialalnosc czy moge miec jakis problemy ze strony leasingu
Szczegółowa informacja jest opisana w OWUL do umowy leasingu. Najczęściej leasingodawca zapisuje, że może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku kiedy leasingobiorca zaprzestaje działalności.
Nie oznacza to jednak że to zrobi, ale ma taką możliwość.

Dokładnie będzie to ujęte w OWUL jak wspomniałem.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Bogdan1

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Bogdan1 »

Lui pisze:
Prosze o informacje mam auto w leasingu ale w tym miesiacu zawiesilam dzialalnosc czy moge miec jakis problemy ze strony leasingu
Szczegółowa informacja jest opisana w OWUL do umowy leasingu. Najczęściej leasingodawca zapisuje, że może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku kiedy leasingobiorca zaprzestaje działalności.
Nie oznacza to jednak że to zrobi, ale ma taką możliwość.

Dokładnie będzie to ujęte w OWUL jak wspomniałem.
Leasingodawca nie musi dowiedzieć się o zamknięciu działalności.Wtedy nic nie może zrobić wystarczy go nieinformować.Chyba dobrze mówie ;)


ODPOWIEDZ