Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Spayker »

Kolo pisze:Moi drodzy jestem już po dokonaniu cesji. W BRE poszło jak po maśle.....
Coś może więcej na tentemat?>


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Wolny
Posty: 139
Rejestracja: 16 lut 2010, o 08:44

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Wolny »

Wszyscy jacy tajemniczy się zrobili :roll:

Awatar użytkownika
luka
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2011, o 10:05

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: luka »

Jestem i przepraszam ,że się nie odzywałem tak długo ale sprawy, sprawy i jeszcze raz sprawy związane z likwidacją firmy mnie przytłaczają!
Jeżeli chodzi o cesję to oczywiście były naciągania przy początkowej rozmowie itd, ale po analizie OWL przez konkretną kancelarię prawną (specjalizacja w szkodach motoryzacyjnych, umowach dzierżawy i leasingach) doszliśmy do następującego stwierdzenia ,że nie został umieszczony zapis dotyczący likwidacji firmy i co w tym przypadku się dzieje z przedmiotem w leasingu. Każdy dobry Doradca informował mnie ,że muszę oddać przedmiot-NIESTETY TO NIE PRAWDA. Jeżeli umowę leasingu zawiera jednoosobowa działalność funkcjonująca jako osoba fizyczna ze wpisem do EDG to po zamknięciu lub zawieszeniu działalności przestaje być osobą fizyczną? ZDECYDOWANIE NIE! Zatem polskie prawo tego nie przewiduje w rozumieniu KC.
Czyli jedynym możliwym sposobem aby zachować przedmiot leasingowy po zamknięciu/zawieszeniu działalności gospodarczej jest opłacanie w terminie rat leasingowych ponieważ nadal jesteśmy osobą fizyczną taką samą (NIP i PESEL) jak w dniu podpisania umowy. Wszelkiego rodzaju straszenie i informowanie o zabraniu przedmiotów to totalna bujda i łamanie prawa! PROSZĘ PAMIĘTAĆ TO DOTYCZY TYLKO DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH WPISANYCH DO EDG!
Leasing bardzo będzie chciał dokonać cesji ponieważ w przypadku kontroli US będzie problem dla dwóch stron (brak księgowania VAT po stronie leasingobiorcy) natomiast nie mogą odebrać przedmiotu jeżeli nadal jesteśmy osobą fizyczną i płacimy czynsz w terminie.
Opisałem ten przypadek bardzo ogólnie. Nie chciałem się zagłębiać w szczegóły natomiast osoby ,które się orientują będą wiedziały jak postąpić. Zatem dziękuję za zainteresowanie problemem i cieszę się ,że mi się udało to załatwić bardzo szybko po mimo jasnych i klarownych informacjo o treści CESJA JEST NIEMOŻLIWA!
Pozdrawiam
:)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Spayker »

Jeżeli chodzi o cesję to oczywiście były naciągania przy początkowej rozmowie itd, ale po analizie OWL przez konkretną kancelarię prawną (specjalizacja w szkodach motoryzacyjnych, umowach dzierżawy i leasingach) doszliśmy do następującego stwierdzenia ,że nie został umieszczony zapis dotyczący likwidacji firmy i co w tym przypadku się dzieje z przedmiotem w leasingu.
/...../
Jeżeli umowę leasingu zawiera jednoosobowa działalność funkcjonująca jako osoba fizyczna ze wpisem do EDG to po zamknięciu lub zawieszeniu działalności przestaje być osobą fizyczną? ZDECYDOWANIE NIE! Zatem polskie prawo tego nie przewiduje w rozumieniu KC.
Przyznam że trochę nie rozumne. :)

Czyli chodzi o to, że BRE Leasing nie zastosowało zapisu o likwidacji firmy, czy też był on tak sformułowany, że nie dotyczył działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną?
Czy chodzi wreszcie o to, że taki zapis o likwidacji działalności i możliwości odbioru przedmiotu jest niezgodny z Kodeksem Cywilnym?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Lui »

Czyli chodzi o to, że BRE Leasing nie zastosowało zapisu o likwidacji firmy, czy też był on tak sformułowany, że nie dotyczył działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną?
Czy chodzi wreszcie o to, że taki zapis o likwidacji działalności i możliwości odbioru przedmiotu jest niezgodny z Kodeksem Cywilnym?
Spayker, Chyba to pierwsze, bo wcześniej luka napisał, że chodzi tylko o pewną partię umów w BRE Leasing:
Wszystcy ,którzy posiadają OWL z okresu maj/lipiec 2009 roku i będą mieli podobny problem są bezpieczni jeżeli chodzi o odebranie pojazdów z powodu zamknięcia działalności lub przekwalifikowania się na inną formę np. prawną (brak cesji).
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
yarik

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: yarik »

Hej,

Mam pytanie o rejestrację pojazdu wykupionego po okresie leasingu - czy możliwa jest rejestracja w Urzędzie Komunikacji w przypadku, gdy działalność jest tymczasowo zawieszona (forma spółki cywilnej)?

W sumie wydaje mi się, że skoro jest zawieszona, to podmiot gospodarczy (wspólnicy sc) istnieje (tj. nie został zlikwidowany), więc teoretycznie powinno być to skuteczne prawnie.

Ktoś to przerabiał?

Pozdrawiam
J

Awatar użytkownika
palacz

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: palacz »

Jak są dokumenty rejestrowe to nie ma żadnego poblemu

Awatar użytkownika
kBxxx

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: kBxxx »

Witam, trochę odgrzebię temat. Planuję otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą i wziąć samochód w leasing operacyjny. Rozważam wszystkie za i przeciw.
Z tego co wiem w razie likwidacji działalności lesingodawca może zastrzec sobie prawo zabrania samochodu. Dodatkowo możliwość wykupu auta na preferencyjnych warunkach istnieje dopiero po upływie 2 lat (40% 5 letniego czasu amortyzacji).
Obecnie zastanawiam się co w przypadku gdy z jakichś względów po roku zechcę zakończyć działalność (mój zawód umożliwia dość swobodną zmianę etat/działalność). Najchętniej kontynuowałbym w takiej sytuacji spłacanie rat leasingu, ale może to być formalnie niemożliwe ze względu na treść umowy. Wiem, że mogę zawiesić działalność i dalej płacić raty (jeśli dalej prowadziłbym księgę przychodów/rozchodów to odpisy kosztów + VAT są do odebrania po ewentualnym wznowieniu działalności, tak?). Czy możliwe jest więc w takiej awaryjnej sytuacji, że po roku zawieszam działalność, raty spłacam dalej (już bez odpisów) a po upływie dwóch lat leasingu, wykupuję samochód na preferencyjny warunkach a tuż po tym definitywnie zamykam firmę?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: Lui »

kBxxx pisze:Najchętniej kontynuowałbym w takiej sytuacji spłacanie rat leasingu, ale może to być formalnie niemożliwe ze względu na treść umowy.
W praktyce nie ma z tym problemu, ale wiadomo, że lepiej to potwierdzić z leasingodawcą, ale kontynuowanie leasingu przy zawieszonej działalności jest w tej chwili normalną praktyką.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pruski
Posty: 5
Rejestracja: 3 kwie 2017, o 16:08

Re: Leasing, a zawieszenie/zamknięcie działalności

Post autor: pruski »

Rozumiem, że po zlikwidowaniu firmy - wykreśleniu z CEIDG też można kontynuować leasing? Jako leasing konsumencki?


ODPOWIEDZ