Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

n3lly pisze:Co w sytuacji gdy adres prowadzenia działalności gosp. jest inny niż adres zamieszkania? Umowę k-s zawierać na adres dg + nazwa firmy w umowie czy na prywatne dane teleadresowe? Chcę sprzedać pojazd od razu po wykupie, bez rejestrowania na mnie (nabywca otrzyma kopię faktury wykupowej + umowę k-s) .
Dla pewności dobrze będzie zadzwonić do Wydziału Komunikacji urzędu, w którym będzie miał zarejestrować samochód docelowy nabywca - żeby upewnić się czego oni wymagają.

Jednak generalnie wystarczy okazanie oryginalnej faktury zakupu (wykupowej), umowy k-s z adresem zamieszkania/zameldowania z dołączonym wpisem do ewidencji sprzedającego oraz z oświadczeniem sprzedającego, że adres prowadzonej działalności jest inny niż zamieszkania/zameldowania.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
nefretyt
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2017, o 21:23

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: nefretyt »

Mam podobny przypadek co osoba z postów wcześniej. Prowadzę działalność zwolnioną z VAT więc ten zawiły temat mnie nie dotyczy. Ale jaki mam problem. Wykupiłam samochód od leasingodawcy. Muszę go zarejestrować (ubezpieczenie miałam do dzisiaj więc przedłużam samo OC na siebie).

Nie wiem jak go zarejestrować, ponieważ chcę go niebawem sprzedać i wziąć nowy leasing na inne auto, oczywiście kwotę sprzedaży włożyć jako wkład własny w trakcie brania nowego leasingu. W związku z czym czy najlepiej będzie (aby uniknąć zbędnych kosztów) zarejestrować go na firmę, sprzedać osobie prywatnej (mam chętnego - wystawić rachunek) i w tym samym miesiącu wziąć nowy leasing z tą wpłatą? Czy wtedy przychód i wydatek tak się wyzerują, że poza rachunkiem sprzedaży i kupna nowego, nie muszę tego nigdzie "rozliczać"? Np. 30000 zarobię, 30000 wydam na wkład własny i temat z podatkiem dochodowym będzie na 0??? Czy oby na pewno??

Czy robi różnicę, czy samochód sprzedam osobie prywatnej czy oddam w rozliczeniu u dealera samochodowego? Teoretycznie byłoby to bezprawne i nieuczciwe ale wolę zapytać.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Lui »

nefretyt pisze:Nie wiem jak go zarejestrować
Nie trzeba samochodu rejestrować, żeby móc go sprzedać.
Szczegóły: https://www.fmleasing.pl/porady/dokumen ... z-leasingu
nefretyt pisze:ponieważ chcę go niebawem sprzedać i wziąć nowy leasing na inne auto, oczywiście kwotę sprzedaży włożyć jako wkład własny w trakcie brania nowego leasingu. W związku z czym czy najlepiej będzie (aby uniknąć zbędnych kosztów) zarejestrować go na firmę, sprzedać osobie prywatnej (mam chętnego - wystawić rachunek) i w tym samym miesiącu wziąć nowy leasing z tą wpłatą? Czy wtedy przychód i wydatek tak się wyzerują, że poza rachunkiem sprzedaży i kupna nowego, nie muszę tego nigdzie "rozliczać"? Np. 30000 zarobię, 30000 wydam na wkład własny i temat z podatkiem dochodowym będzie na 0??? Czy oby na pewno??
Sprzedaż jest przychodem, a czynsz inicjalny do nowej umowy jest kosztem. Jeżeli koszt = przychód, to nie ma dochodu i nie ma podatku.
nefretyt pisze:Czy robi różnicę, czy samochód sprzedam osobie prywatnej czy oddam w rozliczeniu u dealera samochodowego? Teoretycznie byłoby to bezprawne i nieuczciwe ale wolę zapytać.
Co miałoby być bezprawne lub nieuczciwe?
Zostawienie samochodu u dealera w "rozliczeniu", to tak naprawdę też jest sprzedaż do niego. Też musisz wystawić dokument sprzedaży. Formalnie nie ma różnicy, czy sprzedasz go dealerowi, czy komuś innemu.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
nefretyt
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2017, o 21:23

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: nefretyt »

Już wszystko jasne. O nieuczciwości to myślałam bardziej o tym, że jeśli z jakiegoś powodu, aby uniknąć "podatku" sprzedaż byłaby możliwa tylko np. oddając auto w rozliczenie u dealera, a nie sprzedaż osobie prywatnej. To były bardziej moje dywagacje, ale już wszystko jasne :-)

Dzięki.

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: sonnenberg »

przeczytałem już milion razy i chyba rozumiem ale dla pewności, bo księgowa nie do końca jest przekonana do rozwiązania mojej sytuacji poproszę o pomoc.
Taka sytuacja:
10.02.2017 otrzymałem kartę pojazdu, fakturę wykupową na 800pln i zakończyłem leasing auta, moja forma to jednoosobowa DG zwolniona z vat. Plan mam taki aby nie wprowadzać auta do środków trwałych, zarejestrować je na siebie i po 6 miesiącach sprzedać jako osoba prywatna. Wiadomo, że chodzi mi o to, żeby nie płacić podatku z DG :) Czy ja to dobrze rozumiem?

I jeszcze jedno pytanie - czy jak wprowadzę jednak auto do firmy na przykład na 2 miesiące po wykupie i potem wycofam ze środków trwałych to sytuacja jest analogiczna jak napisałem wcześniej - to pytanie bardziej teoretyczne bo nie chcę tak robić.

Ogólnie ta sytuacja jest dla mnie mało komfortowa bo nie lubię robić czegoś na granicy prawa ale niestety w tym wypadku nie bardzo mam wyjście bo nie mogę leasingować kolejnego auta...
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
makave
Posty: 5
Rejestracja: 9 lut 2017, o 22:18

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: makave »

Taka akcje Ci US może zakwestionowac. VAT musisz zapłacić tak czy siak ale od kwoty wykupu (czyli 800 zł + VAT). Czytałeś? https://www.fmleasing.pl/porady/jak-kor ... t-leasingu ? Najbezpieczniej to darowizna komuś z pierwszej grupy pokrewienstwa. Jesli wykupisz prywatnie i nie dojdzie do darowizny to są interprelacje, że aby nie zapłacić podatku musi upłynąć 5 lat a nie 6 miesięcy.

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: sonnenberg »

czytałem z 10x :) pytanie tylko czy darowizna dla żony nie jest grubszym wałkiem niż to co wyżej...

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Spayker »

sonnenberg pisze:I jeszcze jedno pytanie - czy jak wprowadzę jednak auto do firmy na przykład na 2 miesiące po wykupie i potem wycofam ze środków trwałych to sytuacja jest analogiczna jak napisałem wcześniej - to pytanie bardziej teoretyczne bo nie chcę tak robić.
Wycofanie z firmy, a niewprowadzenie do firmy to dwie różne pary kaloszy - zupełnie inne skutki podatkowe. Słowo klucz to transakcja odrębna, a taką jest wykup, czyli odrębną od leasingu. Jak nie wykupisz do firmy, tylko prywatnie, to nie masz co opodatkować. Urzędnicy (rzadko) to kwestionują, ale sądy już nie mogą, bo nie ma przepisów, które tego zabraniają, Co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: sonnenberg »

sorry ale nie rozumiem...faktura wykupowa na te 800 PLN jest oczywiście na firmę, więc jak ja mogę wykupić to auto jako osoba prywatna?
Ja to rozumiem tak, że po zapłacie tej faktury wykupowej auto mogę wprowadzić w środki trwałe firmy lub nie. Jak nie wprowadzę to po 6 miesiącach mogę je sprzedać ale czy to jest bezpieczne rozwiązanie z punktu widzenia skarbowego?

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Post autor: Spayker »

sonnenberg pisze:sorry ale nie rozumiem...faktura wykupowa na te 800 PLN jest oczywiście na firmę, więc jak ja mogę wykupić to auto jako osoba prywatna?
Potocznie mówi się na to wykup prywatny.
sonnenberg pisze:czy to jest bezpieczne rozwiązanie z punktu widzenia skarbowego?
Nie ma przepisów, które by tego zabraniały, co potwierdza linia orzecznictwa sądów administracyjnych.


ODPOWIEDZ